Raně barokní sloup se sousoším trůnící Madony s Ježíškem z roku 1668. Patří do šestice památkově chráněných votivních sloupů, které dal postavit Antonín František hrabě Collalto s manželkou Marií Annou Maxmiliánou, rozenou z Althannu. Autorem je pravděpodobně Simon Ohnesorg z Vyskytné u Jihlavy.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2020
Sloup stojí na vysokém hranolovém soklu s erbem donátora a nápisem A. F. E. C. D. C. / 1668. Dřík sloupu je zdobený rozvilinou. Na vrcholu stojí sousoší v podživotní velikosti, znázorňující trůnící Madonu s Ježíškem. Sloup se nachází na prvním nádvoří brtnického zámku.
Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz a http://www.dedictvivysociny.cz), 23.7. 2020
historie

Raně barokní sloup patří do šestice votivních sloupů s postavami světců, které v Brtnici a jejím blízkém okolí nechali v letech 1661–1676 postavit tehdejší majitelé brtnického panství Antonín František hrabě Collalto s manželkou Marií Annou Maxmiliánou, rozenou hraběnkou z Althannu. Sloup se sochou Madony byl vytvořen dle datace na přední části soklu v roce 1668. Celý soubor, do kterého dále patří sloupy se sochami sv. Rocha a sv. Rozálie (1661), sv. Josefa (1661), sv. Antonína Paduánského (1666), sv. Leopolda (1676) a sv. Tomáše Aquinského (blíže nedatován), pravděpodobně vytvořil kameník Simon Ohnesorg z Vyskytné u Jihlavy, i když jeho autorství je archivními záznamy doloženo jen u některých z těchto sochařských děl.

Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz a http://www.dedictvivysociny.cz), 23.7. 2020

Vysočina,  Jihlava  (JI), Brtnice

Místa v okolí

 Brtnice
 Dolní most
 židovské ghetto
 fara
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 Hoffmannův dům
 Příseka
 Kněžice
 výklenková kaple
 Chaloupky
 kostel sv. Barbory
 Rokštejn
 boží muka
 Aleje
 Přímělkov
 Střeliště
 Bransouze
 Přímělkov
 Puklice
 synagoga
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 fara
 boží muka
 Stonařov
 smírčí kámen
 Luka nad Jihlavou
 Jeclov
 kostel sv. Václava
 Heraltice
 Okříšky
 Kamenice
 kostel sv. Víta
 boží muka
 Zátiší
 děkanství
 Bavorův dům
 kašna Amfitrité
 kaple Olivetské hory
 ZOO Jihlava
 Neptunova kašna
 radnice
 Helenín
 Muzeum Vysočiny
 historické podzemí
 morový sloup
 dům čp. 55
 synagoga
 Zámeček
 kostel sv. Václava
 Henčov
 pivovar
 židovský hřbitov
 Legiodům
 železniční most
 boží muka
 Štěměchy
 Krahulov
 hraniční kámen
 Sedlatice
 kaple svaté Rodiny
 Velký javor
 kostel sv. Martina
 Třešť
 Rytířsko
 boží muka
 kamenné mosty
 dům J. A. Schumpetera
 boží muka
 hraniční kámen
 synagoga
 Jamné
 Staré Hory
 boží muka
 Dašovský mlýn
 Čechočovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kunhuty
 Dašovice
 Kostelec
 Kostelec u Jihlavy
 Mařenka
 Holý mlýn
 kostel Všech svatých
 boží muka
 rozhledna Rudný
 kaple sv. Václava
 Plandry
 Rantířov
 křížový kámen
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Třebíč
 Stařík
 židovský hřbitov
 Městská věž
 Černý dům
 kostel sv. Martina
 Černá
 Dyjice
 Oslednice
Základní informace místa
ID místa: 15077
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama