Zámek vznikl přestavbou hradu, postaveného Valdštejny před r. 1436. V 2. pol. 16. stol. byl hrad přestavěn na renesanční zámek. Po r. 1620 byl zámek Valdštejnům zkonfiskován a získal jej Rombaldo hrabě de Collalto. V držení rodu do r. 1945, kdy byl zestátněn. Od r. 2008 postupná rekonstrukce zámku.
Hlavní obrázek místa
renesanční křídlo
pohled na východní křídlo 3. nádvoří
© Jaroslav Bušta, 09/2008
Brtnice je město na východě okresu Jihlava v Kraji Vysočina. Leží na silnici II/405 asi 14 km od Jihlavy a 21 km od Třebíče v průměrné výšce 515 m n. m. Je součástí Mikroregionu Černé lesy. Brtnice byla městysem a 27. března 2000 získala status města. Žije zde přibližně 3 800 obyvatel. Městem protéká řeka Brtnice a jeho historické jádro je městskou památkovou zónou.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Brtnice, 30.6. 2020
historie

Někdy mezi lety 1423-36 potrestala hotovost jihlavských měšťanů vojenské aktivity prohusitských pánů z Valdštejna dobytím a vypálením jejich hradu Rokštejna. Náhradou za ztracené rodové sídlo si Valdštejnové postavili nový hrad na nepravé ostrožně nad křižovatkou obchodních cest při říčce Brtnice. Na postavení hradu si již roku 1436 stěžovali jihlavští měšťané tehdejšímu moravskému markraběti vévodovi Albrechtu Habsburskému. Krátce po polovině 15. století Hynek a Václav z Valdštejna nevelký hrad významně rozšířili. Třetí etapa pak následovala někdy v rozmezí let 1480-1515. Někdy na sklonku života Buriana z Valdštejna (+1544) následovaly další již goticko-renesanční úpravy. V průběhu druhé poloviny 16. století Valdštejnové celé sídlo výrazně rozšířili a přestavěli na výstavnou renesanční rezidenci odpovídající významu brtnické větve valdštejnského rodu. Po porážce stavovského povstání byl Zdeňkovi z Valdštejna veškerý majetek zabaven…  číst dále

Zany (doplněno redakcí podle http://www.zamek-brtnice.eu), 11.9. 2005

Další texty historie
Vysočina,  Jihlava  (JI), Brtnice

Místa v okolí

 Dolní most
 židovské ghetto
 fara
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 Hoffmannův dům
 Příseka
 Kněžice
 výklenková kaple
 kostel sv. Barbory
 Chaloupky
 Rokštejn
 boží muka
 Přímělkov
 Aleje
 Střeliště
 Přímělkov
 Bransouze
 Puklice
 židovský hřbitov
 synagoga
 karner sv. Trojice
 fara
 kostel sv. Václava
 boží muka
 smírčí kámen
 Stonařov
 Luka nad Jihlavou
 Jeclov
 kostel sv. Václava
 Heraltice
 Okříšky
 Kamenice
 boží muka
 kostel sv. Víta
 Zátiší
 děkanství
 kašna Amfitrité
 kaple Olivetské hory
 ZOO Jihlava
 Bavorův dům
 radnice
 Helenín
 dům čp. 55
 historické podzemí
 Neptunova kašna
 morový sloup
 Muzeum Vysočiny
 synagoga
 Zámeček
 Henčov
 pivovar
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Legiodům
 železniční most
 boží muka
 Štěměchy
 hraniční kámen
 Krahulov
 kaple svaté Rodiny
 Sedlatice
 Velký javor
 Rytířsko
 Třešť
 boží muka
 kostel sv. Martina
 kamenné mosty
 boží muka
 hraniční kámen
 Jamné
 Staré Hory
 dům J. A. Schumpetera
 synagoga
 boží muka
 Čechočovice
 Dašovský mlýn
 kostel sv. Kunhuty
 Dašovice
 židovský hřbitov
 Kostelec
 Kostelec u Jihlavy
 Mařenka
 boží muka
 Holý mlýn
 kostel Všech svatých
 rozhledna Rudný
 kaple sv. Václava
 Plandry
 boží muka
 Rantířov
 křížový kámen
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Stařík
 Třebíč
 židovský hřbitov
 Městská věž
 Černý dům
 kostel sv. Martina
 Černá
 Dyjice
 Oslednice
Kontaktní informace
Zámek Brtnice, o.p.s.
Široká 376
588 32 Brtnice
Tel: 604 146 948
http://www.zamek-brtnice.eu/
petr.vesely@zamek-brtnice.eu
Základní informace místa
ID místa: 1390
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 26.3.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama