Hřbitov za jižním okrajem Brtnice založen kolem barokní kaple sv. Floriána po zrušení pův. hřbitova u kostela sv. Jakuba uvnitř městské zástavby. V pol. 19. stol. rozšířen o tzv. horní hřbitov na opačné straně ulice. Hrobky svých rodičů na dolním hřbitově navrhl významný architekt Josef Hoffmann.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Floriána na dolním hřbitově
© Pavel Vlach, 06/2015
Historická obec na stejnojmenné říčce leží 13 km jihovýchodně od Jihlavy. Je prvně připomínána r. 1234 a r. 2000 byla povýšena na město. Její jádro bylo r. 1990 prohlášeno památkovou zónou. Z místních památek vyniká zámek vzniklý přestavbou gotického hradu, barokní kostel, dva barokní mosty přes říčku Brtnici se sochařskou výzdobou, renesanční radnice, řada renesančních i barokních měšťanských domů a rodný dům evropsky proslulého architekta Josefa Hoffmanna (1870-1956) s muzejní expozicí. Železnice městem neprochází, křižují se tu však dvě silnice II. třídy č. 403 a 405. Popisovaný hřbitov leží na jižním okraji města na levém břehu říčky.
19.6. 2015
historie

Městský hřbitov v Brtnici je rozdělen na dvě různě staré části, označované dnes jako dolní a horní hřbitov. Hřbitovy jsou situovány na jižním okraji města nad říčkou Brtnicí, od kostela sv. Jakuba Většího sem vede lipová alej (Hřbitovní ulice), která pak pokračuje dále za město až k Rychlovskému rybníku. Dolní hřbitov byl založen po zrušení původního hřbitova u kostela sv. Jakuba Většího a nové pohřebiště bylo zřízeno kolem barokní kaple sv. Floriána ze 17. století. Nedostatek hrobových míst si pak v polovině 19. století vyžádal rozšíření za Hřbitovní ulici a tato část se označuje jako horní hřbitov. Centrální kříž na horním hřbitově pochází z roku 1843 a jeho vznik financoval František Hoffmann. Rodina Hoffmannů patřila po několik generací k brtnické honoraci a pocházel z ní i nejslavnější místní rodák, proslulý architekt a designér Josef Hoffmann (1870-1956). Ten také na dolním hřbitově navrhl hrobky svých rodičů,…  číst dále

Pavel Vlach (s použitím materiálů TIC Brtnice), 19.6. 2015

Vysočina,  Jihlava  (JI), Brtnice

Místa v okolí

 fara
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 Hoffmannův dům
 židovské ghetto
 Brtnice
 Dolní most
 Kněžice
 Chaloupky
 výklenková kaple
 Příseka
 Střeliště
 Aleje
 Rokštejn
 kostel sv. Barbory
 Bransouze
 boží muka
 Přímělkov
 Přímělkov
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 fara
 boží muka
 smírčí kámen
 Puklice
 Stonařov
 synagoga
 židovský hřbitov
 Luka nad Jihlavou
 kostel sv. Václava
 Heraltice
 Okříšky
 Jeclov
 Kamenice
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Václava
 Zátiší
 boží muka
 Štěměchy
 děkanství
 ZOO Jihlava
 Bavorův dům
 kašna Amfitrité
 kaple Olivetské hory
 Neptunova kašna
 morový sloup
 radnice
 Helenín
 dům čp. 55
 Muzeum Vysočiny
 synagoga
 historické podzemí
 Krahulov
 Zámeček
 Sedlatice
 pivovar
 Henčov
 židovský hřbitov
 Velký javor
 Legiodům
 železniční most
 boží muka
 Dašovský mlýn
 Čechočovice
 kostel sv. Martina
 Třešť
 boží muka
 Dašovice
 kaple svaté Rodiny
 boží muka
 hraniční kámen
 dům J. A. Schumpetera
 synagoga
 kamenné mosty
 Mařenka
 Rytířsko
 Holý mlýn
 Jamné
 boží muka
 hraniční kámen
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 Staré Hory
 Štítky
 kostel sv. Kunhuty
 Kostelec
 Kostelec u Jihlavy
 boží muka
 Čížov
 rozhledna Rudný
 kaple sv. Václava
 Třebíč
 Stařík
 křížový kámen
 boží muka
 Plandry
 Rantířov
 židovský hřbitov
 Městská věž
 Černý dům
 kostel sv. Martina
 Hrádek
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Černá
 Dyjice
Základní informace místa
ID místa: 12268
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.6.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama