Hřbitov za jižním okrajem Brtnice založen kolem barokní kaple sv. Floriána po zrušení pův. hřbitova u kostela sv. Jakuba uvnitř městské zástavby. V pol. 19. stol. rozšířen o tzv. horní hřbitov na opačné straně ulice. Hrobky svých rodičů na dolním hřbitově navrhl významný architekt Josef Hoffmann.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Floriána na dolním hřbitově
© Pavel Vlach, 06/2015
Historická obec na stejnojmenné říčce leží 13 km jihovýchodně od Jihlavy. Je prvně připomínána r. 1234 a r. 2000 byla povýšena na město. Její jádro bylo r. 1990 prohlášeno památkovou zónou. Z místních památek vyniká zámek vzniklý přestavbou gotického hradu, barokní kostel, dva barokní mosty přes říčku Brtnici se sochařskou výzdobou, renesanční radnice, řada renesančních i barokních měšťanských domů a rodný dům evropsky proslulého architekta Josefa Hoffmanna (1870-1956) s muzejní expozicí. Železnice městem neprochází, křižují se tu však dvě silnice II. třídy č. 403 a 405. Popisovaný hřbitov leží na jižním okraji města na levém břehu říčky.
19.6. 2015
historie

Městský hřbitov v Brtnici je rozdělen na dvě různě staré části, označované dnes jako dolní a horní hřbitov. Hřbitovy jsou situovány na jižním okraji města nad říčkou Brtnicí, od kostela sv. Jakuba Většího sem vede lipová alej (Hřbitovní ulice), která pak pokračuje dále za město až k Rychlovskému rybníku. Dolní hřbitov byl založen po zrušení původního hřbitova u kostela sv. Jakuba Většího a nové pohřebiště bylo zřízeno kolem barokní kaple sv. Floriána ze 17. století. Nedostatek hrobových míst si pak v polovině 19. století vyžádal rozšíření za Hřbitovní ulici a tato část se označuje jako horní hřbitov. Centrální kříž na horním hřbitově pochází z roku 1843 a jeho vznik financoval František Hoffmann. Rodina Hoffmannů patřila po několik generací k brtnické honoraci a pocházel z ní i nejslavnější místní rodák, proslulý architekt a designér Josef Hoffmann (1870-1956). Ten také na dolním hřbitově navrhl hrobky svých rodičů,…  číst dále

Pavel Vlach (s použitím materiálů TIC Brtnice), 19.6. 2015

Vysočina,  Jihlava  (JI), Brtnice

Místa v okolí

 fara
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 Hoffmannův dům
 židovské ghetto
 Brtnice
 Dolní most
 Kněžice
 Chaloupky
 Příseka
 Střeliště
 Aleje
 Rokštejn
 kostel sv. Barbory
 Bransouze
 boží muka
 Přímělkov
 Přímělkov
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 fara
 boží muka
 Puklice
 Stonařov
 smírčí kámen
 židovský hřbitov
 synagoga
 Luka nad Jihlavou
 Heraltice
 Okříšky
 Jeclov
 Kamenice
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Václava
 Zátiší
 boží muka
 Štěměchy
 děkanství
 ZOO Jihlava
 Bavorův dům
 kašna Amfitrité
 kaple Olivetské hory
 Neptunova kašna
 morový sloup
 radnice
 Helenín
 dům čp. 55
 Muzeum Vysočiny
 synagoga
 historické podzemí
 Krahulov
 Sedlatice
 pivovar
 Henčov
 židovský hřbitov
 Velký javor
 Legiodům
 železniční most
 boží muka
 Dašovský mlýn
 Čechočovice
 kostel sv. Martina
 Třešť
 boží muka
 Dašovice
 kaple svaté Rodiny
 boží muka
 hraniční kámen
 dům J. A. Schumpetera
 synagoga
 kamenné mosty
 Mařenka
 Rytířsko
 Holý mlýn
 Jamné
 boží muka
 hraniční kámen
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 Staré Hory
 Štítky
 kostel sv. Kunhuty
 Kostelec
 boží muka
 Čížov
 rozhledna Rudný
 kaple sv. Václava
 Třebíč
 Stařík
 křížový kámen
 boží muka
 Plandry
 Rantířov
 židovský hřbitov
 Městská věž
 Černý dům
 kostel sv. Martina
 Hrádek
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Černá
 Dyjice
Základní informace místa
ID místa: 12268
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.6.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama