Hřbitov za jižním okrajem Brtnice založen kolem barokní kaple sv. Floriána po zrušení pův. hřbitova u kostela sv. Jakuba uvnitř městské zástavby. V pol. 19. stol. rozšířen o tzv. horní hřbitov na opačné straně ulice. Hrobky svých rodičů na dolním hřbitově navrhl významný architekt Josef Hoffmann.
Hlavní obrázek místa
Kaple sv. Floriána na dolním hřbitově
© Pavel Vlach, 06/2015
Historická obec na stejnojmenné říčce leží 13 km jihovýchodně od Jihlavy. Je prvně připomínána r. 1234 a r. 2000 byla povýšena na město. Její jádro bylo r. 1990 prohlášeno památkovou zónou. Z místních památek vyniká zámek vzniklý přestavbou gotického hradu, barokní kostel, dva barokní mosty přes říčku Brtnici se sochařskou výzdobou, renesanční radnice, řada renesančních i barokních měšťanských domů a rodný dům evropsky proslulého architekta Josefa Hoffmanna (1870-1956) s muzejní expozicí. Železnice městem neprochází, křižují se tu však dvě silnice II. třídy č. 403 a 405. Popisovaný hřbitov leží na jižním okraji města na levém břehu říčky.
19.6. 2015
historie

Městský hřbitov v Brtnici je rozdělen na dvě různě staré části, označované dnes jako dolní a horní hřbitov. Hřbitovy jsou situovány na jižním okraji města nad říčkou Brtnicí, od kostela sv. Jakuba Většího sem vede lipová alej (Hřbitovní ulice), která pak pokračuje dále za město až k Rychlovskému rybníku. Dolní hřbitov byl založen po zrušení původního hřbitova u kostela sv. Jakuba Většího a nové pohřebiště bylo zřízeno kolem barokní kaple sv. Floriána ze 17. století. Nedostatek hrobových míst si pak v polovině 19. století vyžádal rozšíření za Hřbitovní ulici a tato část se označuje jako horní hřbitov. Centrální kříž na horním hřbitově pochází z roku 1843 a jeho vznik financoval František Hoffmann. Rodina Hoffmannů patřila po několik generací k brtnické honoraci a pocházel z ní i nejslavnější místní rodák, proslulý architekt a designér Josef Hoffmann (1870-1956). Ten také na dolním hřbitově navrhl hrobky svých rodičů,…  číst dále

Pavel Vlach (s použitím materiálů TIC Brtnice), 19.6. 2015

Vysočina,  Jihlava  (JI), Brtnice

Místa v okolí

 fara
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 Hoffmannův dům
 Brtnice
 Dolní most
 Kněžice
 Chaloupky
 Příseka
 Střeliště
 Aleje
 Rokštejn
 kostel sv. Barbory
 Bransouze
 boží muka
 Přímělkov
 Přímělkov
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 boží muka
 smírčí kámen
 Stonařov
 Puklice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Luka nad Jihlavou
 Heraltice
 Okříšky
 Jeclov
 Kamenice
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Václava
 Zátiší
 boží muka
 Štěměchy
 děkanství
 ZOO Jihlava
 Bavorův dům
 kašna Amfitrité
 kaple Olivetské hory
 morový sloup
 radnice
 Helenín
 Neptunova kašna
 Krahulov
 dům čp. 55
 Muzeum Vysočiny
 synagoga
 historické podzemí
 Sedlatice
 pivovar
 Henčov
 židovský hřbitov
 Velký javor
 Legiodům
 Dašovský mlýn
 železniční most
 boží muka
 Čechočovice
 kostel sv. Martina
 Třešť
 boží muka
 Dašovice
 kaple svaté Rodiny
 dům J. A. Schumpetera
 synagoga
 boží muka
 hraniční kámen
 kamenné mosty
 Rytířsko
 Holý mlýn
 Jamné
 boží muka
 Staré Hory
 židovský hřbitov
 kostel Všech svatých
 hraniční kámen
 Štítky
 kostel sv. Kunhuty
 Kostelec
 boží muka
 Čížov
 rozhledna Rudný
 kaple sv. Václava
 Třebíč
 Stařík
 křížový kámen
 boží muka
 Rantířov
 Plandry
 židovský hřbitov
 Městská věž
 Černý dům
 kostel sv. Martina
 Hrádek
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Černá
 Dyjice
Základní informace místa
ID místa: 12268
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 20.6.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama