Židovské ghetto vzniklo v pol. 17. století. Významnou stavbou byla synagoga vybudovaná asi v r. 1629. Rozšiřující přestavbou prošla v r. 1888. Synagoga, rabínský dům a všechny zbylé židovské domy byly zbořeny v r. 1988 kvůli výstavbě nákupního střediska.
Hlavní obrázek místa
synagoga od jihovýchodu a prampouchy vjezdu do židovského dvora
©zdroj- https://pastvu.com/p/259806
Malé židovské ghetto vzniklo v Brtnici v polovině 17. století. Významnou stavbou židovského osídlení byla synagoga vybudovaná asi v roce 1629. Rozšiřující přestavbou prošla v roce 1888. V blízkosti synagogy stával rabínský dům, v němž byla umístěna škola, do které chodil i architekt Josef Hoffmann. Na přelomu 19.-20. století se většina židů odstěhovala. V roce 1900 již v Brtnici žilo pouze 142 židů a roku 1921 už jen 76. Po odchodu rabína Abrahama Kurzweila do Třeště (1926) byl vytvořen společný rabinát pro Třešť a Brtnici. Zánik místní židovské obce nastal při nacistické genocidě za 2. světové války. Historická synagoga, rabínský dům a všechny zbylé židovské domy byly zbořeny v roce 1988. Na vzniklém prostranství bylo v následujícím roce postaveno nákupní středisko. Dnes židovské ghetto připomíná pouze pamětní tabule z roku 2007.
Luděk Vláčil - zdroj: https://www.holocaust.cz/zdroje/clanky-z-ros-chodese/ros-chodes-2010/srpen-14/mestecko-brtnice/ a další, 11.7. 2021
Vysočina,  Jihlava  (JI), Brtnice

Místa v okolí

 radnice
 kamenný most
 Valdštejnský dům
 Hoffmannův dům
 Dolní most
 fara
 Brtnice
 Kněžice
 Příseka
 Chaloupky
 výklenková kaple
 Rokštejn
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 Střeliště
 Přímělkov
 Bransouze
 Aleje
 Přímělkov
 Puklice
 synagoga
 židovský hřbitov
 karner sv. Trojice
 kostel sv. Václava
 fara
 boží muka
 Stonařov
 smírčí kámen
 Luka nad Jihlavou
 Jeclov
 kostel sv. Václava
 Heraltice
 Okříšky
 Kamenice
 Zátiší
 kostel sv. Víta
 boží muka
 ZOO Jihlava
 děkanství
 kaple Olivetské hory
 kašna Amfitrité
 Bavorův dům
 Helenín
 kostel sv. Václava
 radnice
 Neptunova kašna
 morový sloup
 historické podzemí
 Muzeum Vysočiny
 dům čp. 55
 synagoga
 Zámeček
 Henčov
 pivovar
 židovský hřbitov
 Legiodům
 Štěměchy
 boží muka
 železniční most
 Krahulov
 Velký javor
 Sedlatice
 hraniční kámen
 kaple svaté Rodiny
 Rytířsko
 Třešť
 kostel sv. Martina
 boží muka
 Jamné
 kamenné mosty
 boží muka
 Čechočovice
 synagoga
 dům J. A. Schumpetera
 hraniční kámen
 Dašovský mlýn
 Staré Hory
 boží muka
 Dašovice
 židovský hřbitov
 Mařenka
 Kostelec
 kostel sv. Kunhuty
 Holý mlýn
 Kostelec u Jihlavy
 kostel Všech svatých
 boží muka
 rozhledna Rudný
 kaple sv. Václava
 Plandry
 Rantířov
 boží muka
 křížový kámen
 Stařík
 Třebíč
 židovský hřbitov
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 Hrádek
 kostel sv. Martina
 Černý dům
 Městská věž
 Černá
 Dyjice
Základní informace místa
ID místa: 15796
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 12.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama