Terénní zbytky tvrze. Poč. 15. st. jsou uváděni vladykové z Bransouz, obce ze 13. st. zvané dříve Bransudy, a tak tvrz je nejpozději z poč. 15. st. Zničena byla za česko-uherských válek, nebyla obnovena. Zachovány jsou valy a části zdiva.
Hlavní obrázek místa
jádro hrádku přes šíjový příkop
2003 © Pavel Zany Komárek
lokalizace: na skále nad levým břehem řeky Jihlavy - od žel. stanice po žluté na most na druhý břeh, za mostem vpravo kolem koupaliště. Po cca 300 metrech je v řece malý jez, vlevo od cesty pak skálná blok cca 20 metrů vysoký - na něm se nachází zbytky tvrze. V mapě KČT je tvrziště chybně zakresleno, správné umístění viz výřez mapy ve fotogalerii
26.11. 2003
historie

Bransouze, dříve zvané Bransudy, se poprvé připomínají v r.1224 jako součást přibyslavského panství; již počátkem 15. století se zde uvádějí vladykové z Bransouz: v r. 1412 Dětřich, v l. 1459 - 1469 Jan, což by mohlo svědčit o existenci tvrze nejpozději počátkem 15. století. Za válel česko-uherských byla zničena, a protože Bransouze se staly v r. 1505 součástí brtnického panství, nebyla již obnovena. Stávala na levém břehu řeky Jihlavy při obci; dodnes se z ní dochovaly valy a části zdiva.

Hrady, zámky tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 20.4. 2004

Vysočina,  Třebíč  (TR),

Místa v okolí

 Střeliště
 Rokštejn
 Přímělkov
 Přímělkov
 Chaloupky
 Hoffmannův dům
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 fara
 Dolní most
 Brtnice
 Zátiší
 Okříšky
 Kněžice
 Velký javor
 Kamenice
 Heraltice
 Luka nad Jihlavou
 Příseka
 Krahulov
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 Aleje
 synagoga
 židovský hřbitov
 Puklice
 Čechočovice
 Jeclov
 Přeckov
 Štěměchy
 kostel sv. Václava
 Třebíč
 Stařík
 boží muka
 židovský hřbitov
 Stonařov
 kostel sv. Václava
 Černý dům
 Hrádek
 Městská věž
 kostel sv. Martina
 Vlčatín
 Holý mlýn
 Dašovský mlýn
 Jamné
 Dašovice
 Rytířsko
 boží muka
 Stránecká Zhoř
 Helenín
 Henčov
 boží muka
 Černá
 Sedlatice
 děkanství
 kostel sv. Víta
 ZOO Jihlava
 kaple Olivetské hory
 Bavorův dům
 kašna Amfitrité
 radnice
 historické podzemí
 Neptunova kašna
 morový sloup
 dům čp. 55
 Muzeum Vysočiny
 synagoga
 pivovar
 Štítky
 Legiodům
 boží muka
 železniční most
 židovský hřbitov
 hraniční kámen
 hraniční kámen
 kostel Všech svatých
 Staré Hory
 Čížov
 rozhledna Rudný
 kaple sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 1805
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.11.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama