Panský hospodářský areál vznikl na konci 16. století. V r. 1760 dvůr se sýpkou vyhořel. K výrazným úpravám dvora došlo ve 20. letech 19. století a mezi lety 1851-1852. Kolem r. 1863 upravena správní budova. Sýpka je kulturní památkou.
Hlavní obrázek místa
sýpka a dvůr
© Luděk Vláčil 07/2021
Město Brtnice (dříve též Trhová Brtnice, německy Pirnitz) ležící na jihozápadní Moravě ve střední části Českomoravské vrchoviny má množství památek. Výrazné dominanty města představuje zámecký areál vzniklý z původního hradu, klášter paulánů s kostelem bl. Juliány Collaltové, kostel sv. Jakuba Většího a kaple Panny Marie Pomocné. Kromě těchto na první pohled zdálky viditelných staveb je zde mnoho objektů méně výrazných, neméně však významných. Mezi ně patří třeba radnice, panská zájezdní hospoda, dva mosty a panská sýpka s dvorem. Panský hospodářský areál naleznete u zámecké zahrady a kostela Juliány Collaltové v části Horní Město.
Luděk Vláčil, 29.7. 2021
historie

Vznik hospodářského areálu je spojen s rozvojem vrchnostenské ekonomiky na konci 16. století. Část plochy dnešního dvora, kde stojí budovy tzv. Panského domu č. p. 450 zabíralo "předzámčí" s domem obročního. V roce 1760 postihl sýpku a dvůr požár, který vypukl v zámeckém pivovaru. Při následné obnově byla sýpka zastřešena mansardovou střechou, namísto původní střechy sedlové. K výrazným úpravám dvora došlo ve 20. letech 19. století. Mezi lety 1851-1852 byl z iniciativy Antonína Oktaviána II. knížete z Collalto et San Salvatore dvůr znovu přestavěn. V roce 1863 je panský dvůr v Brtnici označen jako „Karolinen Maierhof“ podle manželky Antonína Oktaviána II., Karolíny Marie Anny kněžny z Collalto et San Salvatore. Někdy v té době proběhly úpravy čelní hlavní obytné budovy dvora do dnešní podoby. Tento objekt sloužil jako správní budova. V levém křídle dvora byl umístěn byt šafáře, na který navazoval kravín a dále stáje…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, https://www.brtnice.cz/panska-sypka/d-132048, http://www.muzeumhp.cz/inpage/dejiny-panskeho-dvora/ a další, 27.7. 2021

Vysočina, Brtnice

Místa v okolí

 Brtnice
 židovské ghetto
 fara
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 Dolní most
 Hoffmannův dům
 Kněžice
 výklenková kaple
 Příseka
 Chaloupky
 kostel sv. Barbory
 Rokštejn
 boží muka
 Aleje
 Střeliště
 Přímělkov
 Bransouze
 Přímělkov
 Puklice
 synagoga
 židovský hřbitov
 fara
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 boží muka
 smírčí kámen
 Stonařov
 Luka nad Jihlavou
 kostel sv. Václava
 Jeclov
 Heraltice
 Okříšky
 Kamenice
 kostel sv. Víta
 boží muka
 Zátiší
 děkanství
 ZOO Jihlava
 kašna Amfitrité
 kaple Olivetské hory
 kostel sv. Václava
 Helenín
 Bavorův dům
 Neptunova kašna
 radnice
 dům čp. 55
 historické podzemí
 morový sloup
 Zámeček
 Muzeum Vysočiny
 synagoga
 Henčov
 pivovar
 židovský hřbitov
 Legiodům
 Štěměchy
 železniční most
 boží muka
 Krahulov
 Sedlatice
 kaple svaté Rodiny
 hraniční kámen
 kostel sv. Martina
 Velký javor
 Třešť
 boží muka
 kamenné mosty
 Rytířsko
 boží muka
 synagoga
 dům J. A. Schumpetera
 Staré Hory
 boží muka
 Dašovský mlýn
 Jamné
 hraniční kámen
 Čechočovice
 Dašovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kunhuty
 Kostelec
 Mařenka
 Kostelec u Jihlavy
 Holý mlýn
 kostel Všech svatých
 boží muka
 rozhledna Rudný
 kaple sv. Václava
 křížový kámen
 boží muka
 Rantířov
 Plandry
 Stařík
 Třebíč
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 židovský hřbitov
 Městská věž
 Černý dům
 kostel sv. Martina
 Černá
 kaple sv. Jakuba
 Dyjice
 Oslednice
Základní informace místa
ID místa: 15792
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama