Panský hospodářský areál vznikl na konci 16. století. V r. 1760 dvůr se sýpkou vyhořel. K výrazným úpravám dvora došlo ve 20. letech 19. století a mezi lety 1851-1852. Kolem r. 1863 upravena správní budova. Sýpka je kulturní památkou.
Hlavní obrázek místa
sýpka a dvůr
© Luděk Vláčil 07/2021
Město Brtnice (dříve též Trhová Brtnice, německy Pirnitz) ležící na jihozápadní Moravě ve střední části Českomoravské vrchoviny má množství památek. Výrazné dominanty města představuje zámecký areál vzniklý z původního hradu, klášter paulánů s kostelem bl. Juliány Collaltové, kostel sv. Jakuba Většího a kaple Panny Marie Pomocné. Kromě těchto na první pohled zdálky viditelných staveb je zde mnoho objektů méně výrazných, neméně však významných. Mezi ně patří třeba radnice, panská zájezdní hospoda, dva mosty a panská sýpka s dvorem. Panský hospodářský areál naleznete u zámecké zahrady a kostela Juliány Collaltové v části Horní Město.
Luděk Vláčil, 29.7. 2021
historie

Vznik hospodářského areálu je spojen s rozvojem vrchnostenské ekonomiky na konci 16. století. Část plochy dnešního dvora, kde stojí budovy tzv. Panského domu č. p. 450 zabíralo "předzámčí" s domem obročního. V roce 1760 postihl sýpku a dvůr požár, který vypukl v zámeckém pivovaru. Při následné obnově byla sýpka zastřešena mansardovou střechou, namísto původní střechy sedlové. K výrazným úpravám dvora došlo ve 20. letech 19. století. Mezi lety 1851-1852 byl z iniciativy Antonína Oktaviána II. knížete z Collalto et San Salvatore dvůr znovu přestavěn. V roce 1863 je panský dvůr v Brtnici označen jako „Karolinen Maierhof“ podle manželky Antonína Oktaviána II., Karolíny Marie Anny kněžny z Collalto et San Salvatore. Někdy v té době proběhly úpravy čelní hlavní obytné budovy dvora do dnešní podoby. Tento objekt sloužil jako správní budova. V levém křídle dvora byl umístěn byt šafáře, na který navazoval kravín a dále stáje…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, https://www.brtnice.cz/panska-sypka/d-132048, http://www.muzeumhp.cz/inpage/dejiny-panskeho-dvora/ a další, 27.7. 2021

Komentáře

Vysočina, Brtnice

Místa v okolí

 židovské ghetto
 fara
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 Brtnice
 Dolní most
 Hoffmannův dům
 Kněžice
 výklenková kaple
 Příseka
 Chaloupky
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 Rokštejn
 Aleje
 Střeliště
 Přímělkov
 Bransouze
 Přímělkov
 Puklice
 synagoga
 židovský hřbitov
 fara
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 boží muka
 smírčí kámen
 Stonařov
 Luka nad Jihlavou
 kostel sv. Václava
 Jeclov
 Přibyslavice
 Heraltice
 Okříšky
 Kamenice
 kostel sv. Víta
 boží muka
 Zátiší
 děkanství
 kašna Amfitrité
 kaple Olivetské hory
 ZOO Jihlava
 Helenín
 Bavorův dům
 Neptunova kašna
 radnice
 kostel sv. Václava
 dům čp. 55
 historické podzemí
 morový sloup
 Zámeček
 Muzeum Vysočiny
 synagoga
 Henčov
 pivovar
 židovský hřbitov
 Legiodům
 Štěměchy
 železniční most
 boží muka
 Sedlatice
 Krahulov
 kaple svaté Rodiny
 hraniční kámen
 kostel sv. Martina
 Velký javor
 Třešť
 boží muka
 Rytířsko
 boží muka
 kamenné mosty
 dům J. A. Schumpetera
 synagoga
 Staré Hory
 boží muka
 Dašovský mlýn
 hraniční kámen
 Jamné
 Čechočovice
 Dašovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kunhuty
 Mařenka
 Kostelec
 Kostelec u Jihlavy
 Holý mlýn
 kostel Všech svatých
 boží muka
 rozhledna Rudný
 kaple sv. Václava
 křížový kámen
 boží muka
 Rantířov
 Plandry
 Stařík
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Třebíč
 židovský hřbitov
 Městská věž
 Černý dům
 kostel sv. Martina
 Černá
 kaple sv. Jakuba
 Dyjice
 Oslednice
Základní informace místa
ID místa: 15792
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama