Panský hospodářský areál vznikl na konci 16. století. V r. 1760 dvůr se sýpkou vyhořel. K výrazným úpravám dvora došlo ve 20. letech 19. století a mezi lety 1851-1852. Kolem r. 1863 upravena správní budova. Sýpka je kulturní památkou.
Hlavní obrázek místa
sýpka a dvůr
© Luděk Vláčil 07/2021
Město Brtnice (dříve též Trhová Brtnice, německy Pirnitz) ležící na jihozápadní Moravě ve střední části Českomoravské vrchoviny má množství památek. Výrazné dominanty města představuje zámecký areál vzniklý z původního hradu, klášter paulánů s kostelem bl. Juliány Collaltové, kostel sv. Jakuba Většího a kaple Panny Marie Pomocné. Kromě těchto na první pohled zdálky viditelných staveb je zde mnoho objektů méně výrazných, neméně však významných. Mezi ně patří třeba radnice, panská zájezdní hospoda, dva mosty a panská sýpka s dvorem. Panský hospodářský areál naleznete u zámecké zahrady a kostela Juliány Collaltové v části Horní Město.
Luděk Vláčil, 29.7. 2021
historie

Vznik hospodářského areálu je spojen s rozvojem vrchnostenské ekonomiky na konci 16. století. Část plochy dnešního dvora, kde stojí budovy tzv. Panského domu č. p. 450 zabíralo "předzámčí" s domem obročního. V roce 1760 postihl sýpku a dvůr požár, který vypukl v zámeckém pivovaru. Při následné obnově byla sýpka zastřešena mansardovou střechou, namísto původní střechy sedlové. K výrazným úpravám dvora došlo ve 20. letech 19. století. Mezi lety 1851-1852 byl z iniciativy Antonína Oktaviána II. knížete z Collalto et San Salvatore dvůr znovu přestavěn. V roce 1863 je panský dvůr v Brtnici označen jako „Karolinen Maierhof“ podle manželky Antonína Oktaviána II., Karolíny Marie Anny kněžny z Collalto et San Salvatore. Někdy v té době proběhly úpravy čelní hlavní obytné budovy dvora do dnešní podoby. Tento objekt sloužil jako správní budova. V levém křídle dvora byl umístěn byt šafáře, na který navazoval kravín a dále stáje…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, https://www.brtnice.cz/panska-sypka/d-132048, http://www.muzeumhp.cz/inpage/dejiny-panskeho-dvora/ a další, 27.7. 2021

Vysočina, Brtnice

Místa v okolí

 židovské ghetto
 fara
 Valdštejnský dům
 kamenný most
 radnice
 Brtnice
 Dolní most
 Hoffmannův dům
 Kněžice
 Příseka
 Chaloupky
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 Rokštejn
 Aleje
 Střeliště
 Přímělkov
 Bransouze
 Přímělkov
 Puklice
 synagoga
 židovský hřbitov
 fara
 kostel sv. Václava
 karner sv. Trojice
 boží muka
 smírčí kámen
 Stonařov
 Luka nad Jihlavou
 Jeclov
 Heraltice
 Okříšky
 Kamenice
 kostel sv. Víta
 boží muka
 Zátiší
 děkanství
 kašna Amfitrité
 kaple Olivetské hory
 ZOO Jihlava
 Helenín
 Bavorův dům
 Neptunova kašna
 radnice
 kostel sv. Václava
 dům čp. 55
 historické podzemí
 morový sloup
 Muzeum Vysočiny
 synagoga
 Henčov
 pivovar
 židovský hřbitov
 Legiodům
 Štěměchy
 železniční most
 boží muka
 Sedlatice
 Krahulov
 kaple svaté Rodiny
 hraniční kámen
 kostel sv. Martina
 Velký javor
 Třešť
 boží muka
 Rytířsko
 boží muka
 kamenné mosty
 dům J. A. Schumpetera
 synagoga
 Staré Hory
 boží muka
 Dašovský mlýn
 hraniční kámen
 Jamné
 Čechočovice
 Dašovice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Kunhuty
 Mařenka
 Kostelec
 Holý mlýn
 kostel Všech svatých
 boží muka
 rozhledna Rudný
 kaple sv. Václava
 křížový kámen
 boží muka
 Rantířov
 Plandry
 Stařík
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Třebíč
 židovský hřbitov
 Městská věž
 Černý dům
 kostel sv. Martina
 Černá
 kaple sv. Jakuba
 Dyjice
 Oslednice
Základní informace místa
ID místa: 15792
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama