Zřícenina snad královského hradu, doloženého k r. 1272 za Protivce z Herštejna. Po r. 1331 majetkem pražského biskupství. R. 1510 dobyt a rozbořen jako sídlo loupeživého Zdeňka Dobrohosta z Ronšperka. Zachována spodní část okrouhlé věže.
Hlavní obrázek místa
Pohled na zbytky jižní okrouhlé věže z prostoru bývalého paláce
© Filip Matoušek 08/2001
Zřícenina Starého Herštejna stojí na jednom z vrcholů Českého Lesa, asi 16 km západo-severozápadně od Domažlic, v nadmořské výšce 878 metrů. Nejjednodušší přístup je z Pivoně přes Vranov po silnici či zelené značce až na Vranovské sedlo, odkud ke zbytkům hradu vede hřebenová červená značka. Počítejte ovšem s tím, že se trochu zapotíte. Pokud necháme stranou vlastní hrad, místo je zajímavé i zeměpisně, neboť vrchol hřebene tvoří hlavní Evropské rozvodí Labe – Dunaj.
Filip Matoušek, 22.9. 2005

  historie

  V historických pramenech se hrad objevuje poprvé v přídomku Protivce z Herštejna již roku 1272, není ovšem jasné, zda se jedná o zakladatele hradu, či zda mohl např. získat v léno původně královský hraniční hrad. Roku 1328 koupil hrad rýnský falckrabí Jindřich Bavorský, ale zanedlouho se vrátil do majetku českého krále, a již o tři roky později jej Jan Lucemburský prodal za 300 kop grošů pražskému biskupovi

  © T. Durdík (in Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, LIBRI, Praha 1999), 22.9. 2005
  Hrad Starý Herštejn stával v jižním výběžku Pivoňských hor na stejnojmenném, dnes zalesněném vrchu 2,5 km jihozápadně od Pivoně a chránil zemskou cestu, která vedla z Horšovského Týna přes Poběžovice do Bavorska. Byl založen ve druhé polovině 13. století a dostal podle dobové módy německé jméno tak jako celý vrch Hirschenstein – Jelení skála. Jeho zakladatele přesně neznáme. Snad to byl Protivec z

  Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, 24.10. 2009
  Podle historického bádání J. Jánského je možné, že byl hrad založen německou šlechtou.
  T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Dodatky 1, Libri, Praha 2002, 24.10. 2009

  popis

  Do dnešní doby se z hradu založeného na skalnatém hřebenu dochovaly pozůstatky valu a příkopů původně chránící níže položené předhradí, několik malých úseků obvodového zdiva skrytých v hustém porostu a především spodní část okrouhlé věže – tzv. bergfritu, stojící na jižním okraji vrcholové části hřebene. Obdobná věž stávala původně i na protější straně jádra, dochovaly se z ní však jen

  Filip Matoušek, 22.9. 2005
  V letech 2006 a 2007 proběhl na hradě archeologický výzkum prováděný kvůli plánované stavbě rozhledny. Výzkum odkryl základy okrouhlé věže v severozápadní části jádra hradu, která je větší než zachovalá věž v jihovýchodní části. Mezi oběma věžemi pak byly prozkoumány pozůstatky hradního paláce, který byl částečně podsklepen, sklepení je ale poškozeno. Byly nalezeny předměty z počátku hradu v

  T. Durdík: Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, Dodatky 3, Libri, Praha 2008, 24.10. 2009

  Půdorys místa


  © Z. Procházka (in Ilustrovaná encyklopedie českých hradů, LIBRI, Praha 1999)
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Mnichov

  Místa v okolí

   Dianin Dvůr
   kostel sv. Mikuláše
   Poběžovice
   židovský hřbitov
   Mutěnín
   Ždánov
   Hostouň
   Čerchov
   Trhanov
   Walddorf
   kamenný most
   Bělá nad Radbuzou
   Tasnovice
   Annaburg
   kostel Všech svatých
  Základní informace místa
  ID místa: 291
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: volně přístupno
  Uveřejněno: 22.9.2005
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Jak se topilo na hradech?

  Reklamní sdělení

  Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.


  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?

  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.


  reklama