Původně tvrz vzpomínaná r. 1480, přestavěná na renesanční zámek v letech 1572 - 1586 za Jiřího Vlka z Konecchlumí. Dříve patrová budova zvýšena o patro při přestavbě r. 2004. Dnes domov důchodců.
Hlavní obrázek místa
© Jan P. Štěpánek 04/2014
Obec Slavkov leží při silnici I/46, vedoucí z Opavy na Šternberk a Olomouc. Přibližně uprostřed obce poblíž farního kostela sv. Anny se nachází zámeček z 16. stol. Zámek je sice veřejnosti nepřístupný, ale lze si jej dobře prohlédnou přímo z ulice. Dnes je zde domov důchodců.
L.P., 2.8. 2006
historie

První písemná zpráva, která dokládá existenci obce Slavkov pochází z roku 1224, kdy král Přemysl Otakar I. daroval Slavkov městu Opavě. Na katastru se vyskytly četné archeologické nálezy, které dokládají osídlení nejstaršími zemědělci ze začátku neolitu (5000 let p.n.l.). Nejbohatší jsou nálezy dokládající kulturu plátěnickou ze starší doby železné (7. až 6. stol. p.n.l.). Poslední nálezy objevily stopy slovanských osad ze střední a mladší doby hradištní (9. a 8. stol. p.n.l.). Nejstarší budovou ve Slavkově je zámek ve středu obce, který vznikl přestavbou původní tvrze roku 1586. Od konce 17. století nebyl využíván jako panské sídlo a postupně chátral. Vynucené úpravy a opravy, naposledy ve 20. století, zcela setřely charakter historického objektu - čtyřkřídlá dvoupatrová budova se čtvercovým dvorem, krytým prosklenou střechou.

jps7, 24.2. 2005

Další texty historie
Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Slavkov

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 kaple sv. Anny
 Stěbořice
 Jezdkovice
 Nový Dvůr
 Dolní Životice
 kostel sv. Vavřince
 Štáblovice
 Nový Dvůr
 Dolní Životice
 arboretum
 Justiční palác
 kostel sv. Hedviky
 evangelický kostel
 synagoga
 socha Petra Bezruče
 Slezská univerzita
 Obecní dům
 Obchodní dům Breda
 kostel sv. Alžběty
 Hanuše
 Slezské divadlo
 Sobkův palác
 nová radnice
 městské hradby
 Blücherův palác
 Šibenice
 Opava
 Choltice
 Litultovice
 Filípkův dvůr
 kaple sv. Kříže
 Hradec nad Moravicí
 Držkovice
 Držkovice
 Štemplovec
 Hlavnice
 Weisshuhnův kanál
 Neplachovice
 Raduň
 Holasovice
 Mladecko
 Loděnice
 Velké Heraltice
 větrný mlýn
 Melč
 Jakubčovické šance
 Šance
 Velké Hoštice
 Suché Lazce
 obecní kaple
 Jakartovice-Deštné
 Kravaře
 Oldřišov
 Dubová
 Jakartovice
 Štítina
 Přerovec
 Roderichova kaple
 Jánské Koupele
 Vikštejn
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Michala
 kostel Panny Marie
 Pustá Polom
 Sosnová
 Davidův mlýn
 Branice
 Vartnov
 kaple
 kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Sosnová
 zvonice
 Staré Heřminovy
 Sosnová
 kostel sv. Kateřiny
 Vítkov
 větrný mlýn
 kostel sv. Martina
 Kerhartice
 Kružberk
 Výškovice
 Slatina
 kostel sv. Markéty
 Slatina
 kostel sv. Trojice
 kostel sv. Jiří
 radnice
 vodní mlýn
 kamenný most
 fara
Kontaktní informace
DD SENIORCENTRUM
příspěvková organizace
Zámecká 66
747 57 Slavkov
Tel: +420 553 797 082
http://www.slavkov-u-opavy.cz/seniorcentrum.html
ddslavkov@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 2887
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.8.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama