Rustikální zděná barokní boží muka kasulového typu byla postavena někdy na přelomu 18. a 19 století. Stejný typ božích muk se dochoval také v katastru nedaleké obce Kobylá nad Vidnavkou a Tomíkovice. Stavba je kulturní památkou.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2020
Obec Vápenná (do roku 1949 Zighartice, německy Setzdorf) se nachází v okrese Jeseník v západní části Českého Slezska. Hlavní dominantou obce je římskokatolický farní kostel svatého Filipa. Drobné sakrální stavby zastupují kaplička na návsi a památkově chráněná rustikální barokní boží muka z konce 18. století nebo počátku 19. století. Boží muka naleznete při příjezdu do Vápenné, směrem ze Žulové pár metrů před železničním přejezdem po pravé straně. Při jižním okraji obce stojí bývalá vápenka z 1. poloviny 19. století. Za navštívení jistě stojí i jeskyně Na Pomezí.
Luděk Vláčil, 21.7. 2020
popis

Pilířová zděná boží muka kasulového typu stojí na obdélné půdorysu. Lícem jsou orientovaná k východu. Stavba má výšku 3,30 m a hloubku přibližně 68 cm. Římsa oddělující spodní část a kaplici je z čelní strany dlouhá 140 cm. Spodní část stavby vysoká 142 cm je hranolová. Kaplice tvořící horní část má kasulový tvar s konkávně probranými boky a je zakončena segmentovým obloukem. V horní části jsou nad sebou dvě mělké niky. Spodní nika je půlkruhová a horní segmentová. V horní nice je vsazen rustikální reliéf kříže s ukřižovaným Kristem.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz/bozi-muka-539434, 21.7. 2020

historie

Netypická rustikální boží muka byla postavena koncem 18. století nebo na počátku století 19. Stavba působí jako dozvuk baroka v provedení jednoho z vesnických zednických mistrů této části Jesenicka. Stejný typ božích muk se dochoval také v katastru nedalekých obcí Kobylá nad Vidnavkou a Tomíkovice. Stavba je důkazem zbožnosti původních obyvatel.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz/bozi-muka-539434 a další, 21.7. 2020

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Vápenná

Místa v okolí

 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 Žulová
 Kaltenštejn
 Tomíkovice
 Medvědí kámen
 Černá Voda
 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Jáchyma
 jeskyně Na Pomezí
 kaple sv. Josefa
 Vlčice
 kostel sv. Václava
 fojtství
 Buková
 Hukovice
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Obří výhledna
 Balneopark
 Lázně Jeseník
 Priessnitzova hrobka
 Hraničky
 kostel sv. Kateřiny
 Dolní Červená Voda
 dům Katovna
 radnice
 Jeseník
 Horní Heřmanice
 kaple sv. Rocha
 sanatorium Altvater
 Vidnava
 Horní Fořt
 Supíkovická vápenka
 Pustý Zámek
 Vidnava - MPZ
 jeskyně Na Špičáku
 Čertovy kazatelny
 Bernartice
 Čertovy kameny
 kostel sv. Jiří
 Rychleby
 Zlatý Chlum
 Adolfovice
 vápenky
 Velké Kunětice
 Jánský vrch
 Javorník
 Karpień
 Dalimilova rozhledna
 Široký Brod
 Široký Brod
 Hradec
 Piotrowice Nyskie
 Kohout
 vyhlídka Na Trojaku
 Bílý Potok
 kostel sv. Vavřince
 Kalich hořkosti
 Lisie Kąty
 chata Rejvíz
 Borůvková hora
Základní informace místa
ID místa: 11764
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama