Rustikální zděná barokní boží muka kasulového typu byla postavena někdy na přelomu 18. a 19 století. Stejný typ božích muk se dochoval také v katastru nedaleké obce Kobylá nad Vidnavkou a Tomíkovice. Stavba je kulturní památkou.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2020
Obec Vápenná (do roku 1949 Zighartice, německy Setzdorf) se nachází v okrese Jeseník v západní části Českého Slezska. Hlavní dominantou obce je římskokatolický farní kostel svatého Filipa. Drobné sakrální stavby zastupují kaplička na návsi a památkově chráněná rustikální barokní boží muka z konce 18. století nebo počátku 19. století. Boží muka naleznete při příjezdu do Vápenné, směrem ze Žulové pár metrů před železničním přejezdem po pravé straně. Při jižním okraji obce stojí bývalá vápenka z 1. poloviny 19. století. Za navštívení jistě stojí i jeskyně Na Pomezí.
Luděk Vláčil, 21.7. 2020
popis

Pilířová zděná boží muka kasulového typu stojí na obdélné půdorysu. Lícem jsou orientovaná k východu. Stavba má výšku 3,30 m a hloubku přibližně 68 cm. Římsa oddělující spodní část a kaplici je z čelní strany dlouhá 140 cm. Spodní část stavby vysoká 142 cm je hranolová. Kaplice tvořící horní část má kasulový tvar s konkávně probranými boky a je zakončena segmentovým obloukem. V horní části jsou nad sebou dvě mělké niky. Spodní nika je půlkruhová a horní segmentová. V horní nice je vsazen rustikální reliéf kříže s ukřižovaným Kristem.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz/bozi-muka-539434, 21.7. 2020

historie

Netypická rustikální boží muka byla postavena koncem 18. století nebo na počátku století 19. Stavba působí jako dozvuk baroka v provedení jednoho z vesnických zednických mistrů této části Jesenicka. Stejný typ božích muk se dochoval také v katastru nedalekých obcí Kobylá nad Vidnavkou a Tomíkovice. Stavba je důkazem zbožnosti původních obyvatel.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz/bozi-muka-539434 a další, 21.7. 2020

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Vápenná

Místa v okolí

 kostel sv. Filipa
 Vápenná
 Žulová
 Kaltenštejn
 Tomíkovice
 Černá Voda
 Medvědí kámen
 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Jáchyma
 jeskyně Na Pomezí
 kaple sv. Josefa
 Vlčice
 kostel sv. Václava
 fojtství
 Buková
 boží muka
 Hukovice
 kaple Panny Marie
 Obří výhledna
 Balneopark
 Lázně Jeseník
 Priessnitzova hrobka
 Hraničky
 kostel sv. Kateřiny
 Dolní Červená Voda
 dům Katovna
 radnice
 Jeseník
 kaple sv. Rocha
 Horní Heřmanice
 Vidnava
 sanatorium Altvater
 Horní Fořt
 Supíkovická vápenka
 Pustý Zámek
 Vidnava - MPZ
 jeskyně Na Špičáku
 Čertovy kazatelny
 Čertovy kameny
 Bernartice
 kostel sv. Jiří
 Zlatý Chlum
 Rychleby
 kostel Tří králů
 Adolfovice
 vápenky
 Velké Kunětice
 Jánský vrch
 Javorník
 Karpień
 Široký Brod
 Široký Brod
 Hradec
 Kohout
 vyhlídka Na Trojaku
 Bílý Potok
 kostel sv. Vavřince
 Kalich hořkosti
 Lisie Kąty
 chata Rejvíz
 Borůvková hora
Základní informace místa
ID místa: 11764
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 4.8.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama