Hrad byl vystavěn buď zeměpánem nebo biskupem, sloužil jako protiváha sousednímu hradu Rychleby. Dochoval se pahorek jádra, zbytky předhradí a příkopu.
Hlavní obrázek místa
přístup po "náspu" přes jz. příkop
© D Dohňanský, 10/2017
K Pustému zámku se dostanete nejlépe od hradu Rychleby - Pustý zámek je na protějším hřebenu. Ze silnice v údolí se začněte škrábat do protějšího svahu, až narazíte na starou zpevněnou cestu, po které se dáte doleva. Tam, kde silnice ostře zatáčí doprava, můžete pozorným okem uvidět onu terénní kupičku - to je Pustý zámek. PS: Pozor na nové vydání mapy KČT, tam je Pustý zámek zakreslený nesprávně na stejném hřebenu jako Rychleby! Ale ve starším vydání mapy (tuším z roku 1999) je to ještě správně! Tak se nedejte zmást...
Puffin - zdroj: osobní zkušenost, 22.8. 2003
popis

Z Pustého zámku se nedochovaly žádné zbytky zdí, hrad byl pravděpodobně celý vybudován ze dřeva a hlíny. I když měl hrad ideální polohu pro pozorování okolí, přístupová cesta až tak výhodná nebyla. Byla položena o něco výše než samotný hrad, proto zejména z jižní a z jihozápadní strany musel být hrad chráněn širokým podkovovitým příkopem s plochým dnem. Nad příkopem vedla 2-2,2 m široká lavice, 1,5 až 2,5 m vysoko. Nevedlo tudy žádné přemostění z čehož lze usuzovat, že se nepočítalo s další aktivní obranou hradu.

Jan Laurýn, Rostislav Vojkovský, Rychleby - Neznámý hrad v Rychlebských horách, 2.11. 2007

historie

Zatímco z rychlebských věží bylo vidět jako na dlani Račí údolí, též cestu na druhou stranu zakrývaly svahy a skalnaté srázy. Z Pustého zámku se dalo dohlédnout na oba přístupy k Rychlebům, především však na cestu až daleko do údolí, která se zde větvila k Žulové a přes Javorník k Pačkovu. Původní jméno hradu není známo. Byl postaven narychlo, nesmírně pracně, velkým množstvím pracovníků. Stal se pevností na zdolání sousedního rychlebského hradu. Nebyl zvolen ani zvlášť výhodný terén, ale tak, aby měl Rychleby na očích. Tak náročnou stavbu si mohl dovolit jen zeměpán nebo biskup. Na rychlebském hradě totiž sídlili loupežní Vusthubové, jež potřebovala biskupská moc sprovodit za každou cenu ze světa. Jistě se to dříve či později podařilo a jistě zásluhou Pustého zámku, který tu stovky nahnaných rukou z dědin v okolí vršily a stavěly z materiálu, který byl na místě - z hlíny, dřeva a kamene.

Jan Laurýn, Rostislav Vojkovský, Rychleby - Neznámý hrad v Rychlebských horách, 2.11. 2007

Půdorys místa

Půdorys
© P. Kouřil, D. Prix, M. Wihoda: Hrady českého Slezska, AÚ AV ČR Brno, 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE),

Místa v okolí

 Čertovy kazatelny
 Rychleby
 Horní Fořt
 kostel sv. Kateřiny
 Jánský vrch
 Javorník
 Vlčice
 kostel sv. Vavřince
 Bílý Potok
 Kohout
 Hraničky
 Buková
 Karpień
 vyhlídka Na Trojaku
 Lisie Kąty
 Borůvková hora
 Bernartice
 kaple sv. Josefa
 Ujeździec
 Tomíkovice
 boží muka
 Horní Heřmanice
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 Žulová
 Hukovice
 Bílá Voda
 radnice
 boží muka
 městské opevnění
 Vápenná
 kostel sv. Filipa
 Ścibórz
 Błotnica
 Błotnica
 Chałupki
 Černá Voda
 Kaltenštejn
 Vidnava
 Vidnava - MPZ
 Otmuchovské jezero
 Dolní Červená Voda
 Medvědí kámen
 jeskyně Na Pomezí
 evangelický kostel
 Otmuchów
 kostel sv. Anny
 radnice
 fojtství
 Obří výhledna
 Balneopark
 Lázně Jeseník
 Priessnitzova hrobka
Kontaktní informace
 
Základní informace místa
ID místa: 618
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.8.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama