Hrad byl vystavěn buď zeměpánem nebo biskupem, sloužil jako protiváha sousednímu hradu Rychleby. Dochoval se pahorek jádra, zbytky předhradí a příkopu.
Hlavní obrázek místa
přístup po "náspu" přes jz. příkop
© D Dohňanský, 10/2017
K Pustému zámku se dostanete nejlépe od hradu Rychleby - Pustý zámek je na protějším hřebenu. Ze silnice v údolí se začněte škrábat do protějšího svahu, až narazíte na starou zpevněnou cestu, po které se dáte doleva. Tam, kde silnice ostře zatáčí doprava, můžete pozorným okem uvidět onu terénní kupičku - to je Pustý zámek. PS: Pozor na nové vydání mapy KČT, tam je Pustý zámek zakreslený nesprávně na stejném hřebenu jako Rychleby! Ale ve starším vydání mapy (tuším z roku 1999) je to ještě správně! Tak se nedejte zmást...
Puffin - zdroj: osobní zkušenost, 22.8. 2003
popis

Z Pustého zámku se nedochovaly žádné zbytky zdí, hrad byl pravděpodobně celý vybudován ze dřeva a hlíny. I když měl hrad ideální polohu pro pozorování okolí, přístupová cesta až tak výhodná nebyla. Byla položena o něco výše než samotný hrad, proto zejména z jižní a z jihozápadní strany musel být hrad chráněn širokým podkovovitým příkopem s plochým dnem. Nad příkopem vedla 2-2,2 m široká lavice, 1,5 až 2,5 m vysoko. Nevedlo tudy žádné přemostění z čehož lze usuzovat, že se nepočítalo s další aktivní obranou hradu.

Jan Laurýn, Rostislav Vojkovský, Rychleby - Neznámý hrad v Rychlebských horách, 2.11. 2007

historie

Zatímco z rychlebských věží bylo vidět jako na dlani Račí údolí, též cestu na druhou stranu zakrývaly svahy a skalnaté srázy. Z Pustého zámku se dalo dohlédnout na oba přístupy k Rychlebům, především však na cestu až daleko do údolí, která se zde větvila k Žulové a přes Javorník k Pačkovu. Původní jméno hradu není známo. Byl postaven narychlo, nesmírně pracně, velkým množstvím pracovníků. Stal se pevností na zdolání sousedního rychlebského hradu. Nebyl zvolen ani zvlášť výhodný terén, ale tak, aby měl Rychleby na očích. Tak náročnou stavbu si mohl dovolit jen zeměpán nebo biskup. Na rychlebském hradě totiž sídlili loupežní Vusthubové, jež potřebovala biskupská moc sprovodit za každou cenu ze světa. Jistě se to dříve či později podařilo a jistě zásluhou Pustého zámku, který tu stovky nahnaných rukou z dědin v okolí vršily a stavěly z materiálu, který byl na místě - z hlíny, dřeva a kamene.

Jan Laurýn, Rostislav Vojkovský, Rychleby - Neznámý hrad v Rychlebských horách, 2.11. 2007

Půdorys místa

Půdorys
© P. Kouřil, D. Prix, M. Wihoda: Hrady českého Slezska, AÚ AV ČR Brno, 2000
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE),

Místa v okolí

 Čertovy kazatelny
 Rychleby
 Horní Fořt
 kostel sv. Kateřiny
 Jánský vrch
 Javorník
 Vlčice
 Bílý Potok
 kostel sv. Vavřince
 Kohout
 Hraničky
 Karpień
 Buková
 vyhlídka Na Trojaku
 Lisie Kąty
 Borůvková hora
 Bernartice
 kaple sv. Josefa
 Tomíkovice
 boží muka
 Horní Heřmanice
 kaple Panny Marie
 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Jáchyma
 Žulová
 Hukovice
 Bílá Voda
 radnice
 boží muka
 městské opevnění
 Vápenná
 kostel sv. Filipa
 Ścibórz
 Błotnica
 Błotnica
 Chałupki
 Černá Voda
 Kaltenštejn
 Vidnava
 Vidnava - MPZ
 Otmuchovské jezero
 Dolní Červená Voda
 Medvědí kámen
 jeskyně Na Pomezí
 evangelický kostel
 Otmuchów
 kostel sv. Anny
 radnice
 fojtství
 Obří výhledna
 Balneopark
 Lázně Jeseník
 Priessnitzova hrobka
Kontaktní informace
 
Základní informace místa
ID místa: 618
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.8.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama