Drobná barokní stavba v Horním Fořtu, nyní části obce Uhelná, pochází ze 17. stol., kdy se poprvé připomíná s mlýnem a dvorem. Zakladatelem byl pravděpodobně javornický hejtman Jan Timling z Lovenbergu. Dnes ve značně zdevastovaném stavu.
Hlavní obrázek místa
nádvorní fronta zámku
© Jan P. Štěpánek 07/2014
Drobná barokní stavba vznikla asi kolem r. 1669, kdy se zde připomíná mlýn a dvůr. Pozemky v té době vlastnil neblaze proslulý javornický hejtman Jan Timling z Lovenbergu. Po jeho smrti byl dvůr, jenž měl statut svobodného rytířského šoltéství, prodán rodině Schubertů a následně Schenkenbachů. Dnešní stav zámečku odpovídá mnohaletému hospodaření státního statku.
Jan Rolenc podle: Zuber, Rudolf: Jesenicko v období feudalismu, Ostrava 1966, 15.12. 2008
historie

Drobná barokní stavba vznikla asi kolem r. 1669, kdy se zde připomíná mlýn a dvůr. Pozemky v té době vlastnil neblaze proslulý javornický hejtman Jan Timling z Lovenbergu. Po jeho smrti byl dvůr, jenž měl statut svobodného rytířského fojtství, prodali dědicové Fořt Jindřichu Schubertovi. Roku 1728 jej od Roziny Schubertové koupil Ondřej Schenkenbach, jehož potomci drželi panství až do roku 1824. Po krátké epizodě (1824-37) javornického obchodníka Josefa Steidlera, získal Fořt Alois Riedel, za nějž byl zámek přestavěn klasicistně do dnešní podoby. V dalších desetiletích se majitelé opět několikrát vystřídali, až byl zámek s dvorem jako německý majetek roku 1945 zkonfiskován. Ve druhé polovině 20. století byl využíván několika zemědělskými organizacemi, nejdéle Státním statkem Jeseník, kterému zámecká budova sloužila především jako kanceláře a byty zaměstnanců. V té době byl ještě v dobrém stavu, poslední rozsáhlejší opravy byly provedeny začátkem…  číst dále

Zany, podle František Musil: Neznámé zámky Moravy a Slezska, Šmira-Print, Ostrava 2015, 24.5. 2016

Komentáře

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Horní Fořt

Místa v okolí

 kostel sv. Kateřiny
 Čertovy kazatelny
 Městské muzeum
 Jánský vrch
 radnice
 Pustý Zámek
 Javorník
 Rychleby
 Kohout
 Vlčice
 Bílý Potok
 kostel sv. Vavřince
 Buková
 Bernartice
 Lisie Kąty
 Ujeździec
 kaple sv. Josefa
 Hraničky
 Horní Heřmanice
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Tomíkovice
 Borůvková hora
 Karpień
 Hukovice
 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Jáchyma
 vyhlídka Na Trojaku
 Mariánský sloup
 Žulová
 socha Panny Marie
 radnice
 městské opevnění
 Ścibórz
 Piotrowice Nyskie
 boží muka
 Bílá Voda
 Vápenná
 kostel sv. Filipa
 vápenky
 Vidnava
 Chałupki
 Vidnava - MPZ
 Otmuchovské jezero
 Błotnica
 Černá Voda
 Błotnica
 Kaltenštejn
 Dolní Červená Voda
 Otmuchów
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 radnice
 Medvědí kámen
 jeskyně Na Pomezí
 Obří výhledna
 Balneopark
 Lázně Jeseník
 Priessnitzova hrobka
Základní informace místa
ID místa: 7136
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.12.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Po stopách kolonád v Mariánských Lázních

Zajímavosti

Nejznámější dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda. Nese jméno po ruském spisovateli Maximu Gorkém. Kousek od ní se nachází Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Dále je zde ještě Kolonáda Křížového pramene a Kolonád Ferdinandova pramene.

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Naposledy navštívené

reklama