Drobná barokní stavba v Horním Fořtu, nyní části obce Uhelná, pochází ze 17. stol., kdy se poprvé připomíná s mlýnem a dvorem. Zakladatelem byl pravděpodobně javornický hejtman Jan Timling z Lovenbergu. Dnes ve značně zdevastovaném stavu.
Hlavní obrázek místa
současný záběr z nádvoří zámku
© D Dohňanský, 09 /2013
Drobná barokní stavba vznikla asi kolem r. 1669, kdy se zde připomíná mlýn a dvůr. Pozemky v té době vlastnil neblaze proslulý javornický hejtman Jan Timling z Lovenbergu. Po jeho smrti byl dvůr, jenž měl statut svobodného rytířského šoltéství, prodán rodině Schubertů a následně Schenkenbachů. Dnešní stav zámečku odpovídá mnohaletému hospodaření státního statku.
Jan Rolenc podle: Zuber, Rudolf: Jesenicko v období feudalismu, Ostrava 1966, 15.12. 2008
historie

Drobná barokní stavba vznikla asi kolem r. 1669, kdy se zde připomíná mlýn a dvůr. Pozemky v té době vlastnil neblaze proslulý javornický hejtman Jan Timling z Lovenbergu. Po jeho smrti byl dvůr, jenž měl statut svobodného rytířského fojtství, prodali dědicové Fořt Jindřichu Schubertovi. Roku 1728 jej od Roziny Schubertové koupil Ondřej Schenkenbach, jehož potomci drželi panství až do roku 1824. Po krátké epizodě (1824-37) javornického obchodníka Josefa Steidlera, získal Fořt Alois Riedel, za nějž byl zámek přestavěn klasicistně do dnešní podoby. V dalších desetiletích se majitelé opět několikrát vystřídali, až byl zámek s dvorem jako německý majetek roku 1945 zkonfiskován. Ve druhé polovině 20. století byl využíván několika zemědělskými organizacemi, nejdéle Státním statkem Jeseník, kterému zámecká budova sloužila především jako kanceláře a byty zaměstnanců. V té době byl ještě v dobrém stavu, poslední rozsáhlejší opravy byly provedeny začátkem…  číst dále

Zany, podle František Musil: Neznámé zámky Moravy a Slezska, Šmira-Print, Ostrava 2015, 24.5. 2016

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Horní Fořt

Místa v okolí

 kostel sv. Kateřiny
 Čertovy kazatelny
 Jánský vrch
 Pustý Zámek
 Javorník
 Rychleby
 Kohout
 Vlčice
 Bílý Potok
 kostel sv. Vavřince
 Buková
 Bernartice
 Lisie Kąty
 kaple sv. Josefa
 Hraničky
 Horní Heřmanice
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Tomíkovice
 Hukovice
 Karpień
 Borůvková hora
 kostel sv. Jáchyma
 Kobylá nad Vidnavkou
 vyhlídka Na Trojaku
 Žulová
 radnice
 městské opevnění
 Ścibórz
 boží muka
 Bílá Voda
 Vápenná
 kostel sv. Filipa
 Vidnava
 Chałupki
 Vidnava - MPZ
 Otmuchovské jezero
 Błotnica
 Černá Voda
 Błotnica
 Kaltenštejn
 Dolní Červená Voda
 Otmuchów
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 radnice
 Medvědí kámen
 jeskyně Na Pomezí
 Obří výhledna
 Balneopark
 Lázně Jeseník
 Priessnitzova hrobka
Základní informace místa
ID místa: 7136
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.12.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama