Drobná barokní stavba v Horním Fořtu, nyní části obce Uhelná, pochází ze 17. stol., kdy se poprvé připomíná s mlýnem a dvorem. Zakladatelem byl pravděpodobně javornický hejtman Jan Timling z Lovenbergu. Dnes ve značně zdevastovaném stavu.
Hlavní obrázek místa
současný záběr z nádvoří zámku
© D Dohňanský, 09 /2013
Drobná barokní stavba vznikla asi kolem r. 1669, kdy se zde připomíná mlýn a dvůr. Pozemky v té době vlastnil neblaze proslulý javornický hejtman Jan Timling z Lovenbergu. Po jeho smrti byl dvůr, jenž měl statut svobodného rytířského šoltéství, prodán rodině Schubertů a následně Schenkenbachů. Dnešní stav zámečku odpovídá mnohaletému hospodaření státního statku.
Jan Rolenc podle: Zuber, Rudolf: Jesenicko v období feudalismu, Ostrava 1966, 15.12. 2008
historie

Drobná barokní stavba vznikla asi kolem r. 1669, kdy se zde připomíná mlýn a dvůr. Pozemky v té době vlastnil neblaze proslulý javornický hejtman Jan Timling z Lovenbergu. Po jeho smrti byl dvůr, jenž měl statut svobodného rytířského fojtství, prodali dědicové Fořt Jindřichu Schubertovi. Roku 1728 jej od Roziny Schubertové koupil Ondřej Schenkenbach, jehož potomci drželi panství až do roku 1824. Po krátké epizodě (1824-37) javornického obchodníka Josefa Steidlera, získal Fořt Alois Riedel, za nějž byl zámek přestavěn klasicistně do dnešní podoby. V dalších desetiletích se majitelé opět několikrát vystřídali, až byl zámek s dvorem jako německý majetek roku 1945 zkonfiskován. Ve druhé polovině 20. století byl využíván několika zemědělskými organizacemi, nejdéle Státním statkem Jeseník, kterému zámecká budova sloužila především jako kanceláře a byty zaměstnanců. V té době byl ještě v dobrém stavu, poslední rozsáhlejší opravy byly provedeny začátkem…  číst dále

Zany, podle František Musil: Neznámé zámky Moravy a Slezska, Šmira-Print, Ostrava 2015, 24.5. 2016

Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Horní Fořt

Místa v okolí

 kostel sv. Kateřiny
 Čertovy kazatelny
 Jánský vrch
 Pustý Zámek
 Javorník
 Rychleby
 Kohout
 Vlčice
 Bílý Potok
 kostel sv. Vavřince
 Buková
 Bernartice
 Lisie Kąty
 Ujeździec
 kaple sv. Josefa
 Horní Heřmanice
 Hraničky
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Tomíkovice
 Borůvková hora
 Karpień
 Hukovice
 Kobylá nad Vidnavkou
 kostel sv. Jáchyma
 vyhlídka Na Trojaku
 Žulová
 radnice
 městské opevnění
 Ścibórz
 boží muka
 Bílá Voda
 Vápenná
 kostel sv. Filipa
 Chałupki
 Vidnava
 Vidnava - MPZ
 Otmuchovské jezero
 Błotnica
 Černá Voda
 Błotnica
 Kaltenštejn
 Dolní Červená Voda
 Otmuchów
 evangelický kostel
 kostel sv. Anny
 radnice
 Medvědí kámen
 jeskyně Na Pomezí
 Obří výhledna
 Balneopark
 Lázně Jeseník
 Priessnitzova hrobka
Základní informace místa
ID místa: 7136
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.12.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama