
Severozápadním směrem nad městem Jeseníkem stojí zdejší lázně. Původně se jmenovaly Gräfenberg, dnes Lázně Jeseník. Jedná se o komplex budov, které nabízí nespočet služeb nejen lázeňským hostům, ale i turistům. Hlavní je dominantní budova Lázeňského domu Priessnitz. K místu vede z města buď červená, či modrá turistická značka. V místech tzv. Promenády, vede samotná naučná stezka. V okolí je nespočet pramenů, pomníků a památek.
Lázeňskými domy jsou Albatros, Bezruč, Priessnitz, Lékařská vila, Jubilejní vila, J. Ripper, Mír, Wolker, Karolína, Bílý kříž, Maryčka atd. Mnohé z těchto domů jsou architektonickou lahůdkou. Dále zde najdete spoustu soch, pomníků, plastik, krásnou přírodu se spoustou tras k procházce i tůře a samozřejmě čerstvý vzduch a čistou vodu... Je odsud výhled do polské roviny i na celý hřeben Hrubého Jeseníku s dominantní rozhlednou na hoře Praděd.
Rok vzniku lázní se datuje rokem 1822, kdy Vincenz Priessnitz nechal strhnout svou dřevěnou chalupu a postavil kamenný dům, kde zřídil první vodoléčebný ústav na světě. Ten dům stojí dodnes a je v něm umístěno muzeum Vincenze Priessnitze. S rozvojem lázeňství postupně přibývaly další léčebné domy.
Vintcenz Priessnitz na školu neměl čas, jelikož už ve dvanácti letech převzal po nemocném otci hospodářství a obživu rodiny na své bedra. Musel se starat o zemědělskou usedlost a přilehlé polnosti. Když se mu v dospělosti splašili koně a on upadl pod povoz, byl zle pochroumaný a měl zlomená žebra. Vypadalo to, že nadosmrti bude mrzák; doktor ani bába bylinkářka mu neuměli pomoci. On sám si vzpomněl, jak v lese několik dní pozoroval srnce, který si pravidelně chodil máčet zraněnou nohu k prameni, dokud se mu rána zcela nezhojila. Aplikoval tuto léčbu na sebe a uzdravil se bez jakýchkoliv trvalých následků. Následně celý život tuto léčbu zdokonaloval, léčil lidi a získal si věhlas po celém světě. Jednou z Ameriky mu došel od pacienta dopis s adresou Vintcenz Priessnitz, Evropa – tak byl ve své době známý.
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.
Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.
Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo
Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.