Na ostrůvku v rybníce dochované zbytky zdiva tvrze, založené v 1. pol. 14. století a doložené za Mikuláše z Božešic k r. 1352. V 16. st. zboží rozprodáno, r. 1550 tvrz uváděna jako pustá. Dochovány základy dvouprostorové budovy a zavodněný příkop.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na tvrziště v rybníce od západu
© Filip Matoušek 02/2006
Zbytky zdiva tvrze na ostrově v rybníce při silnici mezi Babicemi a Čakovicemi, asi 6 km jihozápadně od Velkých Popovic. Dnes vede ze zmíněné silnice pouze odbočka ke staré hájovně, kromě ní a zbytků bývalé tvrze se z původní vsi již nic nedochovalo. V blízkosti se ale již začíná stavět stejně jako v celém širším okolí Prahy, a nezbývá tedy než doufat, že poškozené tvrziště, které je podle v terénu umístěných označení soukromým majetkem, přežije i do dalších let.
Filip Matoušek, 6.3. 2006
historie

Historie a popis dochovaných zbytků tvrze

Ves Božešice byla založena poměrně záhy a v polovině 14. století již byla střediskem samostatného statku patřícímu Mikuláši z Božešic, který se uvádí k roku 1352. Poté se majitelé střídali a v průběhu husitských válek patřil statek Jandovi Pecmanovi a jeho manželce Dorotě, která jej po manželově smrti předala jeho bratru Václavovi, přičemž je ve smlouvě poprvé přímo doložena existence tvrze. V první polovině 16. století seděli na Božešicích Sobkové z Jezera a po rozdělení zboží postupně jeho díly odprodali. Roku 1550 se již tvrz uvádí jako pustá. Ves byla v polovině 18. století z rozhodnutí hraběte Jana Jindřicha z Bissingen zrušena, takže jedinou dnes stojící budovou je stará hájovna. Tvrz vznikla někdy kolem poloviny 14. století a doba její existence je odhadována na přibližně 200 let. Poté přestala být využívána a zanikla, stejně jako později celá ves. Na ostrůvku v rybníce, odděleném více než 10 metrů širokým…  číst dále

© J. Úlovec (Encyklopedie českých tvrzí, I. díl, ARGO 1997), 6.3. 2006

Půdorys místa

Terénní náčrt tvrziště
© J. Úlovec (Encyklopedie českých tvrzí, I. díl, ARGO 1997)
Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Praha-východ  (PH),

Místa v okolí

 Ládví
 Mokřany
 Zbořený Kostelec
 Kamenice
 Lojovice
 Ringhofferova hrobka
 synagoga
 Pyšely
 Týnec nad Sázavou
 dům ATIS
 Štiřín
 Petrkov
 Velké Popovice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Petra
 kamenný most
 Skalsko
 Obětní kameny
 Mandava
 Vidlákova Lhota
 lom Chlum
 Turyň
 Berchtold
 Husův sbor
 Chlum
 Sulice
 Lešany
 Mrač
 Mrač
 Mrač
 Nebřenice
 Lštění
 kostel sv. Ludmily
 Hrad u Čtyřkol
 Předboř
 Zlenice
 Ježov
 židovský hřbitov
 zvonice
 Včelní hrádek
 Žampašský most
 radnice
 kaple sv. Anny
 Strančice
 synagoga
 štola sv. Josefa
 Husův sbor
 rozhledna na Pepři
 Stará Dubá
 Radlík
 morový sloup
 městečko Odranec
 fara
 Zittův mlýn
 kostel Božího Těla
 Štefánikova mohyla
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Konopiště
 křížový kámen
 Modletice
 kostel sv. Václava
 Dolní zvonice
 Na výhledu
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Jiljí
 vodní mlýn
 Teletínský lom
 Myšlín
 pivovar
 Neštětická hora
 Kožlí
 Krásná Hora
 Tehov
 kostel sv. Václava
 Dobřejovice
 Tloskovský mlýn
 Struhařov
 Čejchanov
 Komorní Hrádek
 mariánský sloup
 Tvoršovice
 Říčany
 Zlatníky
 Tloskov
 Kozmice
 kostel sv. Martina
 vyhlídkový gloriet
 Kostelní Střimelice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Prokopa
 Hodkovice
 Průhonice
 mlecí kameny
 Hradištko
 Střížkov
 židovský hřbitov
 Hradové Střimelice
 Dolní Břežany
 lom Kaménka
 Jablonná
 hřebčín Pecínov
 kostel sv. Markéty
 Zvole (Pod Věží)
 boží muka
 Písnice
 Skalka
 Závist-Šance
 Lažany
 Jemniště
 Libuš
 Jemniště
 kostel sv. Martina
 Chotýšany
 Chotýšany
 Červenka
Základní informace místa
ID místa: 3972
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama