Přírodní rezervace Baba se rozkládá na 242,7 ha. Chráněnou rezervací byla prohlášena r. 1950. Důvodem ochrany je komplex lesních a nelesních přírodě blízkých ekosystémů s koncentrací významných typů biotopů. Park tvoří dva vulkanické čedičové vrchy Baba (362 m) a nižší Dědek.
Hlavní obrázek místa
© Aleš Marek 11/2005
Přírodní rezervace Vrch Baba u Kosmonos vyhlášená v roce 1950 má dva významné vrchy Babu a Dědka. Vrch Baba je vyšší ((363 m n. m.) a rezervace po něm získala své jméno. Území přírodní rezervace se nachází mezi obcemi Kosmonosy, Horní Stakory a Bakov nad Jizerou, prochází jím modrá turistická cesta od Horních Stakor k Bakovu na Jizerou, která vede přímo mezi vrchy Babou a Dědkem. Vrch Baba i Dědek jsou vypreparované vulkanické komíny, narušené starou těžbou. V době, kdy se zde čedičové horniny těžily výběrovým systémem zde vznikly četné rokle a jeskyně. V oblasti roste hlavně dub zimní, habr obecný, javor a lípa malolistá. Na skalním podkladu se můžete setkat s řadou teplomilných rostlin, rostou zde třeba orchideje jako např. vstavač nachový. Budete-li se chovat tiše, můžete vidět strakapouda prostředního či žluvu hajní. Při návštěvě této oblasti se můžete vydat po modré již z Kosmonos okolo Lorety do obec Horní Stakory. V Horních Stakorech kolem dřevěné zvoničky z roku 1700 až k východnímu okraji obce (motoristé mohou zaparkovat u místní školy), kde odbočíme vlevo a stále po modré, která nás dovede až k úpatí vrchu Baba, vzdáleného od Horních Stakor cca 1 kilometr. Odtud můžeme pokračovat po modré až k rozcestí Brejlov a vrátit se k silnici Kosmonosy Horní Stakory po žluté.
L.P., 27.11. 2005
historie

Přírodní rezervace Vrch Baba u Kosmonos má celkovou výměru 242,7 ha, nachází se v nadmořské výšce 250 až 363 m a byla vyhlášena 11.10. 1950. Přírodní rezervaci babu tvoří 2 zalesněné vrchy. Jde vlastně o dva vulkanické čedičové kopce. Baba měří 362 metrů. Na každém kroku je možno vidět vyvřeliny a pozůstatky sopečných aktivit.

Aleš Marek, 26.11. 2005

Středočeský kraj,  Mladá Boleslav  (MB),

Místa v okolí

 kostel sv. Havla
 Studénka
 mlýn Valenta
 Loreta
 fara
 Kosmonosy
 kostel sv. Barbory
 Zvířetice
 Volenovice
 Josefův Důl
 Masarykův most
 kostel sv. Barbory
 starý hřbitov
 Hrdlořezy
 Rožátovský mlýn
 Michalovice
 Lhotice
 divadlo
 Karmel
 Kolomuty
 kostel sv. Havla
 nová radnice
 stará radnice
 mariánský sloup
 Březno
 Sukorady
 kostel sv. Václava
 Templ
 dům č. p. 107
 kostel sv. Víta
 Mladá Boleslav
 Dobrá Voda 1
 Chvistonosy
 židovský hřbitov
 Maníkovice
 Dobrá Voda 3
 Dobrá Voda 2
 radnice
 Kněžmost
 radnice
 Rácov
 Neuberk
 Soleček
 Valečov
 Mnichovo Hradiště
 kostel sv. Vavřince
 Solec
 Vinařice
 Chlum
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Obětní kámen
 Dobrovice
 dům č. p. 7
 kostel sv. Václava
 Klamorna
 rozhledna Čížovka
 Dobrovická muzea
 trojiční sloup
 Hrada
 Píčův statek
 kostel sv. Prokopa
 Drábské světničky
 Mužský
 Komárovský rybník
 kostel sv. Mikuláše
 Rokytovec
 Hynšta
 Kurovodice
 židovský hřbitov
 Hrádek nad Zámostím
 Krnsko
 Stránovský viadukt
 Zásadka
 kostel sv. Jiří
 most přes Jizeru
 Staré Hrady
 Malkov
 kostel sv. Václava
 Nový Stránov
 Pěčice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Bělá pod Bezdězem
 kostel sv. Štěpána
 Velké Horky
 radnice
 kostel sv. Kateřiny
 Loukovec
 Strašnov
 Niměřice
 Radechov
 Česká brána
 Belvín
 Domousnice
 panský dvůr Zájezd
 Kost
 Kováň
 evangelický kostel
 hradní pivovar
 Hrušov
 židovský hřbitov
 Vlčí Pole
 Újezdec u Pěčic
 Bažantnice
 skalní mlýn
 Ujkovice
 Semtinská lípa
 Skalsko
 kostel sv. Martina
 Luštěnice
 boží muka
 Svijany
 Syslov
 Sovínky
 fara
 Malodvorská tvrz
 kaple sv. Jiljí
 Bezno
 Vorecká tvrz
 Křižánky
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Mikuláše
 Horky nad Jizerou
 kaple Narození Páně
 rozhledna Vrchbělá
 kaple sv. Václava
 Kozlov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Prokopa
 Kuřívody
 hřbitovní kaple
 Kavčiny
 Hlavatice
 židovský hřbitov
 synagoga
 radnice
 městská spořitelna
 kostel sv. Mikuláše
 Muzeum Českého ráje
 Husův sbor
Základní informace místa
ID místa: 3605
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.11.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama