Tvrz v Jiřicích vznikla zřejmě v 16. stol. Poprvé je připomínána v r. 1609 při prodeji panství Jáchymu Šanovskému z Lisova. Někdy v letech 1750-1760 byla přestavěna na jednopatrový barokní zámek. Dnes slouží výrazně pozměněný zámek ke kulturním účelům.
Hlavní obrázek místa
hlavní uliční průčelí zámku od jihozápadu
© Jan P. Štěpánek 07/2015
Obec Jiřice u Miroslavi se nachází v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji. Na návsi nedaleko obecního úřadu stojí kulturní budova, která bývala zámkem. Nejvýraznější dominantou Jiřic je pseudoslohový kostel svaté Anny z r. 1831. Na jižním okraji obce je židovský hřbitov a do poloviny 20. stol. stávala u pošty i synagoga. V nedaleké Miroslavi stojí působivý zámek přestavěný z původní tvrze.
Luděk Vláčil, 3.2. 2016
historie

Prvně jsou Jiřice zmiňovány v roce 1350 (někdy se uvádí 1385). V té době náležely klášteru jeptišek sv. Kláry ve Znojmě. Zřejmě koncem 16. století vznikla v Jiřicích tvrz. První zmínka o existenci tvrze pochází z roku 1609, kdy je zmiňována při prodeji panství Jáchymu Šanovskému z Lisova. Od roku 1634 patřila mikulovské kapitule. Někdy v letech 1750-1760 byla tvrz přestavěna na jednopatrový barokní zámek čtvercového půdorysu, který sloužil jako sídlo správce dvora. Ve 2. polovině 20. století byl objekt využíván jako kanceláře zemědělského družstva a také jako kulturní dům. V roce 2009 byla budova zrekonstruována. Dnes slouží výrazně pozměněná budova zámku ke kulturním účelům.

Luděk Vláčil - zdroj: Hrady a zámky na Moravě a další, 2.2. 2016

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Jiřice u Miroslavi

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 kostel sv. Markéty
 Našiměřice
 kostel sv. Vavřince
 Branišovice
 Vlasatice
 Miroslav
 Břežany
 Olbramovice
 Hrádek u Drnholce
 Miroslavské Knínice
 Bohutice
 kostel sv. Mikuláše
 U Křížku
 Drnholec
 kostel sv. Kunhuty
 Emin zámek
 Hostěradice
 kostel sv. Anny
 Leopoldov
 kostel sv. Kunhuty
 boží muka
 kostel sv. Oldřicha
 Allein
 Loděnice
 Pohořelice
 městský dům
 Cvrčovice
 Božice
 Lechovice
 boží muka
 Skalice
 sýpka
 kaple sv. Ducha
 kostel sv. Markéty
 Ledvice (Vémyslice)
 Rybníky
 Bohunice
 kaple sv. Floriána
 Mušov
 židovský hřbitov
 Kupařovice
 kostel sv. Linharta
 Knížecí dům
 městské opevnění
 boží muka
 Moravský Krumlov
 kostel Všech svatých
 kaple Panny Marie
 Džbánice
 kostel sv. Jiljí
 Koválov
 Dobřínsko
 kostel sv. Prokopa
 Tulešice
 dvůr Alinkov
 vodní mlýn
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 12678
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.2.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama