Tvrz v Jiřicích vznikla zřejmě v 16. stol. Poprvé je připomínána v r. 1609 při prodeji panství Jáchymu Šanovskému z Lisova. Někdy v letech 1750-1760 byla přestavěna na jednopatrový barokní zámek. Dnes slouží výrazně pozměněný zámek ke kulturním účelům.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 02/2016
Obec Jiřice u Miroslavi se nachází v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji. Na návsi nedaleko obecního úřadu stojí kulturní budova, která bývala zámkem. Nejvýraznější dominantou Jiřic je pseudoslohový kostel svaté Anny z r. 1831. Na jižním okraji obce je židovský hřbitov a do poloviny 20. stol. stávala u pošty i synagoga. V nedaleké Miroslavi stojí působivý zámek přestavěný z původní tvrze.
Luděk Vláčil, 3.2. 2016
historie

Prvně jsou Jiřice zmiňovány v roce 1350 (někdy se uvádí 1385). V té době náležely klášteru jeptišek sv. Kláry ve Znojmě. Zřejmě koncem 16. století vznikla v Jiřicích tvrz. První zmínka o existenci tvrze pochází z roku 1609, kdy je zmiňována při prodeji panství Jáchymu Šanovskému z Lisova. Od roku 1634 patřila mikulovské kapitule. Někdy v letech 1750-1760 byla tvrz přestavěna na jednopatrový barokní zámek čtvercového půdorysu, který sloužil jako sídlo správce dvora. Ve 2. polovině 20. století byl objekt využíván jako kanceláře zemědělského družstva a také jako kulturní dům. V roce 2009 byla budova zrekonstruována. Dnes slouží výrazně pozměněná budova zámku ke kulturním účelům.

Luděk Vláčil - zdroj: Hrady a zámky na Moravě a další, 2.2. 2016

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Jiřice u Miroslavi

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 kostel sv. Markéty
 Našiměřice
 kostel sv. Vavřince
 Branišovice
 Vlasatice
 Miroslav
 Břežany
 Olbramovice
 Hrádek u Drnholce
 Miroslavské Knínice
 Bohutice
 kostel sv. Mikuláše
 U Křížku
 Drnholec
 kostel sv. Kunhuty
 Emin zámek
 Hostěradice
 kostel sv. Anny
 Leopoldov
 kostel sv. Kunhuty
 boží muka
 kostel sv. Oldřicha
 Allein
 Loděnice
 Pohořelice
 městský dům
 Cvrčovice
 Božice
 Lechovice
 boží muka
 Skalice
 sýpka
 kaple sv. Ducha
 kostel sv. Markéty
 Ledvice (Vémyslice)
 Rybníky
 Bohunice
 kaple sv. Floriána
 Mušov
 židovský hřbitov
 Kupařovice
 kostel sv. Linharta
 Knížecí dům
 městské opevnění
 boží muka
 Moravský Krumlov
 kostel Všech svatých
 kaple Panny Marie
 Džbánice
 kostel sv. Jiljí
 Koválov
 Dobřínsko
 kostel sv. Prokopa
 Tulešice
 dvůr Alinkov
 vodní mlýn
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 12678
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.2.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama