Tvrz v Jiřicích vznikla zřejmě v 16. stol. Poprvé je připomínána v r. 1609 při prodeji panství Jáchymu Šanovskému z Lisova. Někdy v letech 1750-1760 byla přestavěna na jednopatrový barokní zámek. Dnes slouží výrazně pozměněný zámek ke kulturním účelům.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 02/2016
Obec Jiřice u Miroslavi se nachází v okrese Znojmo v Jihomoravském kraji. Na návsi nedaleko obecního úřadu stojí kulturní budova, která bývala zámkem. Nejvýraznější dominantou Jiřic je pseudoslohový kostel svaté Anny z r. 1831. Na jižním okraji obce je židovský hřbitov a do poloviny 20. stol. stávala u pošty i synagoga. V nedaleké Miroslavi stojí působivý zámek přestavěný z původní tvrze.
Luděk Vláčil, 3.2. 2016
historie

Prvně jsou Jiřice zmiňovány v roce 1350 (někdy se uvádí 1385). V té době náležely klášteru jeptišek sv. Kláry ve Znojmě. Zřejmě koncem 16. století vznikla v Jiřicích tvrz. První zmínka o existenci tvrze pochází z roku 1609, kdy je zmiňována při prodeji panství Jáchymu Šanovskému z Lisova. Od roku 1634 patřila mikulovské kapitule. Někdy v letech 1750-1760 byla tvrz přestavěna na jednopatrový barokní zámek čtvercového půdorysu, který sloužil jako sídlo správce dvora. Ve 2. polovině 20. století byl objekt využíván jako kanceláře zemědělského družstva a také jako kulturní dům. V roce 2009 byla budova zrekonstruována. Dnes slouží výrazně pozměněná budova zámku ke kulturním účelům.

Luděk Vláčil - zdroj: Hrady a zámky na Moravě a další, 2.2. 2016

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Jiřice u Miroslavi

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 kostel sv. Markéty
 Našiměřice
 kostel sv. Vavřince
 Branišovice
 Vlasatice
 Miroslav
 Břežany
 Olbramovice
 Hrádek u Drnholce
 kostel sv. Mikuláše
 Bohutice
 Miroslavské Knínice
 U Křížku
 Drnholec
 kostel sv. Kunhuty
 Emin zámek
 Hostěradice
 kostel sv. Anny
 Leopoldov
 kostel sv. Kunhuty
 boží muka
 kostel sv. Oldřicha
 Allein
 Loděnice
 Pohořelice
 městský dům
 Cvrčovice
 Božice
 Lechovice
 Skalice
 boží muka
 sýpka
 kaple sv. Ducha
 kostel sv. Markéty
 Ledvice (Vémyslice)
 Rybníky
 Bohunice
 kaple sv. Floriána
 Mušov
 židovský hřbitov
 Knížecí dům
 kostel sv. Linharta
 městské opevnění
 Kupařovice
 Moravský Krumlov
 boží muka
 kostel Všech svatých
 kaple Panny Marie
 Medlov
 Džbánice
 Topolany
 kostel sv. Jiljí
 Koválov
 Dobřínsko
 kostel sv. Prokopa
 Dubno
 Tulešice
 dvůr Alinkov
 vodní mlýn
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 12678
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.2.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama