Tzv. Kammelhaus nebo též Nový zámek vybudoval v roce 1885 Dominik Kammel-Hardegg, který při dělení rodového majetku v roce 1880 chtěl mít v Hrušovanech své šlechtické sídlo. Stavitelem byl J. Plaschofski, na malířské výzdobě se podílel i Alfons Mucha. Po roce 1945 zde byla umístěna škola, MNV a dnes městský úřad.
Hlavní obrázek místa
Čelní průčelí obrácené na náměstí
© Dušan Dohňanský 09/2019
Poslední majitelkou Hrušovan z rodu Hardeggů byla do roku 1880 Anna, jež se provdala za Karla Fridricha Kammela. Ten spojil oba rody a začal se psát jako Kammel-Hardegger. V tomto roce došlo k dělení rodového majetku mezi jejich potomky, bratry Dominikem a Karlem Kammel-Hardeggery a jejich sestrou Emanuelou. Ta získala Hrušovany, Dominik panství Želetice a Želetava, ale jelikož v Hrušovanech vyrůstal, nechal si zde vybudovat k příležitostnému pobytu zámek zvaný Kammelhaus. Na jeho malířské výzdobě se podílel i tehdy začínající umělec Alfons Mucha. V přízemí bylo hospodářské zázemí zámku, v 1. patře reprezentační a obytné místnosti majitele. Dominiku Kammelovi patřil zámek až do jeho smrti v roce 1915. Pak již nebyl využíván a až v roce 1925 jej odkoupil Pozemkový úřad a umístil v něm vrchní správu státních statků na Moravě. V roce 1945 přešel do majetku obce a byl v něm zřízen MNV, později základní škola. Dnes je sídlem městského úřadu. Zámek tvoří západní stranu Mírového náměstí. Je to jednopatrová budova se zvýšeným přízemím krytá valbovou střechou s nízkou věžičkou. Budova je členěna podstřešní a kordónovou římsou. Na západní straně jsou opravené bývalé hospodářské budovy a menší zámecká zahrada.
Dohňanský Dušan, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 2.7. 2020
Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Hrušovany nad Jevišovkou

Místa v okolí

 Emin zámek
 kostel sv. Kunhuty
 Hrádek u Drnholce
 U Křížku
 Břežany
 kostel sv. Oldřicha
 Drnholec
 Božice
 Dyjákovice
 Jiřice u Miroslavi
 kostel sv. Anny
 Allein
 Laa an der Thaya
 stará radnice
 Vlasatice
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Anny
 boží muka
 Lechovice
 kostel sv. Markéty
 Kirchstetten
 kostel sv. Jiljí
 Jaroslavice
 Miroslav
 kostel sv. Jiljí
 Branišovice
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 Našiměřice
 vodní mlýn
 Panská rybárna
 Mušov
 kostel sv. Linharta
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 Leopoldov
 Falkenstein
 Skalice
Základní informace místa
ID místa: 15049
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.7.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama