Barokní kostel byl postaven na poutním místě, kde byla pův. jen studánka s gotickou sochou Madony. R. 1695 zde byla postavena kaple a v l. 1718-1722 na kopci nad místem kostel (stavitel Ch. A. Oedtl). R. 1871 poničen požárem, za 2.sv. války obsazen Němci a poškozen bombardováním. R. 1947 opraven.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 11/2004
Kostel najdete v obci Lechovice při bývalé císařské silnici, dnes silnici I. třídy č. 53. Stojí nad příkrým svahem nedaleko zámku. Původním poutním místem ke konci 17. století byla studánka u velkého dubu pod kopcem, kam jistý Melchior Pfeiffer z Borotic postavil sochu pozdně gotické Madony v životní velikosti, která pocházela z kláštera v Louce. V roce 1695 byla na místě vybudována kaple a později na kopci nad poutním místem kostel. Na svátek navštívení panny Marie dne 2.7.1695 se zde konala první pouť a v tento den se zde konají pouti i dnes. Kostel je postaven v barokním slohu se dvěma věžemi a jeho půdorys je ve tvaru kříže. Jedna z věží nesla hodiny a na druhé byla zvonice se čtyřmi zvony.
26.11. 2004
historie

Historie kostela je spojena s poutním místem, kterým byla socha Madony (Panny Marie s Ježíškem) pocházející z kláštera v Louce. Nejprve byla na tomto místě v roce 1695 postavena dřevěná kaple a roku 1713 byla vedle kaple postavená dřevěná chýše pro hlídače, kostelníka a ministranta v jedné osobě. Poutní místo a tato dřevěná chýše jsou původci pověstí o „lechovickém poustevníkovi". Později prelát Vincenc Wallner rozhodl vybudovat v Lechovicích nový kostel. Protože místo u studánky, kde stála kaple nebylo vhodné, byl kostel vybudován na kopci nad studánkou. Ten byl v letech 1718 – 1722 postaven podle plánů stavitele Christiana Alexandra Oedtla. Socha byla přemístěna do kostela v roce 1723. V roce 1871 byla při požáru zničena levá věž. V první světové válce přišel kostel o tři zvony. Za druhé světové byl kostel obsazen německým vojskem a cílem bombardování a náletů ruských letadel. 7. května…  číst dále

26.11. 2004

pověsti

Navštívení Panny Marie

V Novém zákoně je popsáno setkání těhotné Panny Marie s její příbuznou Alžbětou, rovněž těhotnou; budoucí matkou Jana Křtitele. Panna Marie poté, co je jí andělem zvěstováno že porodí Syna Božího spěchá aby navštívila Alžbětu a byla "prostřednicí milosti"; aby předala posvěcení nenarozenému Janu Křtiteli. Alžběta byla těhotná i přes svůj vyšší věk a údajnou neplodnost, její těhotenství mělo být podle zjevení Archanděla Gabriela pro Pannu Marii důkazem že Ježíšovo narození bude zázrak a zvěstování je pravdivé.

http://catholica.cz, http://cs.wikipedia.org, 1.8. 2012

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Lechovice

Místa v okolí

 Lechovice
 Allein
 Bohunice
 Božice
 Žerotice
 Břežany
 Želetice
 Želetice
 Tasovice
 kostel sv. Kunhuty
 Hostěradice
 Tvořihráz
 Dyje
 Miroslav
 Horní Dunajovice
 Skalice
 sýpka
 Emin zámek
 vodní mlýn
 Panská rybárna
 Hrádek
 kostel sv. Markéty
 Červený most
 Jiřice u Miroslavi
 Plaveč
 kostel sv. Anny
 kaple Panny Marie
 Únanov
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 kostel sv. Prokopa
 Němčičky
 Dyjákovice
 boží muka
 Višňové
 Jaroslavice
 kostel sv. Jiljí
 Mikulovice
 Louka
 Vlkova věž
 Louka
 městské hradby
 Daunův palác
 znojemské podzemí
 kostel sv. Michala
 Ugartův palác
 Radniční věž
 Pražská brána
 Althanský palác
 Džbánice
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Našiměřice
 kaple sv. Kateřiny
 Znojmo
 kostel sv. Markéty
 boží muka
 Přímětice
 Pustý zámek
 Lapikus
 Vrbkův kámen
 Chvalovice
 poklona
 Lampelberk
 poklona
 Ledvice (Vémyslice)
 Bohutice
 poklona
 poklona
 Olbramovice
 kostel sv. Vavřince
 Branišovice
 boží muka
 Ratíšovice
Základní informace místa
ID místa: 2704
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.11.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama