Doklad o tvrzi pochází z r.1562. Koncem 17. a poč.18. stol. postavili Lichtenštejnové na místě tvrze trojkřídlý barokní zámek, doplněný poč. 19. st. o čtvrté, klasicistní, křídlo. Současným majitelem je Česká provincie Kongregace sester sv. Hedviky.
Hlavní obrázek místa
Zámek v Břežanech u Znojma
Jižní průčelí
© Pavel Vítek 04/2007
Obec Břežany se nachází se asi 5 km severozápadně od Hrušovan nad Jevišovkou a 20 km východně od Znojma. Do obce dojedeme ze Znojma po silnici I/53 směrem na Brno a po 16 km odbočíme vpravo a přes obec Čejkovice dojedeme do Břežan Zámek stojí na návrší jižně od centra obce, opodál kostela. Slouží jako Domov pro mentálně postižené a veřejnosti není přístupný.
Pavel Vítek, 22.4. 2007
popis

Původně trojkřídlý zámek s dvorem otevřeným ke vsi. Vnější fasády členěny piastry, opticky zvyšujícími patrový objekt, což podtrhuje i rizalit jižního křídla, v kterém je osazen bosovaný portál. Ve třech barokních křídlech jsou na nádvoří přízemní půlkruhové arkády. V letech 1818 – 1819 nechal kníže Mořic z Lichtenštejna přistavět severní klasicistní křídlo, které hmotu uzavřelo ve čtyřkřídlý objekt. Tím získal zámek podobu, která s jen s malými úpravami získal současnou podobu. Zámek obklopuje rozsáhlý anglický park se vzácnými dřevinami.

Pavel Vítek, 22.4. 2007

historie

První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1222. První doklad o tvrzi se datuje k r. 1562. Tehdy majetek zkonfiskovaný Čertorejským z Čertorej získal rod Breunerů a od nich roku 1692 Lichtenštejnové. Adam z Lichtenštejna začal na místě původní tvrze se stavbou trojkřídlého zámku, počátkem 19. stol. doplněnou o čtvrté křídlo v klasicistním slohu. Zámek byl od roku 1837 v majetku Lobkoviců. V roce 1926 byl zámek odkoupen Kongregací sester sv. Hedviky, za účelem zřízení ústavu pro mentálně postižené dívky. Roku 1947 byl zámek zestátněn a majitelem se stala Česká katolická Charita a zařízení sloužilo přestárlým lidem. Od roku 1952 zřízen Ústav pro mentálně postižené děti a od r. 1960 Domov pro mentálně postižené. Po roce 1990 se majitelem objektu stala Česká provincie Kongregace sester sv. Hedviky. Veškeré finanční částky za roční pronájem majitel objektu vkládá do modernizace zařízení a oprav zámku.

Pavel Vítek, 22.4. 2007

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN),

Místa v okolí

 Emin zámek
 Božice
 Allein
 Jiřice u Miroslavi
 kostel sv. Anny
 Lechovice
 Hrádek u Drnholce
 Miroslav
 kostel sv. Markéty
 U Křížku
 kostel sv. Kunhuty
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 Dyjákovice
 Drnholec
 Našiměřice
 kostel sv. Oldřicha
 Bohunice
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 Branišovice
 kostel sv. Vavřince
 Vlasatice
 Skalice
 Žerotice
 Bohutice
 Želetice
 vodní mlýn
 Želetice
 sýpka
 Panská rybárna
 Olbramovice
 Tasovice
 Jaroslavice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Anny
 Tvořihráz
 Horní Dunajovice
 Džbánice
 Leopoldov
 boží muka
 Pohořelice
 Višňové
 Cvrčovice
 Lampelberk
 Pustý zámek
Kontaktní informace
Zámek Břežany, příspěvková organizace
671 65 Břežany
Tel: 515 277 111; 515 277 457
http://www.zamekbrezany.cz
info@brezany.cz
Základní informace místa
ID místa: 5168
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.4.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama