Doklad o tvrzi pochází z r.1562. Koncem 17. a poč.18. stol. postavili Lichtenštejnové na místě tvrze trojkřídlý barokní zámek, doplněný poč. 19. st. o čtvrté, klasicistní, křídlo. Současným majitelem je Česká provincie Kongregace sester sv. Hedviky.
Hlavní obrázek místa
západní strana zámku
© D Dohňanský, 07/2014
Obec Břežany se nachází se asi 5 km severozápadně od Hrušovan nad Jevišovkou a 20 km východně od Znojma. Do obce dojedeme ze Znojma po silnici I/53 směrem na Brno a po 16 km odbočíme vpravo a přes obec Čejkovice dojedeme do Břežan Zámek stojí na návrší jižně od centra obce, opodál kostela. Slouží jako Domov pro mentálně postižené a veřejnosti není přístupný.
Pavel Vítek, 22.4. 2007
popis

Původně trojkřídlý zámek s dvorem otevřeným ke vsi. Vnější fasády členěny piastry, opticky zvyšujícími patrový objekt, což podtrhuje i rizalit jižního křídla, v kterém je osazen bosovaný portál. Ve třech barokních křídlech jsou na nádvoří přízemní půlkruhové arkády. V letech 1818 – 1819 nechal kníže Mořic z Lichtenštejna přistavět severní klasicistní křídlo, které hmotu uzavřelo ve čtyřkřídlý objekt. Tím získal zámek podobu, která s jen s malými úpravami získal současnou podobu. Zámek obklopuje rozsáhlý anglický park se vzácnými dřevinami.

Pavel Vítek, 22.4. 2007

historie

První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1222. První doklad o tvrzi se datuje k r. 1562. Tehdy majetek zkonfiskovaný Čertorejským z Čertorej získal rod Breunerů a od nich roku 1692 Lichtenštejnové. Adam z Lichtenštejna začal na místě původní tvrze se stavbou trojkřídlého zámku, počátkem 19. stol. doplněnou o čtvrté křídlo v klasicistním slohu. Zámek byl od roku 1837 v majetku Lobkoviců. V roce 1926 byl zámek odkoupen Kongregací sester sv. Hedviky, za účelem zřízení ústavu pro mentálně postižené dívky. Roku 1947 byl zámek zestátněn a majitelem se stala Česká katolická Charita a zařízení sloužilo přestárlým lidem. Od roku 1952 zřízen Ústav pro mentálně postižené děti a od r. 1960 Domov pro mentálně postižené. Po roce 1990 se majitelem objektu stala Česká provincie Kongregace sester sv. Hedviky. Veškeré finanční částky za roční pronájem majitel objektu vkládá do modernizace zařízení a oprav zámku.

Pavel Vítek, 22.4. 2007

Komentáře

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN),

Místa v okolí

 Emin zámek
 Božice
 Allein
 Jiřice u Miroslavi
 kostel sv. Anny
 Lechovice
 Hrádek u Drnholce
 kostel sv. Markéty
 Miroslav
 U Křížku
 kostel sv. Kunhuty
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 Našiměřice
 Dyjákovice
 Drnholec
 kostel sv. Oldřicha
 Hrádek
 Bohunice
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 kostel sv. Vavřince
 Branišovice
 Vlasatice
 Skalice
 Žerotice
 Želetice
 Bohutice
 vodní mlýn
 Želetice
 Panská rybárna
 sýpka
 Olbramovice
 Tasovice
 Jaroslavice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Anny
 Tvořihráz
 Horní Dunajovice
 Džbánice
 Leopoldov
 boží muka
 Pohořelice
 Višňové
 městský dům
 Cvrčovice
 Lampelberk
 Pustý zámek
Kontaktní informace
Zámek Břežany, příspěvková organizace
671 65 Břežany
Tel: 515 277 111; 515 277 457
http://www.zamekbrezany.cz
info@brezany.cz
Základní informace místa
ID místa: 5168
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 22.4.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama