Archeologickým výzkumem nepotvrzené místo hrádku či tvrze nalézající se na pahorku v jihozápadní části obce Božice.
Hlavní obrázek místa
Přístup k hrádku od východu
© Dušan Dohňanský 09/2018
V publikaci M. Plačka je uvedeno, že místo hrádku se nachází v místech domů č. p. 79, 80 a 81. Hradiště či tvrziště se ale nalézá severovýchodně od domů č. p. 172 a 173.
12.2. 2020
popis

Čísla domů

Uvedená čísla domů jsou správná, pouze došlo k prolnutí původního a nového číslování obce provedeného k 1.1.1951. Domy č. 172 a 173 jsou na jižní straně návrší zvaného původně Tanzberg a odpovídají nynějšímu číslování (původně měly čísla 107 a 108) a domy č. 79, 80 a 81 na severní straně odpovídají dnešním domům č. 137, 138 a 153. Návrší Tanzberg bylo odborně zkoumámo za 1. republiky kvůli lochům. Je protkáno sítí sklepů v různých výškových úrovních a v současné domě dochází k jejich oživení.

Ladislav Nevrkla, Božice 1225 - 1995, Božice 1995, 22.7. 2022

historie

Panské sídlo zřejmě nepříslušelo k Božicím, ale k sousedním Křídlovicím (nyní součást Božic). Historické prameny zmiňují rok 1225, kdy byl v Křídlovicích vysvěcen kostel sv. Petra a Pavla. Nižší šlechta s přídomkem "z Křídlovic" seděla na tvrzi od roku 1349 až do roku 1481. Historicky doloženým prvním majitelem sídla byl Víšek z Křídlovic. V roce 1481 se zboží prodává Štěpánovi z Eytzingu, ale to už ve výčtu prodávaného majetku tvrz chybí, takže v tuto dobu byla patrně již zaniklá. V současné době je dochován pahorek, do jehož severního svahu jsou zapuštěny vinné sklepy. Kolem nich vede úvozová cesta, která s největší pravděpodobnosti kopíruje severní okružní příkop s valem. Ten však již zanikl. Na západní straně tento příkop přechází v zahradu. Východní zužující se svah je relativně zachován.

D.Dohňanský - zdroj: M.Plaček- Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí., 12.2. 2020

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Božice

Místa v okolí

 Allein
 Břežany
 Emin zámek
 Lechovice
 Dyjákovice
 vodní mlýn
 Panská rybárna
 Jaroslavice
 kostel sv. Jiljí
 Tasovice
 Bohunice
 Jiřice u Miroslavi
 kostel sv. Anny
 Miroslav
 Dyje
 Hrádek u Drnholce
 Hostěradice
 kostel sv. Kunhuty
 Žerotice
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Markéty
 Želetice
 Želetice
 U Křížku
 Lampelberk
 Tvořihráz
 Laa an der Thaya
 stará radnice
 Drnholec
 Skalice
 kostel sv. Oldřicha
 Seefeld
 sýpka
 Horní Dunajovice
 Našiměřice
 Chvalovice
 kostel sv. Vavřince
 Branišovice
 Vlasatice
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 Němčičky
 Mikulovice
Základní informace místa
ID místa: 14677
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.2.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama