Archeologickým výzkumem nepotvrzené místo hrádku či tvrze nalézající se na pahorku v jihozápadní části obce Božice.
Hlavní obrázek místa
Přístup k hrádku od východu
© Dušan Dohňanský 09/2018
V publikaci M. Plačka je uvedeno, že místo hrádku se nachází v místech domů č. p. 79, 80 a 81. Hradiště či tvrziště se ale nalézá severovýchodně od domů č. p. 172 a 173.
12.2. 2020
historie

Panské sídlo zřejmě nepříslušelo k Božicím, ale k sousedním Křídlovicím (nyní součást Božic). Historické prameny zmiňují rok 1225, kdy byl v Křídlovicích vysvěcen kostel sv. Petra a Pavla. Nižší šlechta s přídomkem "z Křídlovic" seděla na tvrzi od roku 1349 až do roku 1481. Historicky doloženým prvním majitelem sídla byl Víšek z Křídlovic. V roce 1481 se zboží prodává Štěpánovi z Eytzingu, ale to už ve výčtu prodávaného majetku tvrz chybí, takže v tuto dobu byla patrně již zaniklá. V současné době je dochován pahorek, do jehož severního svahu jsou zapuštěny vinné sklepy. Kolem nich vede úvozová cesta, která s největší pravděpodobnosti kopíruje severní okružní příkop s valem. Ten však již zanikl. Na západní straně tento příkop přechází v zahradu. Východní zužující se svah je relativně zachován.

D.Dohňanský - zdroj: M.Plaček- Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí., 12.2. 2020

Jihomoravský kraj,  Znojmo  (ZN), Božice

Místa v okolí

 Allein
 Břežany
 Emin zámek
 Lechovice
 Dyjákovice
 vodní mlýn
 Panská rybárna
 Jaroslavice
 kostel sv. Jiljí
 Tasovice
 Bohunice
 Jiřice u Miroslavi
 kostel sv. Anny
 Miroslav
 Dyje
 Hrádek u Drnholce
 kostel sv. Kunhuty
 Hostěradice
 Žerotice
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Kunhuty
 Želetice
 Želetice
 U Křížku
 Lampelberk
 Tvořihráz
 Laa an der Thaya
 stará radnice
 Drnholec
 Skalice
 kostel sv. Oldřicha
 Seefeld
 sýpka
 Horní Dunajovice
 Našiměřice
 Branišovice
 kostel sv. Vavřince
 Vlasatice
 Plaveč
 kaple Panny Marie
 Němčičky
 Mikulovice
Základní informace místa
ID místa: 14677
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.2.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama