Románský kostel z poč. 13. století, od 15. století protestantský. Kostel r. 1655 vysvěcený jako katolický byl výrazně barokně přestavěn r. 1684. Soudobá je i samostatná zděná zvonice z r.1679, fara a ohradní zeď bývalého hřbitova s výklenkovou kaplí.
Hlavní obrázek místa
Kostelní areál od jihozápadu
© Ivan Grisa 10/2010
Původně románský kostel v Církvici byl výrazně barokně přestavěn na přelomu 17. a 18. století. Z té doby pochází i samostatná zděná zvonice, fara a ohradní zeď bývalého hřbitova s výklenkovou kaplí. Areál stojí na návrší nad pravým břehem Klejnárky.
14.10. 2010
turistické

Obec Církvice leží východně od silnice I/38 mezi Kutnou Horou (Sedlcem) a Čáslaví. Příjezd autem ke kostelu místní komunikací, která odbočuje k východu hned u vjezdu do obce od Kutné Hory. Parkování je možné na rozlehlé návsi u kostela. Železniční zastávka Církvice (trať Kolín - Havlíčkův Brod) se nachází asi 400 m západně od kostela. Asi v polovině cesty najdeme i zastávku autobusových linek, jedoucích po silnici I/38. Přes obec prochází cyklostezka 0128. Kostel je přístupný během bohoslužeb, které se konají o nedělích od 11.00.

Ivan Grisa, 14.10. 2010

historie

Původní románsko-gotický kostel v Církvici byl postaven zřejmě počátkem 13. století na návrší nad pravým břehem Klejnárky. První písemná zmínka pochází z roku 1344. Od 15. století sloužil protestantům. Po zákazu nekatolických církví roku 1627 se zřejmě vzhledem k nedostatku kněží nevyužíval, osm let prý měl sloužit dokonce jako konírna. Znovu vysvěcen byl již jako katolický roku 1655. Během následujících desetiletí došlo k raně barokní přestavbě celého areálu: roku 1679 byla postavena zděná zvonice v jihozápadním koutě hřbitova, jižní obvod vymezila nová farní budova s výklenkovou kaplí. Roku 1684 pak došlo k zásadní přestavbě kostela, při níž byla původní loď nahrazena barokní stavbou s bočními kaplemi, které vytvářejí půdorys kříže. Z původního kostela se zachoval pouze presbytář s chórovou věží. Pozoruhodným prvkem nové stavby je otevřená jižní předsíň. Hřbitov kolem kostela obklopila zeď s výklenkovou kaplí, otevřenou…  číst dále

Ivan Grisa, dle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech, svazek 1, Academia 1977 a neautorisovaný přepis staršího textu o historii kostela na http://www.cirkvice.cz/, 15.10. 2010

Půdorys místa

půdorys kostela s hypotetickým stavebním vývojem, šikmo křížkovaně gotické zdivo, kolmo křížkovaně renesanční zdivo, hustě šrafovaně raně barokní přestavba, řídce šrafovaně pozdější dostavby
© K. Kibic: Raně gotické venkovské kostely na panství cisterciáckého kostela v Sedlci u Kutné Hory, Dějiny staveb 2008, Klub Augusta Sedláčka se Sdružením pro SHP, Plzeň 2008
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH), Církvice

Místa v okolí

 kostel sv. Jakuba
 Třebešice
 Lochy
 vodárenská věž
 Nové Dvory
 mariánský sloup
 kostel sv. Štěpána
 Kačina
 socha sv. Floriána
 kostel sv. Václava
 cukrovar
 Kluky
 boží muka
 Červený Domek
 dům č. p. 507
 Sankturinovský dům
 Vlašský dvůr
 Lorec
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Alžběty
 kostel sv. Mikuláše
 Hlízov
 Hrádek
 mariánský sloup
 městské opevnění
 Kamenný dům
 jezuitská kolej
 kaple Božího Těla
 Podměstský mlýn
 Hrádek
 synagoga/Husův dům
 kamenná kašna
 měšťanský dům
 městský dům
 měšťanský dům
 synagoga
 radnice
 děkanství
 sokolovna
 kašna
 evangelický kostel
 Husův sbor
 mariánský sloup
 Dusíkovo divadlo
 kostel sv. Marka
 budova pošty
 městské opevnění
 Žehušice
 kostel sv. Vavřince
 Žehušice
 kostel sv. Kateřiny
 kutnohorský akvadukt
 Nová Lhota
 Žáky
 Křesetice
 Žáky
 Žáky
 Libenice
 Souňov
 Přítoky
 evangelický kostel
 kostel sv. Ondřeje
 Úmonín
 Filipov
 kostel sv. Prokopa
 Třebonín
 mariánský sloup
 Třebonín
 větrný mlýn
 Horušice
 Lomec
 Malešov
 Březová
 Tupadly
 kaple sv. Kříže
 Nebovidy
 kaple sv. Rodiny
 Červené Pečky
 Hraběšín
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Gotharda
 Opatovice
 radnice
 Vysoká
 Týnec nad Labem
 Konárovice
 Sion
 Kojice
 kostel sv. Václava
 Přítoky
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Ondřeje
 Kolo
 Roztěž
 kostel sv. Václava
 Bratčice
 Zdechovice
 kostel Všech svatých
 vodní mlýn
 Pašinka
 venkovská usedlost
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Kříže
 Suchdol
 Žleby
 Obora Žleby
 zvonice
 evangelický kostel
 Semtěš
 Husův sbor a pomník
 evangelický kostel
 Regionální muzeum
 starý most
 dům č. p. 46
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 evangelický kostel
 synagoga
 Práchovna
 Kolín
 Sedlov
 Červené Janovice
 Ratboř
 Podskalský mlýn
 Býchory
 Ratboř
 Býchory
 vodárenská věž
 kostel sv. Martina
 kostel Panny Marie
 Býchory
 Smrčany
 Vodárenská věž
 kamenný most
 Suchotlesky
 Lipovec
 Ronov nad Doubravou
 Radovesnice
 kostel sv. Vavřince
 Hrádek u Podmok
 Hostačov
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Martina
 zvonice
 jezuitská rezidence
 Golčův Jeníkov
 kostel sv. Markéty
 Semín
 Bedřichova vyhlídka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Zbraslavice
 Zbraslavice
 Moravany
 Semínský akvadukt
 Červenice
 kostel sv. Václava
 Vilémov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Zámecká 127
284 03 Kutná Hora - Sedlec
Tel: 327 561 143; 728 125 488
http://www.sedlec.info/
info@kostnice.cz
Základní informace místa
ID místa: 9454
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.12.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama