Na místě původního gotického kostela postaven r. 1770 kostel nový v barokním stylu. Tehdy přistavěna věž. V prvním desetiletí 21. stol. kostel postupně prochází rozsáhlými opravami.
Hlavní obrázek místa
Pohled z jižní strany
© Pavel Vítek 08/2010
Městys Vojnův Městec leží 15 km severně od Žďáru nad Sázavou při silnici č. 37. Prochází zde modrá turistická stezka do Nového města na Moravě a zelená vedoucí do Hlinska a Santiniho cyklosteska, vedoucí z Přibyslavi do Hlinska. Kostel sv. Ondřeje se nachází asi 50 m severně od náměstí.
Pavel Vítek, 14.8. 2010
popis

Portál presbytáře a sakristie pochází z přestavby původního gotického kostela. Při barokní přestavbě po roce 1770 byla chrámová loď rozšířena a na západní straně přistavěna věž. Hlavní oltář pozdně barokní a pochází z konce 18. stol. Kazatelna se sochou Boha Otce pochází z poloviny 18. století.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 4 (T – Ž), Academia Praha 1982, 14.8. 2010

historie

Původní gotický kostel sv. Ondřeje je prvně připomínám roku 1350, v té době již jako farní. V roce 1770 přestavěn v barokním stylu. V prvním desetiletí 21. století kostel postupně prochází rozsáhlými opravami. V roce 2010 dokončena oprava kostelní věže, nová okna a především byly instalovány nové varhany.

Pavel Vítek – zdroj: Kolektiv vědeckých pracovníků Ústavu teorie a dějin umění ČSAV v Praze, Umělecké památky Čech 4 (T – Ž), Academia Praha 1982, 14.8. 2010

Půdorys místa

půdorys kostela, (není zachycena západní předsíň)
© Zdeněk Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 23 Politický okres chotěbořský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1906
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Vojnův Městec

Místa v okolí

 Chlum
 vodní nádrž Hamry
 Nový Studenec
 pomník Jana Husa
 kamenný most
 radnice
 Ježdíkův dům
 Hlinsko v Čechách
 Veselý Kopec
 Betlém
 skanzen Dřevíkov
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Svobodné Hamry
 Železné Horky
 Svobodné Hamry
 Možděnice
 kostnice
 dolní hřbitov
 Devět skal
 Štěpánov
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Markéty
 Lisovská skála
 kamenný most
 Najdek
 Trhová Kamenice
 Sokolov
 Trhová Kamenice
 kamenný most
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Kunhuty
 Žižkova mohyla
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Barbory
 Ronov
 Česká Bělá
 Karlštejn
 rybník Sykovec
 kostel sv. Jiljí
 Ronov nad Sázavou
 Libice nad Doubravou
 Ronovský most
 Medlovský rybník
 Zkamenělý zámek
 evangelický kostel
 Rohozná
 boží muka
 Kroměšín
 boží muka
 Přibyslav
 Přibyslavská věž
 Čachnov
 Chotěboř
 mariánský sloup
 Kadovské železárny
 Kadov
 kostel sv. Kateřiny
 kamenný most
 kutiště Poperk
 Lipka
 kamenný most
 kostel sv. Anny
 Maleč
 evangelický kostel
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 Šimkův mlýn
 kašna Píseň hor
 Klokočov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Krucemburk
Náměstí Jana Zrzavého 17
582 66 Krucemburk
Tel: 731 646 885
http://www.krucemburk.farnost.cz
farkruc@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 9284
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 14.8.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama