Neomítaný novogotický opukový kostel byl postaven v letech 1904–1905. Kostel je jednolodní, užší, pětiboký presbytář je situovaný na západní straně. Loď i presbytář zpevňují jednou odstupňované opěráky. K presbytáři je na jižní straně přisazena sakristie.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař 05/2017
Kostel postavený v r. 1904 až 1905 v neogotickém slohu, se vyznačuje neomítaným zdivem, postaveným z kvádříků ze zdejší, běložlutavé, „džbánské“ opuky. Kvádříky byly již opracovány strojově. Architektonické články – vstupní portál, ostění oken, rozeta nad vchodem, krycí desky na opěrácích aj. jsou provedeny v pískovci. Kostel je jednolodní, užší, pětiboký presbytář je situovaný na západní straně. Loď i presbytář zpevňují jednou odstupňované opěráky. K presbytáři je na jižní straně přisazena sakristie. Loď i presbytář jsou sklenuty křížovou klenbou. Vnitřní zařízení je neogotické. Ve věži nad vchodem jsou dva zvony. U kostela roste památná lípa, jejíž stáří je odhadováno na 400 let. Pod vchodem do kostela stojí památník TGM. Stávající kostel není první sakrální stavbou v obci, která byla založena patrně ve 14. století, podobně jako obce v okolí. Farní kostel je zde připomínán v konfirmačních knihách již k r. 1352. Brzy po bitvě na Bílé hoře fara zanikla. Při stavbě dnešního kostela byly nalezeny ve dvou šachtách pozůstatky bojovníků padlých v nedaleké bitvě v závěru husitské revoluce.
Jaroslav Valečka podle Umělecké památky Čech, svazek 2 a webových stránek obce Kroučová, 27.3. 2011
Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Kroučová

Místa v okolí

 kaple sv. Prokopa
 Krušovice
 Pochvalovská stráň
 kostel sv. Martina
 fara
 Louštín
 Domoušice
 Rychvald
 Džbán
 Dřevíč
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 Kozojedy
 kostel sv. Gotharda
 Pravda
 kostel sv. Mikuláše
 Železniční muzeum
 Vinařice
 Husův sbor
 Roviny, Na Rovinách
 kostel sv. Jiljí
 sýpka
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Markéty
 Divice
 Hřivice
 Kornhauz
 Mackova hora
 kostel sv. Barbory
 Hradiště
 Hlavačov
 stará radnice
 bojiště u Rakovníka
 Olešná
 synagoga
 kostel sv. Martina
 Líský
 Třeskonice
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Isidora
 Ostrov
 kaple sv. Václava
 kaple
 Hradiště
 Samsonův dům
 synagoga
 Vysoká brána
 kaple sv. Rocha
 mariánský sloup
 Humniště
 pivovar
 dům cisterciáků
 Travertinová kupa
 Pražská brána
 radnice
 kostel sv. Jiljí
 socha T. G. Masaryka
 sokolovna
 židovský hřbitov
 Tuchořice
 kostel Všech svatých
 Svídna - zaniklá ves
 Lipno
 kaplička
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Havla
 Nový hrad
 Žerotín
 zichovecký kromlech
 Dub
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Cítoliby
 Panenský Týnec
 Líčkov
 vodárenská věž
 Sobín
 kaple
 kostel sv. Václava
 Toužetín
 kaple sv. Blažeje
 větrný mlýn
 Senomaty
 Kolešovice
 dub svatého Václava
 pivovar
 kostel sv. Václava
 kostel Všech svatých
 Malíkovice
 smírčí kříž
 kostel sv. Klimenta
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Martina
 menhir Zakletý mnich
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Jiří
 palmový skleník
 Lány
 socha sv. Blažeje
 kaple
 Mradice
 kaple sv. Anny
 Strkovice
 židovský hřbitov
 kaple sv. Martina
 synagoga
 Hřivčice
 Dobříčany
 Stekník
 Francouzský kříž
 Pšovlky
 Jivno
 Klobuky
 menhir Kamenný muž
 Rybňany
 Peruc
 Muzeum české vesnice
 skanzen Cyrus
 Václavy
Základní informace místa
ID místa: 9866
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 16.5.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama