Zaniklá tvrz byla postavena patrně ve 14. stol. Tvrz i osada zcela zanikly v průběhu husitských válek, snad již r. 1420. Pozůstatky tvrze byly objeveny náhodně až r. 1976 při polních pracích. V písemných pramenech není tvrz zmiňována, a tak doba jejího založení nebo zakladatel nejsou přesně známi.
osada Machlov i s panským sídlem ze 14. století zanikla někdy v průběhu husitských válek (snad již roku 1420) a na dlouho beze stopy zmizela. Teprve roku 1976 byly při polních pracech odhaleny pozůstatky tvrze a hospodářských stavení poblíž hráze rybníka zvaného Machlov. (podle Milan Baštář: "K lokalizaci zaniklé osady Machlov" in Sborník vlastivědných prací z Podblanicka, sv. 28, 1987)
Zany, 30.1. 2004
Středočeský kraj,  Benešov  (BN),

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Pravonín
 Velký Blaník
 Olešná
 Bolina
 Načeradec
 Načeradec - zámek
 židovský hřbitov
 Býkovická skála
 pivovar
 kostnice
 Vítův mlýn
 Podblanická galerie
 kostel sv. Jiljí
 Vlašim
 Čínský pavilon
 kostel sv. Kateřiny
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Libouň
 Domašín
 Kalamajka
 studánka sv. Anny
 kaple
 Kamberk
 židovský hřbitov
 Nespery
 Zátiší
 Zvěstov
 Trhový Štěpánov
 Čechtice
 kostel sv. Jakuba
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 židovský hřbitov
 boží muka sv. Rocha
 kostel sv. Václava
 Lukavec
 židovský hřbitov
 Odlochovice
 Psáře
 Ratměřice
 kostel sv. Havla
 Elbančice
 Růžkovy Lhotice
 Křivsoudov
 radnice
 Křivsoudov
 Chotýšany
 Chotýšany
 Jankov
 kostel sv. Jakuba
 Popovice
 Soutice
 Šelmberk
 Černýš
 železniční most
 Alberovice
 Jemniště
 Kovářka
 Vyklantice
 Jemniště
 kostel sv. Anny
 most u Borovska
 kaplička U Kněžny
 Hacpurek
 Vlčkovice
 Kácov
 panský pivovar
 Mladá Vožice
 socha sv. Václava
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 solnice
 Třebešice
 Mladá Vožice
 Borovsko
 Borovsko
 pivovar
 Kácov
 Zruč nad Sázavou
 Zruč nad Sázavou
 hřebčín Pecínov
 rozhledna Babka
 Pechburg
 kostel Všech svatých
 Střížkov
Základní informace místa
ID místa: 2028
Typ místa: tvrz
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 30.1.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama