V roce 1883 vybudována železniční dráha Tábor-Horní Cerekev. V okolí Chýnova čtyři mosty podobající se antickým viaduktům. Jedním z nich viadukt v Kloužovicích. Má pět mostních oblouků. Jeden z nejhezčích viaduktů na trati do Tábora.
Hlavní obrázek místa
Kamenný železniční viadukt v Kloužovicích, části Chýnova, v okrese Tábor.
© Pavel Vítek 10/2021
Kloužovice je vesnice, část města Chýnov v okrese Tábor. Najdeme ji severozápadně od Chýnova. Když silnice začíná klesat do údolí potoka, odbočíme vlevo a dojdeme přímo pod viadukt.
Pavel Vítek, 17.2. 2022
popis

V roce 1883 vybudovali italští dělníci železniční dráhu Tábor-Pelhřimov-Horní Cerekev. Na této trati jsou postaveny v okolí Chýnova hned čtyři mosty podobající se antickým viaduktům. Jedním z nich viadukt v Kloužovicích. Most se klene přes údolí Velmovického potoka. Viadukt má pět mostních oblouků. Pohledově je to jeden z nejhezčích viaduktů na trati do Tábora. Poměrně světlé kameny, z kterých je viadukt zhotoven, mu dávají vyniknout. A poměrně málo stromů v jeho okolí přispívá k jeho fotogeničnosti.

Pavel Vítek, 17.2. 2022

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Kloužovice

Místa v okolí

 kamenná kašna
 Bílkův dům
 Chýnov
 Chýnovská jeskyně
 kaple
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 Dub
 kaplička
 Hroby
 Polánka
 Ohrazenice
 Ratibořské Hory
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 Radenín
 Oblajovice
 kostel sv. Prokopa
 Kozí hrádek
 Údolský hrádek
 Měšice
 fara
 Sudkův Důl
 Vodice
 sokolovna
 zemědělská škola
 Choustník
 Jordán
 městské opevnění
 Gausovy domy
 Střelnice
 divadlo
 Choustník
 Radvanov
 dům Albrechta pekaře
 dům pasíře Prokopa
 Stárkův dům
 Vodárenská věž
 Radvanov
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 kašna
 Čermákův vrch
 dům čp. 308
 Škochův dům
 synagoga
 stará radnice
 Kotnov
 Měšťanský pivovar
 Bechyňská brána
 Chotoviny
 Housův mlýn
 Husův sbor
 Klokoty
 kostel sv. Václava
 Hýlačka
 židovský hřbitov
 Mladá Vožice
 synagoga
 Brandlín
 socha sv. Václava
 kostel sv. Martina
 solnice
 Mladá Vožice
 Liderovice
 panský pivovar
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Černovice
 Bedřichov
 Nemyšl
 Lom
 Těchobuz
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Marka
 zvonice
 Myslkovice
 špýchar
 Budislav
 židovský hřbitov
 Tučapy
 synagoga
 Šelmberk
 židovský hřbitov
 Balkova Lhota
 kaple sv. Magdaleny
 Elbančice
 Dražičky
 Skalice
 kostel sv. Barbory
 dvůr Borotín
 Borotín
 Šohajův dům
 synagoga
 kostel sv. Václava
 pomník Antonína Sovy
 Želeč
 socha sv. Václava
 panský pivovar
 děkanství
 Pacov
 kaple sv. Anny
 Hacpurek
 Mnich
Základní informace místa
ID místa: 16269
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama