Socha stojí na náměstí od r. 1897. Světec v nadživotní velikosti. Socha v kontrapostu. Na hlavě má knížecí čapku. Svírá žerď zlaceného praporce. Oděný jako český kníže. Socha umístěna na hranolovém podstavci. Okolo na sloupcích kovový řetěz. Do seznamu památek zapsána r. 1987.
Hlavní obrázek místa
Socha sv. Václava na náměstí v Mladé Vožici.
© Pavel Vítek 09/2021
Mladá Vožice je město v okrese Tábor v Jihočeském kraji, zhruba 17 km severovýchodně od Tábora, 20 km jihovýchodně od Votic a 23 km jižně od Vlašimi. Městem protéká Novoveský potok a řeka Blanice. Žije zde přibližně 2 700 obyvatel. Socha sv. Václava stojí v centru města v malém parčíku na západní straně Žižkova náměstí.
Pavel Vítek, 28.9. 2021
popis

Světec je v nadživotní velikosti. Socha světce v kontrapostu, s pravou nohou v koleni pokrčenou. Hlava s ušlechtilými klasickými rysy hledí zpříma kupředu. Obličej je rámovaný krátkým, do trojúhelníku zastřiženým plnovousem a polodlouhými rovnými vlasy. Na hlavě má světec knížecí čapku. Pravou ruku má položenou na hrudi‚ v ohbí lokte svírá žerď zlaceného praporce. Levou rukou přidržuje ozdobně tvarovaný štít se zemským symbolem - orlicí. Je oděný jako český kníže do kroužkové košile a přepásané tuniky, po levém boku má zavěšený meč. Přes ramena má přehozený plášť, sepnutý sponou na levém rameni. Na nohou má boty s překříženými řemínky. Socha je umístěna na hranolovém, směrem vzhůru se zužujícím podstavci, s masivní základnou. Podstavec je zakončen širokou profilovanou římsou s přesahem. Na přední straně podstavce je ve středu vsazena bronzová deska s nápisem: „SVATÝ VÁCLAVE VEJVODO ČESKÉ ZEMĚ NEDEJ ZAHYNOUTI NÁM I BUDOUCÍM“…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.turistika.cz/mista/mlada-vozice-socha-sv-vaclava/detail, 28.9. 2021

Komentáře

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Mladá Vožice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15977
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama