Socha stojí na náměstí od r. 1897. Světec v nadživotní velikosti. Socha v kontrapostu. Na hlavě má knížecí čapku. Svírá žerď zlaceného praporce. Oděný jako český kníže. Socha umístěna na hranolovém podstavci. Okolo na sloupcích kovový řetěz. Do seznamu památek zapsána r. 1987.
Hlavní obrázek místa
Socha sv. Václava na náměstí v Mladé Vožici.
© Pavel Vítek 09/2021
Mladá Vožice je město v okrese Tábor v Jihočeském kraji, zhruba 17 km severovýchodně od Tábora, 20 km jihovýchodně od Votic a 23 km jižně od Vlašimi. Městem protéká Novoveský potok a řeka Blanice. Žije zde přibližně 2 700 obyvatel. Socha sv. Václava stojí v centru města v malém parčíku na západní straně Žižkova náměstí.
Pavel Vítek, 28.9. 2021
popis

Světec je v nadživotní velikosti. Socha světce v kontrapostu, s pravou nohou v koleni pokrčenou. Hlava s ušlechtilými klasickými rysy hledí zpříma kupředu. Obličej je rámovaný krátkým, do trojúhelníku zastřiženým plnovousem a polodlouhými rovnými vlasy. Na hlavě má světec knížecí čapku. Pravou ruku má položenou na hrudi‚ v ohbí lokte svírá žerď zlaceného praporce. Levou rukou přidržuje ozdobně tvarovaný štít se zemským symbolem - orlicí. Je oděný jako český kníže do kroužkové košile a přepásané tuniky, po levém boku má zavěšený meč. Přes ramena má přehozený plášť, sepnutý sponou na levém rameni. Na nohou má boty s překříženými řemínky. Socha je umístěna na hranolovém, směrem vzhůru se zužujícím podstavci, s masivní základnou. Podstavec je zakončen širokou profilovanou římsou s přesahem. Na přední straně podstavce je ve středu vsazena bronzová deska s nápisem: „SVATÝ VÁCLAVE VEJVODO ČESKÉ ZEMĚ NEDEJ ZAHYNOUTI NÁM I BUDOUCÍM“…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.turistika.cz/mista/mlada-vozice-socha-sv-vaclava/detail, 28.9. 2021

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Mladá Vožice

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 solnice
 Mladá Vožice
 Mladá Vožice
 panský pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 Šelmberk
 Radvanov
 Radvanov
 Elbančice
 židovský hřbitov
 Kovářka
 kostel sv. Prokopa
 Zátiší
 Kamberk
 Polánka
 kaple
 Ratibořské Hory
 Ohrazenice
 Nemyšl
 Dub
 Těchobuz
 kostel sv. Marka
 zvonice
 špýchar
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Vodice
 Býkovická skála
 Odlochovice
 Zvěstov
 Miličín
 Dolní Hořice
 Chotoviny
 Dolní Hořice
 Načeradec - zámek
 Načeradec
 kostel sv. Václava
 Libouň
 Oblajovice
 Husův sbor
 Hacpurek
 Chýnovská jeskyně
 Miličín
 pivovar
 Neustupov
 boží muka sv. Rocha
 Vlčkovice
 kostel sv. Havla
 Ratměřice
 Velký Blaník
 Bedřichov
 kaple
 Lukavec
 židovský hřbitov
 dvůr Borotín
 Jankov
 Borotín
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Liderovice
 Buchov
 kamenná kašna
 židovský hřbitov
 Chýnov
 Bílkův dům
 Olešná
 kaplička
 Pravonín
 Machlov
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 Šohajův dům
 panský pivovar
 Pacov
 Kouty
 pomník Antonína Sovy
 synagoga
 děkanství
 socha sv. Václava
 Smilkov
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Měšice
 Údolský hrádek
 židovský hřbitov
 Sudkův Důl
 zemědělská škola
 Votice
 Votice
 Jordán
 kostel sv. Václava
 sokolovna
 Boží hrob
 sousoší Panny Marie
 Vodárenská věž
 městské opevnění
 Gausovy domy
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 Střelnice
 divadlo
 dům čp. 308
 dům Albrechta pekaře
 dům pasíře Prokopa
 Škochův dům
 Stárkův dům
 stará radnice
 kašna
 Balkova Lhota
 synagoga
 Měšťanský pivovar
 Kotnov
 Bechyňská brána
 kaple sv. Magdaleny
 kostel sv. Kateřiny
 Klokoty
 Beztahov
 kostel sv. Jiří
 Housův mlýn
 Kámen
 Křešice
Základní informace místa
ID místa: 15977
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama