Kostel postaven roku 1719 na místě původního hradu. Kostel po zrušení kláštera už nefungoval. Využíván jako reprezentační místnost a skladiště. Sloužil pro bohoslužby Československé církve husitské. V současné době nefunguje jako kostel. Využíván jako výstavní síň a galerie.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Václava v Pacově.
© Pavel Vítek 09/2021
Pacov je město v okrese Pelhřimov v kraji Vysočina. Leží 17 km severozápadně od Pelhřimova, a 30 km východně od Tábora. Jeho historické jádro je městskou památkovou zónou. Kostel sv. Václava stojí nad hlavním pacovským náměstím, Náměstím Svobody, vedle pacovského zámku.
Pavel Vítek, 10.10. 2021
popis

Klášterní kostel svatého Václava je budova bývalého barokního římskokatolického a později Československého husitského kostela. Kostel je barokní s bohatě zdobeným průčelím, které je obrácené k jihu směrem k náměstí Svobody. Věž je hranolového tvaru s cibulovitým zakončením střechy. V interiéru kostela se nacházejí po stranách čtyři oválné kapličky a pravoúhlé presbyterium. Půdorys tohoto kostela z období vrcholného baroka je oválný. Na průčelí kostela se nachází znak Myslíka z Hyršova a několik barokních soch. Jde o sochy svaté Terezie, svatého Jana z Kříže, svatého Václava, svaté Anny, svatého Jáchyma a Panny Marie s Ježíškem a anděly, kteří je obklopují. Kostel sv. Václava byl zapsán do státního seznamu kulturních památek v roce 1990.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 10.10. 2021

historie

Kostel byl postaven roku 1719 karmelitánským řádovým architektem Martinem Wittwerem. Původně na tomto místě stával hrad, který byl po r. 1584 přestavěn na barokní zámek. Kostel postihl roku 1727 spolu s většinou města velký požár a tak byl v letech 1727-1732 renovován řádovým stavitelem Calaberom de Mante Carmelo. Samotný klášter byl zrušen roku 1787. Kostel po zrušení kláštera už nefungoval jako kostel, ale byl využíván jako reprezentační místnost a skladiště. V období mezi světovými válkami se v kostele sloužily bohoslužby Československé církve husitské. Po druhé světové válce se do kostela Československá církev husitská vrátila a působila tam mezi léty 1947–1974. V letech 1979-1994 prošel kostel kompletní restaurací. V současné době budova nefunguje jako kostel, inventář je dávno vystěhovaný. Budova patří městu Pacov a využívá se jako výstavní síň a galérie.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 10.10. 2021

Komentáře

Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Pacov

Místa v okolí

 panský pivovar
 Pacov
 děkanství
 socha sv. Václava
 Šohajův dům
 synagoga
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 boží muka
 kaplička
 Bedřichov
 boží muka
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Magdaleny
 Proseč u Pošné
 Nový Dvůr
 Kámen
 Pechburg
 Hacpurek
 špýchar
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Jiří
 zvonice
 Těchobuz
 boží muka
 Březina
 Vodice
 Konipas
 návesní kaple
 židovský hřbitov
 Hořepník
 Čížkov
 Oblajovice
 Vyklantice
 Sudkův Důl
 Lukavec
 boží muka sv. Rocha
 kostel sv. Václava
 synagoga
 boží muka
 židovský hřbitov
 boží muka
 židovský hřbitov
 Údolský hrádek
 synagoga
 fara
 Proseč-Obořiště
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 Černovice
 Višněvice
 židovský hřbitov
 Višněvice
 kaple
 Radvanov
 Radvanov
 Chýnovská jeskyně
 Elbančice
 kostel Božího Těla
 Červená Řečice
 boží muka
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Kočičí hrádek
 kaple
 Hroby
 Bílý Kámen
 Polánka
 kaple sv. Mikuláše
 Zátiší
 kostel sv. Martina
 Onšov
 Mladá Vožice
 panský pivovar
 Šelmberk
 Růžkovy Lhotice
 socha sv. Václava
 kostel sv. Martina
 solnice
 Mladá Vožice
 kamenná kašna
 židovský hřbitov
 Chýnov
 Ústrašín
 synagoga
 Bílkův dům
 kostel sv. Mikuláše
 Radenín
 židovský hřbitov
 kostel sv. Markéty
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 kaplička U Kněžny
 boží muka
 Načeradec - zámek
 Božejov
 židovský hřbitov
 Libkova Voda
 Kamberk
 kaple
 Vojslavický most
Základní informace místa
ID místa: 16003
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama