Kostel postaven roku 1719 na místě původního hradu. Kostel po zrušení kláštera už nefungoval. Využíván jako reprezentační místnost a skladiště. Sloužil pro bohoslužby Československé církve husitské. V současné době nefunguje jako kostel. Využíván jako výstavní síň a galerie.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Václava v Pacově.
© Pavel Vítek 09/2021
Pacov je město v okrese Pelhřimov v kraji Vysočina. Leží 17 km severozápadně od Pelhřimova, a 30 km východně od Tábora. Jeho historické jádro je městskou památkovou zónou. Kostel sv. Václava stojí nad hlavním pacovským náměstím, Náměstím Svobody, vedle pacovského zámku.
Pavel Vítek, 10.10. 2021
popis

Klášterní kostel svatého Václava je budova bývalého barokního římskokatolického a později Československého husitského kostela. Kostel je barokní s bohatě zdobeným průčelím, které je obrácené k jihu směrem k náměstí Svobody. Věž je hranolového tvaru s cibulovitým zakončením střechy. V interiéru kostela se nacházejí po stranách čtyři oválné kapličky a pravoúhlé presbyterium. Půdorys tohoto kostela z období vrcholného baroka je oválný. Na průčelí kostela se nachází znak Myslíka z Hyršova a několik barokních soch. Jde o sochy svaté Terezie, svatého Jana z Kříže, svatého Václava, svaté Anny, svatého Jáchyma a Panny Marie s Ježíškem a anděly, kteří je obklopují. Kostel sv. Václava byl zapsán do státního seznamu kulturních památek v roce 1990.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 10.10. 2021

historie

Kostel byl postaven roku 1719 karmelitánským řádovým architektem Martinem Wittwerem. Původně na tomto místě stával hrad, který byl po r. 1584 přestavěn na barokní zámek. Kostel postihl roku 1727 spolu s většinou města velký požár a tak byl v letech 1727-1732 renovován řádovým stavitelem Calaberom de Mante Carmelo. Samotný klášter byl zrušen roku 1787. Kostel po zrušení kláštera už nefungoval jako kostel, ale byl využíván jako reprezentační místnost a skladiště. V období mezi světovými válkami se v kostele sloužily bohoslužby Československé církve husitské. Po druhé světové válce se do kostela Československá církev husitská vrátila a působila tam mezi léty 1947–1974. V letech 1979-1994 prošel kostel kompletní restaurací. V současné době budova nefunguje jako kostel, inventář je dávno vystěhovaný. Budova patří městu Pacov a využívá se jako výstavní síň a galérie.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 10.10. 2021

Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Pacov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16003
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama