Kostel postaven roku 1719 na místě původního hradu. Kostel po zrušení kláštera už nefungoval. Využíván jako reprezentační místnost a skladiště. Sloužil pro bohoslužby Československé církve husitské. V současné době nefunguje jako kostel. Využíván jako výstavní síň a galerie.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Václava v Pacově.
© Pavel Vítek 09/2021
Pacov je město v okrese Pelhřimov v kraji Vysočina. Leží 17 km severozápadně od Pelhřimova, a 30 km východně od Tábora. Jeho historické jádro je městskou památkovou zónou. Kostel sv. Václava stojí nad hlavním pacovským náměstím, Náměstím Svobody, vedle pacovského zámku.
Pavel Vítek, 10.10. 2021
popis

Klášterní kostel svatého Václava je budova bývalého barokního římskokatolického a později Československého husitského kostela. Kostel je barokní s bohatě zdobeným průčelím, které je obrácené k jihu směrem k náměstí Svobody. Věž je hranolového tvaru s cibulovitým zakončením střechy. V interiéru kostela se nacházejí po stranách čtyři oválné kapličky a pravoúhlé presbyterium. Půdorys tohoto kostela z období vrcholného baroka je oválný. Na průčelí kostela se nachází znak Myslíka z Hyršova a několik barokních soch. Jde o sochy svaté Terezie, svatého Jana z Kříže, svatého Václava, svaté Anny, svatého Jáchyma a Panny Marie s Ježíškem a anděly, kteří je obklopují. Kostel sv. Václava byl zapsán do státního seznamu kulturních památek v roce 1990.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 10.10. 2021

historie

Kostel byl postaven roku 1719 karmelitánským řádovým architektem Martinem Wittwerem. Původně na tomto místě stával hrad, který byl po r. 1584 přestavěn na barokní zámek. Kostel postihl roku 1727 spolu s většinou města velký požár a tak byl v letech 1727-1732 renovován řádovým stavitelem Calaberom de Mante Carmelo. Samotný klášter byl zrušen roku 1787. Kostel po zrušení kláštera už nefungoval jako kostel, ale byl využíván jako reprezentační místnost a skladiště. V období mezi světovými válkami se v kostele sloužily bohoslužby Československé církve husitské. Po druhé světové válce se do kostela Československá církev husitská vrátila a působila tam mezi léty 1947–1974. V letech 1979-1994 prošel kostel kompletní restaurací. V současné době budova nefunguje jako kostel, inventář je dávno vystěhovaný. Budova patří městu Pacov a využívá se jako výstavní síň a galérie.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 10.10. 2021

Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Pacov

Místa v okolí

 panský pivovar
 děkanství
 socha sv. Václava
 Pacov
 Šohajův dům
 synagoga
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 Bedřichov
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Magdaleny
 Proseč u Pošné
 Nový Dvůr
 Kámen
 Pechburg
 Hacpurek
 špýchar
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Marka
 zvonice
 boží muka
 Těchobuz
 Březina
 Vodice
 Konipas
 návesní kaple
 židovský hřbitov
 Hořepník
 Čížkov
 Vyklantice
 Sudkův Důl
 boží muka sv. Rocha
 Lukavec
 kostel sv. Václava
 boží muka
 synagoga
 židovský hřbitov
 boží muka
 židovský hřbitov
 Údolský hrádek
 synagoga
 fara
 Proseč-Obořiště
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 Černovice
 Višněvice
 židovský hřbitov
 Višněvice
 Radvanov
 Radvanov
 Chýnovská jeskyně
 boží muka
 Elbančice
 kostel Božího Těla
 Červená Řečice
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Kočičí hrádek
 kaple
 Hroby
 Polánka
 kaple sv. Mikuláše
 Zátiší
 kostel sv. Martina
 Onšov
 Mladá Vožice
 panský pivovar
 Šelmberk
 Růžkovy Lhotice
 socha sv. Václava
 kostel sv. Martina
 solnice
 Mladá Vožice
 židovský hřbitov
 Chýnov
 Ústrašín
 synagoga
 Bílkův dům
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Radenín
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 kaplička U Kněžny
 boží muka
 Načeradec - zámek
 Božejov
 židovský hřbitov
 Libkova Voda
 Kamberk
 kaple
 Vojslavický most
Základní informace místa
ID místa: 16003
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama