Téměř čtvercová přízemní renesanční budova byla postavena před rokem 1620, po r. 1758 barokně upravena. Na první pohled upoutá její nová šindelová mansardová střecha. Velmi cenným architektonickým prvkem této stavby je barokní hambalkový krov. Fara je ohrazená původní zdí s bránou a brankou.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 04/2010
Téměř čtvercová přízemní farní budova byla renesanční budova postavena někdy před rokem 1620. Nejspíše krátce po roce 1758, kdy byl v Křeči po dlouhé době obnoven farní úřad, byla barokně upravena. Po roce 1811 nechal faru na svůj náklad opravit farář Titz, další úpravy prováděl po roce 1838 farář Vorel. Fara byla osazena do roku 1956, od té doby byla pustá. Od roku 1956 je fara na seznamu nemovitých kulturních památek. Roku 2007 budovu jako přebytečnou nabídlo českobudějovické biskupství k prodeji, dnes je v majetku společnosti Riviera Lipno. Budova působí velmi masivním a autentickým dojmem, na první pohled upoutá její šindelová mansardová střecha. Velmi cenným architektonickým prvkem této stavby je barokní hambalkový krov (hambalek je vodorovný trám spojující dvě protilehlé krokve, bývá ve výšce takové, aby bylo možné pod ním procházet). Interiér má dvoutraktové uspořádání s průběžnou chodbou uprostřed, která má po obou stranách původně po třech místnostech (při úpravách v 19. a 20. století byly tři místnosti dále přepaženy). Fara je ohrazená původní zdí s bránou a brankou.
© Milan Caha (zdroj: http://www.dedictvivysociny.cz), 14.4. 2014

Půdorys místa

půdorys fary
© Dana Novotná, 2010 (in Dana Novotná: Raději jsa prospěšný obývat pustiny...Dějiny fary čp. 5 v Křeči, Dějiny staveb 2015, Klub Augusta Sedláčka a Sdružení pro SHP, Plzeň 2015)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Křeč

Místa v okolí

 Údolský hrádek
 Sudkův Důl
 židovský hřbitov
 synagoga
 Černovice
 Hroby
 židovský hřbitov
 synagoga
 Radenín
 kostel sv. Jiří
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 Chýnovská jeskyně
 Choustník
 Chýnov
 Bílkův dům
 Choustník
 kostel sv. Václava
 Kámen
 kaple sv. Magdaleny
 Vodice
 Višněvice
 Višněvice
 Bedřichov
 Nový Dvůr
 Mnich
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 Šohajův dům
 kaple sv. Anny
 synagoga
 socha sv. Václava
 panský pivovar
 Proseč u Pošné
 Pacov
 děkanství
 Budislav
 Čermákův vrch
 Dub
 Polánka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Chotěmice
 Brandlín
 návesní kaple
 Tučapy
 kostel sv. Ottona
 synagoga
 zvonice
 Těchobuz
 kostel sv. Marka
 špýchar
 židovský hřbitov
 Kozí hrádek
 židovský hřbitov
 kostel Všech Svatých
 Radvanov
 Radvanov
 boží muka
 Kamenice nad Lipou
 synagoga
 Hacpurek
 židovský hřbitov
 Myslkovice
 Čížkov
 Mezná
 Pechburg
 Březina
 Konipas
 židovský hřbitov
 Hořepník
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Víta
 Soběslav
Základní informace místa
ID místa: 11673
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 14.4.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama