Zříceniny hradu spojené se samotou mlýna v nyní již organickém celku. Ve druhé polovině 14.století je hrad poprvé připomínán jako majetek pánů z Hradce. Hrad sloužil jako opěrný bod rozsáhlých dominií pánů z Hradce a z Rožmberka. Zanikl po husitských válkách.
Hlavní obrázek místa
Přístup k hradu
Doporučuji sejít a pohledět na malebný most.
© Marek Skýpala 08/2006
Zřícenina hradu na ostrožně nad rybníkem v Josafatském údolí.
8.8. 2006
turistické

Přístup k zříceninám hradu je snadný, neboť leží v Josafatském údolí, pouze na nevysoké ostrožně nad rybníkem. Dostaneme se k němu například, když se z osady Nové Dvory vydáme po žluté značce a po 800 metrech odbočíme doprava po polní cestě k mlýnu, kde vás již budou čekat zříceniny a nádherný kamenný most nad Bělou.

8.8. 2006

popis

Co tam zbylo?

Do dnešních dnů se dochovaly zbytky zdiva, které jsou z části obsaženy v parazitní zástavbě mlýna. Další části zříceniny byly zničeny při výstavbě rekreačního objektu, který byl vystavěn v centrální poloze hradu. Jednalo se o dvojdílný hrad s válcovou věží a předhradím. Na severní straně dosud hrad chrání mohutný příkop, kterým protéká potok Bělá.

8.8. 2006

historie

Asi v polovině tzv. Josafatského údolí, spojujícího obce Pořín a Bezděčín, je nad mlýnem (dnes opuštěným) skalka, na níž stával hrad. K opevněnému místu byl přístup od jihu, zatímco na východní straně byly močály. Na severozápadní straně byl ve skále vylámán hluboký příkop, kterého se později po založení rybníka (na místě močálů) užívalo k vypouštění přebytečné vody. Na skalce jsou skrovné zbytky kamenných hradeb (zdiva rozpadlého hradu se nepochybně použilo ke stavbě jmenovaného mlýna) a také předměty vykopané na místě někdejšího hradu (šípy, podkovy, dlaždice) odkazují na obývané sídlo. V 14. století patřila okolní krajina pánům z Hradce (v l. 1359–1361 se připomíná purkrabí Přibík řečený Kosten na Hrádku), později Rožmberkům (purkrabí Ondřej z Nemyšle okolo r. 1436), kteří přidělili Hrádek správně na hradu Choustníku. Hrad byl asi po r. 1439 zbořen a jen pojmenování blízkého lesa Hrádek připomíná někdejší opevněné místo.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 11.6. 2003

Další texty historie
Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Dolní Hořice

Místa v okolí

 fara
 Sudkův Důl
 Hroby
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 synagoga
 synagoga
 Radenín
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 Chýnovská jeskyně
 Černovice
 Chýnov
 Bílkův dům
 kostel sv. Jiří
 Vodice
 kostel sv. Václava
 Choustník
 kaple sv. Magdaleny
 Choustník
 Kámen
 Bedřichov
 Dub
 Polánka
 kostel sv. Barbory
 Višněvice
 Višněvice
 kostel sv. Prokopa
 synagoga
 Šohajův dům
 kaple sv. Anny
 socha sv. Václava
 panský pivovar
 Nový Dvůr
 děkanství
 Pacov
 židovský hřbitov
 Čermákův vrch
 Proseč u Pošné
 boží muka
 Těchobuz
 kostel sv. Marka
 zvonice
 Budislav
 Mnich
 špýchar
 Kozí hrádek
 Brandlín
 Radvanov
 Radvanov
 návesní kaple
 Tučapy
 Chotěmice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Měšice
 Hacpurek
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ottona
 Myslkovice
 Mladá Vožice
 solnice
 kostel sv. Martina
 Mladá Vožice
 panský pivovar
 kostel Všech Svatých
 kostel sv. Mikuláše
 Pechburg
 Kamenice nad Lipou
 židovský hřbitov
 Březina
 Konipas
 Skalice
 židovský hřbitov
 Nemyšl
 Svákov
Základní informace místa
ID místa: 523
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.2.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama