Zříceniny hradu spojené se samotou mlýna v nyní již organickém celku. Ve druhé polovině 14.století je hrad poprvé připomínán jako majetek pánů z Hradce. Hrad sloužil jako opěrný bod rozsáhlých dominií pánů z Hradce a z Rožmberka. Zanikl po husitských válkách.
Hlavní obrázek místa
zbytek obvodové hradby (za hradbou jádro hradu s novodobou zástavbou)
© zdeněk komínek, 05/2008
Zřícenina hradu na ostrožně nad rybníkem v Josafatském údolí.
8.8. 2006
turistické

Přístup k zříceninám hradu je snadný, neboť leží v Josafatském údolí, pouze na nevysoké ostrožně nad rybníkem. Dostaneme se k němu například, když se z osady Nové Dvory vydáme po žluté značce a po 800 metrech odbočíme doprava po polní cestě k mlýnu, kde vás již budou čekat zříceniny a nádherný kamenný most nad Bělou.

8.8. 2006

popis

Co tam zbylo?

Do dnešních dnů se dochovaly zbytky zdiva, které jsou z části obsaženy v parazitní zástavbě mlýna. Další části zříceniny byly zničeny při výstavbě rekreačního objektu, který byl vystavěn v centrální poloze hradu. Jednalo se o dvojdílný hrad s válcovou věží a předhradím. Na severní straně dosud hrad chrání mohutný příkop, kterým protéká potok Bělá.

8.8. 2006

historie

Asi v polovině tzv. Josafatského údolí, spojujícího obce Pořín a Bezděčín, je nad mlýnem (dnes opuštěným) skalka, na níž stával hrad. K opevněnému místu byl přístup od jihu, zatímco na východní straně byly močály. Na severozápadní straně byl ve skále vylámán hluboký příkop, kterého se později po založení rybníka (na místě močálů) užívalo k vypouštění přebytečné vody. Na skalce jsou skrovné zbytky kamenných hradeb (zdiva rozpadlého hradu se nepochybně použilo ke stavbě jmenovaného mlýna) a také předměty vykopané na místě někdejšího hradu (šípy, podkovy, dlaždice) odkazují na obývané sídlo. V 14. století patřila okolní krajina pánům z Hradce (v l. 1359–1361 se připomíná purkrabí Přibík řečený Kosten na Hrádku), později Rožmberkům (purkrabí Ondřej z Nemyšle okolo r. 1436), kteří přidělili Hrádek správně na hradu Choustníku. Hrad byl asi po r. 1439 zbořen a jen pojmenování blízkého lesa Hrádek připomíná někdejší opevněné místo.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 11.6. 2003

Další texty historie

Komentáře

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Dolní Hořice

Místa v okolí

 fara
 Sudkův Důl
 Hroby
 kaple
 židovský hřbitov
 Oblajovice
 židovský hřbitov
 synagoga
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 Dolní Hořice
 Radenín
 Dolní Hořice
 Chýnovská jeskyně
 Černovice
 Chýnov
 kamenná kašna
 Bílkův dům
 kostel sv. Jiří
 Vodice
 kostel sv. Václava
 Choustník
 kaple sv. Magdaleny
 Choustník
 Kámen
 Bedřichov
 Dub
 Polánka
 kostel sv. Barbory
 Višněvice
 kostel sv. Prokopa
 Višněvice
 Šohajův dům
 synagoga
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Anny
 socha sv. Václava
 panský pivovar
 Nový Dvůr
 pomník Antonína Sovy
 děkanství
 Pacov
 kaplička
 Ohrazenice
 Ratibořské Hory
 boží muka
 židovský hřbitov
 Čermákův vrch
 Proseč u Pošné
 boží muka
 kaplička
 kostel sv. Marka
 Těchobuz
 zvonice
 Budislav
 Mnich
 boží muka
 špýchar
 Kozí hrádek
 Brandlín
 Radvanov
 Radvanov
 návesní kaple
 Chotěmice
 Tučapy
 synagoga
 židovský hřbitov
 Měšice
 Hacpurek
 Včelnička
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ottona
 Myslkovice
 Mladá Vožice
 socha sv. Václava
 Mladá Vožice
 kostel sv. Martina
 solnice
 panský pivovar
 kostel Všech Svatých
 kostel sv. Mikuláše
 Pechburg
 Kamenice nad Lipou
 židovský hřbitov
 Březina
 Konipas
 Skalice
 židovský hřbitov
 Nemyšl
 Svákov
Základní informace místa
ID místa: 523
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.2.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama