Zříceniny hradu spojené se samotou mlýna v nyní již organickém celku. Ve druhé polovině 14.století je hrad poprvé připomínán jako majetek pánů z Hradce. Hrad sloužil jako opěrný bod rozsáhlých dominií pánů z Hradce a z Rožmberka. Zanikl po husitských válkách.
Hlavní obrázek místa
zbytek obvodové hradby (za hradbou jádro hradu s novodobou zástavbou)
© zdeněk komínek, 05/2008
Zřícenina hradu na ostrožně nad rybníkem v Josafatském údolí.
8.8. 2006
turistické

Přístup k zříceninám hradu je snadný, neboť leží v Josafatském údolí, pouze na nevysoké ostrožně nad rybníkem. Dostaneme se k němu například, když se z osady Nové Dvory vydáme po žluté značce a po 800 metrech odbočíme doprava po polní cestě k mlýnu, kde vás již budou čekat zříceniny a nádherný kamenný most nad Bělou.

8.8. 2006

popis

Co tam zbylo?

Do dnešních dnů se dochovaly zbytky zdiva, které jsou z části obsaženy v parazitní zástavbě mlýna. Další části zříceniny byly zničeny při výstavbě rekreačního objektu, který byl vystavěn v centrální poloze hradu. Jednalo se o dvojdílný hrad s válcovou věží a předhradím. Na severní straně dosud hrad chrání mohutný příkop, kterým protéká potok Bělá.

8.8. 2006

historie

Asi v polovině tzv. Josafatského údolí, spojujícího obce Pořín a Bezděčín, je nad mlýnem (dnes opuštěným) skalka, na níž stával hrad. K opevněnému místu byl přístup od jihu, zatímco na východní straně byly močály. Na severozápadní straně byl ve skále vylámán hluboký příkop, kterého se později po založení rybníka (na místě močálů) užívalo k vypouštění přebytečné vody. Na skalce jsou skrovné zbytky kamenných hradeb (zdiva rozpadlého hradu se nepochybně použilo ke stavbě jmenovaného mlýna) a také předměty vykopané na místě někdejšího hradu (šípy, podkovy, dlaždice) odkazují na obývané sídlo. V 14. století patřila okolní krajina pánům z Hradce (v l. 1359–1361 se připomíná purkrabí Přibík řečený Kosten na Hrádku), později Rožmberkům (purkrabí Ondřej z Nemyšle okolo r. 1436), kteří přidělili Hrádek správně na hradu Choustníku. Hrad byl asi po r. 1439 zbořen a jen pojmenování blízkého lesa Hrádek připomíná někdejší opevněné místo.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku - Jižní Čechy, 11.6. 2003

Další texty historie

Komentáře

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Dolní Hořice

Místa v okolí

 fara
 Sudkův Důl
 Hroby
 kaple
 židovský hřbitov
 Oblajovice
 židovský hřbitov
 synagoga
 synagoga
 kostel sv. Markéty
 Dolní Hořice
 Radenín
 Dolní Hořice
 Chýnovská jeskyně
 Černovice
 Chýnov
 kamenná kašna
 Bílkův dům
 kostel sv. Jiří
 Vodice
 kostel sv. Václava
 Choustník
 kaple sv. Magdaleny
 Choustník
 Kámen
 Bedřichov
 Dub
 Polánka
 kostel sv. Barbory
 Višněvice
 kostel sv. Prokopa
 Višněvice
 Šohajův dům
 synagoga
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Anny
 socha sv. Václava
 panský pivovar
 Nový Dvůr
 pomník Antonína Sovy
 děkanství
 Pacov
 kaplička
 Ohrazenice
 Ratibořské Hory
 boží muka
 židovský hřbitov
 Čermákův vrch
 Proseč u Pošné
 boží muka
 kaplička
 kostel sv. Marka
 Těchobuz
 zvonice
 Budislav
 Mnich
 boží muka
 špýchar
 Kozí hrádek
 Brandlín
 Radvanov
 Radvanov
 návesní kaple
 Chotěmice
 Tučapy
 synagoga
 židovský hřbitov
 Měšice
 Hacpurek
 Včelnička
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ottona
 Myslkovice
 Mladá Vožice
 socha sv. Václava
 Mladá Vožice
 kostel sv. Martina
 solnice
 panský pivovar
 kostel Všech Svatých
 kostel sv. Mikuláše
 Pechburg
 Kamenice nad Lipou
 židovský hřbitov
 Březina
 Konipas
 Skalice
 židovský hřbitov
 Nemyšl
 Svákov
Základní informace místa
ID místa: 523
Typ místa: hrad
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.2.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Naposledy navštívené

reklama