Most z r. 1888 je z režného kamenného zdiva, o sedmi mostních otvorech. Most je ve stoupání, ale i v tvaru "S". Největší výška středního pilíře je 11,71 m. Pod druhým a třetím obloukem vede cesta, pod druhým obloukem protéká Turovecký potok. Do seznamu kulturních památek zapsán r. 1988.
Hlavní obrázek místa
Kamenný železniční viadukt u Pořínského nádraží v okrese Tábor.
© Pavel Vítek 09/2021
Pořín je vesnice v okrese Tábor na hranicích s pelhřimovským okresem. Je místní částí obce Dolní Hořice. Necelé 2 kilometry od vsi je zastávka vlaku Pořín, i když ves Radostovice je zastávce vlaku podstatně blíže. Železniční stanice Pořín leží 17 km východně od Tábora a 12 km jihozápadně od Pacova. Nachází se na trati č. 224, vedoucí z Tábora do Horní Cerekve. Kamenný železniční viadukt je od nádraží vzdálen asi 150 m směrem na Pacov, tedy východním směrem. Most překlenuje údolí Turoveckého potoka.
Pavel Vítek, 12.12. 2021
popis

Kamenný železniční viadukt je situován severozápadně od vsi a přemosťuje údolí s Turoveckým potokem. Je konstruován jako kolmý, z režného kamenného zdiva, o sedmi mostních otvorech. Železniční klenutý most je z neomítnutého kamenného zdiva, o sedmi mostních otvorech. Délka mostu je 10,585 m, šířka 6,88 m, výška 20,55 m, délka přemostění 96,50 m. Kamenný most, který nejenže je ve stoupání, ale i v tvaru "S". Přes něj se pokračuje do stoupání, které kolísá od 20 ‰ do 26 ‰, u vrcholu stoupání je rekordních 28 ‰. Opěry a pilíře jsou kónické, směrem dolů se rozšiřující, zděné z velkého lomového kamene, jehož lícní plocha je v mnoha případech bosována, výška bos je mnohdy značná, spáry betonové. Půdorysné rozměry pilířů nejsou stejné, směrem ke středu mostu se oproti obdobným mostům naopak zmenšují. Největší výška středního pilíře je 11,71 m. Vždy dva krajní mostní otvory nemají tuto výšku, která je snížena přirozeným zemním svahem.…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: https://www.geocaching.com/geocache/GC4TTFD_zeleznicni-most-porin?guid=ebe7c892-7c90-46f2-9e3f-3cf531bed439, 12.12. 2021

historie

Kamenný železniční viadukt u Pořínského nádraží byl postaven v roce 1888 v souvislosti s výstavbou železniční tratě Horní Cerekev–Tábor. Kamenný klenutý sedmiobloukový železniční most je velmi hodnotným a dochovaným příkladem dopravní technické stavby, která dokládá architektonické kvality, stavební a konstrukční technologie a je důležitým pramenem pro dokumentaci vývoje tohoto druhu staveb. Reprezentuje dynamičnost a technickou vyspělost, s jakou se tato část regionu rozvíjela v průběhu 19. století. Most velmi dobře zapadá a doplňuje krajinu. Představuje doklad řemeslné dovednosti a zručnosti našich předků včetně jejich estetického cítění.

Pavel Vítek – zdroj: https://www.geocaching.com/geocache/GC4TTFD_zeleznicni-most-porin?guid=ebe7c892-7c90-46f2-9e3f-3cf531bed439, 12.12. 2021

Komentáře

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Pořín

Místa v okolí

 kaple
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 Oblajovice
 Chýnovská jeskyně
 Údolský hrádek
 Hroby
 Sudkův Důl
 kamenná kašna
 Chýnov
 fara
 Bílkův dům
 židovský hřbitov
 Vodice
 synagoga
 Radenín
 kostel sv. Markéty
 Dub
 Polánka
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 synagoga
 Ohrazenice
 kostel sv. Jiří
 Bedřichov
 Ratibořské Hory
 Černovice
 kaple sv. Magdaleny
 kaplička
 Radvanov
 Choustník
 Choustník
 Radvanov
 Kámen
 Těchobuz
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Marka
 zvonice
 Šohajův dům
 špýchar
 synagoga
 socha sv. Václava
 panský pivovar
 kostel sv. Václava
 pomník Antonína Sovy
 kaple sv. Anny
 děkanství
 Pacov
 Kozí hrádek
 židovský hřbitov
 boží muka
 Nový Dvůr
 Čermákův vrch
 Měšice
 kaplička
 Mladá Vožice
 Proseč u Pošné
 kostel sv. Martina
 solnice
 Hacpurek
 socha sv. Václava
 panský pivovar
 Mladá Vožice
 boží muka
 Višněvice
 Višněvice
 boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Elbančice
 Budislav
 Brandlín
 Šelmberk
 sokolovna
 zemědělská škola
 židovský hřbitov
 Jordán
 Chotoviny
 Tučapy
 Mnich
 synagoga
 Husův sbor
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Myslkovice
 Nemyšl
 Pechburg
 židovský hřbitov
 Včelnička
 Skalice
 Vyklantice
 kostel Všech Svatých
 Kamenice nad Lipou
Základní informace místa
ID místa: 16118
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama