Původně románský kostelík snad ze 13. st. (zachována apsida), rozšířený raně goticky přístavbou presbyteria a věže na poč. 14. st. Upraven v l. 1550-90, v 18. st. přestavěna věž a předsíň. Hodnotné nástěnné malby z r. 1340, staré zvony ze 16. st.
Hlavní obrázek místa
Křeč
© Jaroslav Šefčík, 08/2009

Kostel sv. Jakuba Většího

Zdaleka viditelný křečský kostel sv. Jakuba Většího stojí na jižním okraji obce na návrší, odkud se otvírá nádherný výhled do širokého okolí. Zřejmě již ve 12. století zde stával románský kostelík (rotunda?), z nějž se dodnes zachovala apsida s okénkem, v níž byly nalezeny nástěnné malby s tematikou Kristova života, pocházející ze 40. let 14. století. Ještě před vznikem těchto maleb byl kostelík raně goticky rozšířen o presbyterium a věž. Po husitských válkách byl kostel opraven a presbyterium nově zaklenuto gotickou žebrovou klenbou se svorníkem v podobě pětilisté růže, znaku Vítkovců. Zajímavé jsou i kostelní zvony, z nichž starší pochází z roku 1513 a je pravděpodobně jedním z nejstarších zvonů v celém regionu. Dnešní podobu kostela dotvořily stavební úpravy z let 1550-1590 a přestavba věže a západní předsíně v 18. století.
Filip Matoušek, 21.9. 2006
historie

Sv. Jakub Starší (Větší, syn Zebedeův, apoštol) – historie, legendy, atributy

Sv. Jakub Starší († 43 / 44) byl jedním z dvanácti apoštolů – učedníků Ježíše Krista. Jeho bratrem byl apoštol a evangelista Jan. Bratři pocházeli z rybářské rodiny (tetou jejich matky Salome byla Panna Marie), žijící v Betsaidě u Genezaretského jezera v Palestině. Ježíš Kristus je povolal, když společně s otcem Zebedeem na lodi spravovali sítě. Bratři nechali všeho a následovali Krista (předpokládá se, že odešli po zázračném rybolovu; zdůrazňuje se pohotovost opustit „loď“ lidských jistot a následovat Krista). Pro jejich temperamentní povahu jim dal Ježíš Kristus přezdívku „Boanerghés“ – „Synové hromu“. Jednou, když jim byl při putování do Jeruzaléma odmítnut v jisté samařské vesnici nocleh, chtěli na ní hned svolat oheň z nebe. Měli za to, že po odmítnutí by měl bez prodlení následovat trest. Ježíš byl však proti násilí, a bratry za jejich nápad přísně pokáral. Jakub s Janem patřili ke Kristovým privilegovaným…  číst dále

E. Horáková podle http://cs.wikipedia.org, http://catholica.cz, 1.10. 2012

Komentáře

Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Křeč

Místa v okolí

 fara
 Údolský hrádek
 Sudkův Důl
 židovský hřbitov
 synagoga
 Černovice
 Hroby
 židovský hřbitov
 synagoga
 Radenín
 kostel sv. Markéty
 kaple
 kostel sv. Jiří
 Oblajovice
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 Choustník
 Chýnov
 Chýnovská jeskyně
 kamenná kašna
 Choustník
 Bílkův dům
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Magdaleny
 Kámen
 Vodice
 Višněvice
 Višněvice
 Bedřichov
 Nový Dvůr
 Mnich
 kostel sv. Barbory
 boží muka
 Šohajův dům
 kaple sv. Anny
 synagoga
 Budislav
 Proseč u Pošné
 kostel sv. Václava
 pomník Antonína Sovy
 děkanství
 socha sv. Václava
 panský pivovar
 Pacov
 Čermákův vrch
 boží muka
 Dub
 kaplička
 židovský hřbitov
 Polánka
 boží muka
 Chotěmice
 kostel sv. Prokopa
 kaplička
 Brandlín
 Včelnička
 návesní kaple
 Tučapy
 Ohrazenice
 synagoga
 kostel sv. Ottona
 Ratibořské Hory
 kostel sv. Marka
 zvonice
 Těchobuz
 židovský hřbitov
 špýchar
 Kozí hrádek
 židovský hřbitov
 kostel Všech Svatých
 Radvanov
 boží muka
 Kamenice nad Lipou
 Radvanov
 synagoga
 Myslkovice
 Hacpurek
 židovský hřbitov
 Čížkov
 Mezná
 Pechburg
 Konipas
 Březina
 židovský hřbitov
 Hořepník
 kostel sv. Marka
 Soběslav
 kostel sv. Víta
Základní informace místa
ID místa: 4631
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.9.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama