Barokní zámek z roku 1740. Po roce 1950 došlo ke značné devastaci objektu a v současné době je jeho stav z venkovního pohledu značně neuspokojivý.
Hlavní obrázek místa
Zámek v Elbančicích
Pohled na zámek od silnice
© Pavel Vítek 06/2011
Obec Elbančice jsou místní částí obce Běleč. Nachází se 4 km severovýchodně od Mladé Vožice a 21 km jižně od Vlašimi. V Elbančicích byly v roce 2011 evidovány celkem čtyři adresy a žili zde celkem tři osoby. Zámek stojí po pravé straně při cestě z Bělče do Načeradce.
Pavel Vítek, 12.6. 2011
historie

Zámek byl postaven roku 1740 v barokním slohu. Jedná se o přízemní stavbu s podkrovím. Stavba má mansardovou střechu a po stranách rizality, ukončené štíty. V druhé polovině 20. století se stal najitelem zámku Státní statek Běleč. Došlo k devastaci objektu. V současné době je vlastníkem celkem šest osob. Zámeček je zakonzervován, ale celkový dojem z této stavby nepůsobí moc dobrým dojmem, spíše naopak, byť se toto hodnocení současným majitelům nemusí líbit.

Pavel Vítek, 12.6. 2011

Půdorys místa

půdorys přízemí
© Jiří Úlovec: Zámek v Elbančicích, Výběr, časopis pro historii a vlastivědu jižních Čech XLIII/3, Jihočeské muzeum, České Budějovice, 2006
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Elbančice

Místa v okolí

 židovský hřbitov
 Šelmberk
 Zátiší
 panský pivovar
 Mladá Vožice
 kostel sv. Martina
 solnice
 Mladá Vožice
 socha sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Radvanov
 Radvanov
 Kamberk
 Těchobuz
 kaple
 zvonice
 Kovářka
 kostel sv. Marka
 špýchar
 židovský hřbitov
 Načeradec - zámek
 Načeradec
 Býkovická skála
 kostel sv. Prokopa
 Hacpurek
 boží muka sv. Rocha
 Lukavec
 pivovar
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 Libouň
 židovský hřbitov
 Polánka
 Vodice
 Zvěstov
 Velký Blaník
 Odlochovice
 Bedřichov
 Pravonín
 Dub
 Olešná
 Machlov
 židovský hřbitov
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 kostel sv. Václava
 Nemyšl
 Ratměřice
 kostel sv. Havla
 Vyklantice
 Chýnovská jeskyně
 kostel sv. Václava
 pomník Antonína Sovy
 Šohajův dům
 panský pivovar
 Pacov
 kostel sv. Barbory
 synagoga
 děkanství
 socha sv. Václava
 židovský hřbitov
 Vlčkovice
 Jankov
 Neustupov
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 kaple
 Pechburg
 Miličín
 Vítův mlýn
 boží muka
 židovský hřbitov
 Chotoviny
 Nespery
 Husův sbor
 Buchov
 kaplička
 kostel sv. Jakuba
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 Bolina
 Čechtice
 kaple sv. Magdaleny
 kostel sv. Jiří
 Kámen
 Proseč u Pošné
 Nový Dvůr
 Kalamajka
 boží muka
 sokolovna
 zemědělská škola
 Jordán
 Střelnice
 Vodárenská věž
 městské opevnění
 Gausovy domy
 dům Albrechta pekaře
 dům pasíře Prokopa
 Stárkův dům
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 divadlo
 dům čp. 308
 Škochův dům
 stará radnice
 kašna
 synagoga
 Měšťanský pivovar
 Bechyňská brána
 Kotnov
Základní informace místa
ID místa: 10235
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 12.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama