Antonín Sova byl český básník a spisovatel. Narodil se Pacově. Jeho pomník stojí v parku před zámkem. Autorem je Jan Vítězslav Dušek. Vytvořil jej v roce 1938. Původně umístěn před muzeem, přenesen po r. 1945 na současné místo.
Hlavní obrázek místa
Pomník básníka Antonína Sovy stojící před zámkem v Pacově.
© Pavel Vítek 09/2021
Pacov je město v okrese Pelhřimov v kraji Vysočina. Leží 17 km severozápadně od Pelhřimova a 30 km východně od Tábora. Jeho historické jádro je městskou památkovou zónou. Pomník Antonína Sovy najdeme na vyvýšené terase u kostela sv. Václava a u jižní fronty pacovského zámku.
Pavel Vítek, 21.9. 2021
popis

Ze čtvercové základny vyrůstá žulový pilíř po levé straně vertikálně členěný vystupující lištou a završený jednoduchou římsou, na které spočívá bronzová polopostava básníka. Básník je vyobrazen jako zamyšlený muž v saku pravou rukou se opírající o zavřenou knihu a levicí si podpírající hlavu. Na spodku plastiky je nápis J. V. Dušek a Lil Franta Anýž – Praha. Na soklu se nachází nápis majuskulním písmem „ Básník/Antonín Sova/1864-1928“ Níže další nápis „Věřím-li/silnou domova věrou/a věřím-li v sebe/čeho bych se měl bát?“

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 21.9. 2021

historie

Antonín Sova se narodil 26. února 1864 v Pacově. Byl to český básník, spisovatel a 1. ředitel Městské knihovny v Praze. V polovině 19. století byla ve východním křídle zámku zřízena škola a také byt pro učitele, ve kterém se Antonín Sova narodil. Na náměstí Svobody v Pacově, v parku před zámkem, stojí pomník Antonína Sovy. Jeho autorem je Jan Vítězslav Dušek. Pomník vytvořil v roce 1938. V podstavci je urna s básníkovým popelem. Pomník byl původně umístěn před muzeem a na současné místo byl přenesen až po r. 1945. V Pacově je i muzeum, které nese jeho jméno.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 21.9. 2021

Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Pacov

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Pacov
 děkanství
 socha sv. Václava
 panský pivovar
 Šohajův dům
 synagoga
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 boží muka
 kaplička
 Bedřichov
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Magdaleny
 Proseč u Pošné
 Nový Dvůr
 Kámen
 Pechburg
 Hacpurek
 špýchar
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Marka
 zvonice
 boží muka
 Těchobuz
 Březina
 Vodice
 Konipas
 návesní kaple
 židovský hřbitov
 Hořepník
 Čížkov
 Oblajovice
 Vyklantice
 Sudkův Důl
 boží muka sv. Rocha
 Lukavec
 kostel sv. Václava
 boží muka
 synagoga
 židovský hřbitov
 boží muka
 židovský hřbitov
 Údolský hrádek
 synagoga
 fara
 Proseč-Obořiště
 Dolní Hořice
 Černovice
 Dolní Hořice
 Višněvice
 Višněvice
 židovský hřbitov
 kaple
 Radvanov
 Radvanov
 Chýnovská jeskyně
 Červená Řečice
 boží muka
 Elbančice
 kostel Božího Těla
 kostel sv. Prokopa
 Kočičí hrádek
 židovský hřbitov
 kaple
 Bílý Kámen
 Hroby
 kaple sv. Mikuláše
 Polánka
 Zátiší
 kostel sv. Martina
 Onšov
 panský pivovar
 Šelmberk
 Mladá Vožice
 Růžkovy Lhotice
 kostel sv. Martina
 solnice
 Mladá Vožice
 kamenná kašna
 socha sv. Václava
 židovský hřbitov
 Chýnov
 Ústrašín
 synagoga
 Bílkův dům
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 kaple Panny Marie
 Radenín
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Jiří
 kaplička U Kněžny
 boží muka
 Božejov
 Načeradec - zámek
 židovský hřbitov
 Libkova Voda
 Kamberk
 kaple
 Vojslavický most
Základní informace místa
ID místa: 15967
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama