Barokní zámek byl postaven na místě starší tvrze Františkem Deymem roku 1638. V zámku se střídalo mnoho majitelů a byl často přestavován. Velmi rozšířen byl na přelomu 18. a 19. století a to o pravé křídlo a kapli sv. Vavřince s pseudogotickými okny.
Hlavní obrázek místa
Nádvoří směr kaple
© 2003 Jiří Čížek
Ve vesnici Vodicích můžete spatřit malý zámek s barokními prvky, který byl roku 1638 přestavěn z původní tvrze, známé již před rokem 1565. Zámek byl dále rozšířen na přelomu 18. a 19. století o pravé křídlo a kapli sv. Vavřince s pseudogotickými okny.
27.8. 2003
historie

Nejstarší a ještě nepřímé zmínky o vsi Vodici jsou až z počátku 15. století, kdy se uvádějí její majitelé Bohuslav z Vodice (1414 – 1432), Lev (+1460) a Zdeněk z Vodice (1462), kteří ještě bydleli při dvoru. Teprve jejich nástupce Jindřich z Hrádku (+1566) patrně vystavěl ve vsi tvrz. Po něm dědila jeho dcera Markéta, provdaná za Jana staršího Smrčku z Mnichu. Statek byl zvětšen přikoupením vesnic Stříteže a Prasetína (1577). V r. 1612 koupil vodický statek, totiž tvrz s dvorem a vsi Vodici, Střítež, Rovnou, Blatnici a Lhotu pod Stražištěm Zikmund Kunrád Vrchotický z Loutkova, ale po třech letech (1615) vše zase prodal Janu staršímu Vratislavu z Mitrovic. Po jeho smrti (1637) bylo provedeno rozdělení rodinného majetku a na první díl, který převzala dcera Barbora Albertina, provdaná za Albrechta Kapouna ze Svojkova, připadla „Vodice tvrz vnově vystavená, nový dvůr z kamene vystavený“, pivovar a vesnice Vodice, Rovná, Lomná, Malešín…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, Jižní Čechy, 27.8. 2003

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Vodice

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Bedřichov
 kostel sv. Marka
 zvonice
 Těchobuz
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 špýchar
 kostel sv. Barbory
 Sudkův Důl
 Šohajův dům
 Chýnovská jeskyně
 synagoga
 panský pivovar
 Pacov
 děkanství
 socha sv. Václava
 kaple sv. Anny
 Údolský hrádek
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Magdaleny
 židovský hřbitov
 Hacpurek
 Radvanov
 Radvanov
 Polánka
 kostel sv. Jiří
 fara
 Kámen
 Dub
 Hroby
 Chýnov
 židovský hřbitov
 Elbančice
 Nový Dvůr
 Bílkův dům
 Proseč u Pošné
 Mladá Vožice
 solnice
 panský pivovar
 kostel sv. Martina
 Mladá Vožice
 synagoga
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Šelmberk
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 Černovice
 Radenín
 Pechburg
 boží muka
 boží muka sv. Rocha
 Lukavec
 Zátiší
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 návesní kaple
 Březina
 Konipas
 Vyklantice
 Višněvice
 Višněvice
 židovský hřbitov
 Kamberk
 Hořepník
 Choustník
 Choustník
 Kovářka
 Kozí hrádek
 boží muka
 Měšice
Kontaktní informace
Zámek Vodice
Základní informace místa
ID místa: 1640
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.8.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama