Barokní zámek byl postaven na místě starší tvrze Františkem Deymem roku 1638. V zámku se střídalo mnoho majitelů a byl často přestavován. Velmi rozšířen byl na přelomu 18. a 19. století a to o pravé křídlo a kapli sv. Vavřince s pseudogotickými okny.
Hlavní obrázek místa
Nádvoří směr kaple
© 2003 Jiří Čížek
Ve vesnici Vodicích můžete spatřit malý zámek s barokními prvky, který byl roku 1638 přestavěn z původní tvrze, známé již před rokem 1565. Zámek byl dále rozšířen na přelomu 18. a 19. století o pravé křídlo a kapli sv. Vavřince s pseudogotickými okny.
27.8. 2003
historie

Nejstarší a ještě nepřímé zmínky o vsi Vodici jsou až z počátku 15. století, kdy se uvádějí její majitelé Bohuslav z Vodice (1414 – 1432), Lev (+1460) a Zdeněk z Vodice (1462), kteří ještě bydleli při dvoru. Teprve jejich nástupce Jindřich z Hrádku (+1566) patrně vystavěl ve vsi tvrz. Po něm dědila jeho dcera Markéta, provdaná za Jana staršího Smrčku z Mnichu. Statek byl zvětšen přikoupením vesnic Stříteže a Prasetína (1577). V r. 1612 koupil vodický statek, totiž tvrz s dvorem a vsi Vodici, Střítež, Rovnou, Blatnici a Lhotu pod Stražištěm Zikmund Kunrád Vrchotický z Loutkova, ale po třech letech (1615) vše zase prodal Janu staršímu Vratislavu z Mitrovic. Po jeho smrti (1637) bylo provedeno rozdělení rodinného majetku a na první díl, který převzala dcera Barbora Albertina, provdaná za Albrechta Kapouna ze Svojkova, připadla „Vodice tvrz vnově vystavená, nový dvůr z kamene vystavený“, pivovar a vesnice Vodice, Rovná, Lomná, Malešín…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, Jižní Čechy, 27.8. 2003

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Vodice

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Bedřichov
 kostel sv. Marka
 zvonice
 Těchobuz
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 špýchar
 kostel sv. Barbory
 Sudkův Důl
 Šohajův dům
 Chýnovská jeskyně
 synagoga
 panský pivovar
 Pacov
 děkanství
 socha sv. Václava
 kaple sv. Anny
 Údolský hrádek
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Magdaleny
 židovský hřbitov
 Hacpurek
 Radvanov
 Radvanov
 Polánka
 kostel sv. Jiří
 fara
 Kámen
 Dub
 Hroby
 Chýnov
 židovský hřbitov
 Elbančice
 Nový Dvůr
 Bílkův dům
 Proseč u Pošné
 Mladá Vožice
 solnice
 panský pivovar
 kostel sv. Martina
 Mladá Vožice
 synagoga
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Šelmberk
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 Černovice
 Radenín
 Pechburg
 boží muka
 boží muka sv. Rocha
 Lukavec
 Zátiší
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 návesní kaple
 Březina
 Konipas
 Vyklantice
 Višněvice
 Višněvice
 židovský hřbitov
 Kamberk
 Hořepník
 Choustník
 Choustník
 Kovářka
 Kozí hrádek
 boží muka
 Měšice
Kontaktní informace
Zámek Vodice
Základní informace místa
ID místa: 1640
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.8.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama