Kamenná kašna ze 17. stol. Má urbanistickou cenu jako doklad umístění. Jednoduchý architektonický výraz. Kašna situována uprostřed křižovatky silnic. Parapet členěný nárožními a středovými a lizénovými výstupky. Kašna zapsána v seznamu památek od r. 1963.
Hlavní obrázek místa
Kamenná kašna v Bíkově ulici v Chýnově.
© Pavel Vítek 10/2021
Město Chýnov leží 14 km východně od okresního města Tábor a 17 km jihozápadně od Pacova. Městem prochází silnice I/19, spojující Tábor s Pelhřimovem a Jihlavou. Brzy již ale městem procházet nebude, obchvat města je ve výstavbě. Chýnovem také prochází železniční trať č. 224 Tábor – Horní Cerekev. Další spojení do Chýnova je řadou autobusů. Kašna stojí v jižní části města na křižovatce silnic, jižně od vily sochaře a architekta Františka Bílka, místního rodáka.
Pavel Vítek, 11.1. 2022
popis

Kamenná kašna ze 17. století je jedna z řetězce chýnovských kašen vybudovaných v městečku pro zásobování vodou. Má urbanistickou cenu jako doklad umístění na křižovatce frekventovaných cest a místě vzniku spodní městské čtvrti Chýnova. Její ztvárnění není již jen technickou stavbou, snaha o jednoduchý architektonický výraz. Její umístění je pravděpodobně namísto původní kašny napájené vodovodem zbudovaným roku 1581 Jakubem Krčínem z Jelčan. Kašna je situována uprostřed křižovatky silnic ve směru Tábor, Planá nad Lužnicí, Černovice a Chýnov náměstí. Okolní terén byl zvyšován, proto je dnes kašna značně zapuštěna. Plný parapet je členěn nárožními a středovými a lizénovými výstupky. Na severozápadní straně v prostředním pilastru nečitelný nápis. Rozměry jímky přibližně 4 250 x 4 250 mm, výška parapetu 500 mm, hloubka jímky 1200 mm. Uprostřed nově obnovená komolá pyramida na čtyřech koulích, která stojí na soklu s římsou. Původní pyramida…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 11.1. 2022

Jihočeský kraj, Chýnov

Místa v okolí

 Bílkův dům
 Chýnov
 kamenná kašna
 kaple
 Hroby
 Chýnovská jeskyně
 židovský hřbitov
 synagoga
 Radenín
 kaplička
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 Dub
 Kozí hrádek
 Údolský hrádek
 Polánka
 Měšice
 Choustník
 fara
 kostel sv. Prokopa
 Choustník
 Čermákův vrch
 Sudkův Důl
 sokolovna
 zemědělská škola
 Vodice
 Jordán
 městské opevnění
 Gausovy domy
 Střelnice
 divadlo
 dům Albrechta pekaře
 Stárkův dům
 Vodárenská věž
 dům pasíře Prokopa
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 kašna
 Brandlín
 dům čp. 308
 Škochův dům
 Měšťanský pivovar
 synagoga
 stará radnice
 Kotnov
 Bechyňská brána
 židovský hřbitov
 Housův mlýn
 synagoga
 židovský hřbitov
 Radvanov
 Černovice
 Hýlačka
 Budislav
 Klokoty
 Radvanov
 Myslkovice
 kostel sv. Václava
 Tučapy
 synagoga
 Chotoviny
 Husův sbor
 židovský hřbitov
 Lom
 kostel sv. Jiří
 Skalice
 Bedřichov
 Liderovice
 Mladá Vožice
 socha sv. Václava
 kostel sv. Martina
 solnice
 Mladá Vožice
 kaple sv. Magdaleny
 panský pivovar
 Těchobuz
 kostel sv. Marka
 zvonice
 Nemyšl
 Želeč
 kostel sv. Mikuláše
 Chotěmice
 špýchar
 Kámen
 Balkova Lhota
 židovský hřbitov
 kostel sv. Barbory
 Šohajův dům
 synagoga
 kostel sv. Václava
 socha sv. Václava
 panský pivovar
 pomník Antonína Sovy
 kaple sv. Anny
 děkanství
 Pacov
 Mnich
 dvůr Borotín
 Borotín
 židovský hřbitov
 Svákov
 Hacpurek
Základní informace místa
ID místa: 16173
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama