Zámek pravděpodobně ze 17. stol., jehož dnešní podoba pochází z pozdně klasicistní úpravy provedené roku 1841. Po roce 1945 byl zámek zkonfiskován státem a v zámku zřízen Diagnostický ústav sociální péče.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Luděk Pitter 08/2004
Obec Černovice se nachází v západní části Pelhřimovska při rozhraní kraje Vysočina a Jihočeského kraje. Obec leží jakoby v údolí mezi kopci v klidném prostředí nejzápadnější části Křemešnické vrchoviny. Zámek, který dnes slouží sociálním účelům je možno dobře vidět přímo ze silnice II/409 procházející Černovicemi od Chýnova na Kamenici nad Lipou. Samotný zámek není přístupný, ale lze se projít v oboře přilehající k zámku. Obora má rozlohu 48 ha. Zajímavá je i tzv. Černá alej. Severně od Černovic asi 2 km po červené značce se nachází vrch Svidník odkud je krásný výhled do okolí. Nebo můžete odbočit ke koupališti Klínot. Přes Černovice také vede úzkorozchodná dráha z Obrataně do Jindřichova Hradce, postavená v roce 1905.
L.P., 17.2. 2006
historie

Popis zámku

Dnešní vzhled zámku pochází z pozdně klasicistní úpravy provedené roku 1841. V té době byl majitelem kníže Heinrich Eduard ze Schönburga (jinak též někdy uváděný jako Eduard Schönbruk) a úpravy provedl jindřichohradecký stavitel Josef Schaffer. Zámek je dnes popisován jako trojkřídlý. Hlavní protáhlé průčelí je ve střední části dvoupatrové na obou stranách přilehají jednopatrové části, doplněné při vnějších okrajích hranolovými věžicemi. V jižní části zámku bývala kaple Narození Panny Marie a v ní za totality sklad uhlí a dnes kancelář.

L.P., 18.2. 2006

Další texty historie
Vysočina,  Pelhřimov  (PE),

Místa v okolí

 synagoga
 židovský hřbitov
 fara
 Sudkův Důl
 Višněvice
 Višněvice
 kostel sv. Jiří
 Údolský hrádek
 Kámen
 kaple sv. Magdaleny
 Mnich
 židovský hřbitov
 synagoga
 Hroby
 Radenín
 Nový Dvůr
 Choustník
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Choustník
 Proseč u Pošné
 kostel Všech Svatých
 návesní kaple
 Kamenice nad Lipou
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 Vodice
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Šohajův dům
 synagoga
 Bedřichov
 Chýnovská jeskyně
 Chýnov
 socha sv. Václava
 panský pivovar
 kostel sv. Ottona
 děkanství
 Pacov
 Bílkův dům
 Chotěmice
 židovský hřbitov
 Budislav
 boží muka
 synagoga
 Proseč-Obořiště
 kaple Panny Marie
 Čížkov
 kostel sv. Jiří
 Čermákův vrch
 Božejov
 boží muka
 boží muka
 Tučapy
 Brandlín
 Červená Lhota
 synagoga
 židovský hřbitov
 Ústrašín
 Dub
 Polánka
 boží muka
 kostel sv. Prokopa
 Nová Včelnice
 Dírná
 Březina
 Konipas
 Mezná
Kontaktní informace
Diagnostický ústav sociální péče Černovice
Dobešovská 1
394 94 Černovice

Majitel
Kraj Vysočina
Tel: +420 565 427 111
http://web.telecom.cz/dusp-cernovice/
dusp-cernovice@iol.cz
Základní informace místa
ID místa: 3941
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama