Zámek pravděpodobně ze 17. stol., jehož dnešní podoba pochází z pozdně klasicistní úpravy provedené roku 1841. Po roce 1945 byl zámek zkonfiskován státem a v zámku zřízen Diagnostický ústav sociální péče.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Luděk Pitter 08/2004
Obec Černovice se nachází v západní části Pelhřimovska při rozhraní kraje Vysočina a Jihočeského kraje. Obec leží jakoby v údolí mezi kopci v klidném prostředí nejzápadnější části Křemešnické vrchoviny. Zámek, který dnes slouží sociálním účelům je možno dobře vidět přímo ze silnice II/409 procházející Černovicemi od Chýnova na Kamenici nad Lipou. Samotný zámek není přístupný, ale lze se projít v oboře přilehající k zámku. Obora má rozlohu 48 ha. Zajímavá je i tzv. Černá alej. Severně od Černovic asi 2 km po červené značce se nachází vrch Svidník odkud je krásný výhled do okolí. Nebo můžete odbočit ke koupališti Klínot. Přes Černovice také vede úzkorozchodná dráha z Obrataně do Jindřichova Hradce, postavená v roce 1905.
L.P., 17.2. 2006
historie

Popis zámku

Dnešní vzhled zámku pochází z pozdně klasicistní úpravy provedené roku 1841. V té době byl majitelem kníže Heinrich Eduard ze Schönburga (jinak též někdy uváděný jako Eduard Schönbruk) a úpravy provedl jindřichohradecký stavitel Josef Schaffer. Zámek je dnes popisován jako trojkřídlý. Hlavní protáhlé průčelí je ve střední části dvoupatrové na obou stranách přilehají jednopatrové části, doplněné při vnějších okrajích hranolovými věžicemi. V jižní části zámku bývala kaple Narození Panny Marie a v ní za totality sklad uhlí a dnes kancelář.

L.P., 18.2. 2006

Další texty historie
Vysočina,  Pelhřimov  (PE),

Místa v okolí

 synagoga
 židovský hřbitov
 fara
 Sudkův Důl
 Višněvice
 Višněvice
 kostel sv. Jiří
 Údolský hrádek
 Kámen
 kaple sv. Magdaleny
 Mnich
 židovský hřbitov
 synagoga
 Hroby
 Radenín
 Nový Dvůr
 Choustník
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Choustník
 Proseč u Pošné
 kostel Všech Svatých
 návesní kaple
 Kamenice nad Lipou
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 Vodice
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Šohajův dům
 synagoga
 Bedřichov
 Chýnovská jeskyně
 Chýnov
 socha sv. Václava
 panský pivovar
 kostel sv. Ottona
 děkanství
 Pacov
 Bílkův dům
 Chotěmice
 židovský hřbitov
 Budislav
 boží muka
 synagoga
 Proseč-Obořiště
 kaple Panny Marie
 Čížkov
 kostel sv. Jiří
 Čermákův vrch
 Božejov
 boží muka
 boží muka
 Tučapy
 Brandlín
 Červená Lhota
 synagoga
 židovský hřbitov
 Ústrašín
 Dub
 Polánka
 boží muka
 kostel sv. Prokopa
 Nová Včelnice
 Dírná
 Březina
 Konipas
 Mezná
Kontaktní informace
Diagnostický ústav sociální péče Černovice
Dobešovská 1
394 94 Černovice

Majitel
Kraj Vysočina
Tel: +420 565 427 111
http://web.telecom.cz/dusp-cernovice/
dusp-cernovice@iol.cz
Základní informace místa
ID místa: 3941
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 18.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama