Chátrající cihlový sloup kuželovitého tvaru, postavený asi v polovině 18. stol. na paměť knížete Adama Frant. Schwarzenberga, prvního držitele chýnovského panství z rodu, který tu prý rád obědval. Sloup je zanesen již na vojenské mapě z 2. pol. 18. stol. Od památníku se do kříže rozbíhají aleje.
Hlavní obrázek místa
Cihlový památník.
© Luboš Vacek, 09/2018
Vrch Homole (666 m n. m.) se nachází severovýchodně od Tábora a asi 6 km jižně vzdušnou čarou od Mladé Vožice. Je součástí tzv. Dubských vrchů, pásma kopců, které na severu ohraničují Pacovskou pahorkatinu. Jejich nejvyšší vrchol nese název Batkovy (724 m n. m.) a kolem něj byl r. 1994 vyhlášen Přírodní park Polánka. Park byl nazván podle gotické tvrze, jejíž zbytky jsou zachovány v osamělém hospodářském dvoře pod Homolí. Vrch Homole leží nad vedlejší silnicí spojující Dolní Hrachovice na silnici II/137 poblíž Mladé Vožice a Chýnov na silnici I/19. Na vrcholu končí červená turistická značka. Asi 200 m pod ním je turistické rozcestí Pod Homolí, kde setkávají tři značené turistické trasy. Červená odtud vede přes obec Pohnánec do Mladé Vožice a žlutá přes Rodnou k zámku Radvanov. Modrá odtud vede dvěma směry: západním přes Dobronice u Chýnova ke Knížecímu rybníku u Tábora a východním přes Chotčiny do Dolních Hořic. Louky pod vrcholem Homole jsou vyhlášeny jako místo dalekého rozhledu, zejména západními směry.
Jiří Špaček, 26.9. 2018
historie

Pomník se nachází na katastrálním území Dub u Ratibořských Hor. Kuželovitý sloup byl vystavěn na památku knížete Adama Františka Schwarzenberga (1680-1732). Jedná se o vzpomínku na prvního držitele chýnovského panství z rodu Schwarzenbergů, který tu prý rád obědval. Sloup je vyznačen již na vojenské mapě z druhé poloviny 18. století, je cihlový, z větší části pokrytý erodující omítkou. Na jeho jižní straně bývala pamětní deska o rozměrech 43 x 47 cm. Od památníku se do kříže rozbíhají aleje. Jde o vyvýšené místo s pěkným výhledem. Dne 10. června 1732 zmíněný Adam František jako jeden z nejbližších šlechticů a nejvyšší podkoní, doprovázel císaře Karla VI. na lovu jelenů v rámci tzv. Císařského honu na habsburském panství kolem Brandýsa nad Labem. Podle dobových pramenů došlo k chybě při rozestavění střelců. Když císař vystřelil na probíhajícího jelena, zasáhl knížete Adama Františka přímo do břicha. Kníže utrpěl vážná vnitřní…  číst dále

Luboš Vacek, 21.9. 2018

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Dub

Místa v okolí

 Polánka
 kostel sv. Prokopa
 Dub
 Dolní Hořice
 Chýnovská jeskyně
 Dolní Hořice
 Radvanov
 Radvanov
 Chýnov
 Bílkův dům
 solnice
 Vodice
 Mladá Vožice
 kostel sv. Martina
 Mladá Vožice
 panský pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 Hroby
 Chotoviny
 Šelmberk
 Husův sbor
 Údolský hrádek
 Nemyšl
 Elbančice
 Měšice
 Těchobuz
 Kozí hrádek
 kostel sv. Marka
 zvonice
 židovský hřbitov
 synagoga
 špýchar
 Radenín
 židovský hřbitov
 Sudkův Důl
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Bedřichov
 sokolovna
 zemědělská škola
 fara
 Jordán
 Liderovice
 městské opevnění
 Střelnice
 Gausovy domy
 divadlo
 Vodárenská věž
 dům Albrechta pekaře
 dům pasíře Prokopa
 Stárkův dům
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 kašna
 Kovářka
 dům čp. 308
 Škochův dům
 stará radnice
 synagoga
 Měšťanský pivovar
 Kotnov
 Bechyňská brána
 Zátiší
 Hacpurek
 Klokoty
 Housův mlýn
 dvůr Borotín
 Borotín
 kostel sv. Barbory
 Šohajův dům
 Pacov
 synagoga
 socha sv. Václava
 panský pivovar
 děkanství
 Balkova Lhota
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 kaple sv. Magdaleny
 kaple sv. Anny
 Choustník
 Kamberk
 Hýlačka
 židovský hřbitov
 synagoga
 Choustník
 Černovice
 Kámen
 Miličín
 Lom
 boží muka sv. Rocha
 Lukavec
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 14001
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.9.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama