Chátrající cihlový sloup kuželovitého tvaru, postavený asi v polovině 18. stol. na paměť knížete Adama Frant. Schwarzenberga, prvního držitele chýnovského panství z rodu, který tu prý rád obědval. Sloup je zanesen již na vojenské mapě z 2. pol. 18. stol. Od památníku se do kříže rozbíhají aleje.
Hlavní obrázek místa
Cihlový památník.
© Luboš Vacek, 09/2018
Vrch Homole (666 m n. m.) se nachází severovýchodně od Tábora a asi 6 km jižně vzdušnou čarou od Mladé Vožice. Je součástí tzv. Dubských vrchů, pásma kopců, které na severu ohraničují Pacovskou pahorkatinu. Jejich nejvyšší vrchol nese název Batkovy (724 m n. m.) a kolem něj byl r. 1994 vyhlášen Přírodní park Polánka. Park byl nazván podle gotické tvrze, jejíž zbytky jsou zachovány v osamělém hospodářském dvoře pod Homolí. Vrch Homole leží nad vedlejší silnicí spojující Dolní Hrachovice na silnici II/137 poblíž Mladé Vožice a Chýnov na silnici I/19. Na vrcholu končí červená turistická značka. Asi 200 m pod ním je turistické rozcestí Pod Homolí, kde setkávají tři značené turistické trasy. Červená odtud vede přes obec Pohnánec do Mladé Vožice a žlutá přes Rodnou k zámku Radvanov. Modrá odtud vede dvěma směry: západním přes Dobronice u Chýnova ke Knížecímu rybníku u Tábora a východním přes Chotčiny do Dolních Hořic. Louky pod vrcholem Homole jsou vyhlášeny jako místo dalekého rozhledu, zejména západními směry.
Jiří Špaček, 26.9. 2018
historie

Pomník se nachází na katastrálním území Dub u Ratibořských Hor. Kuželovitý sloup byl vystavěn na památku knížete Adama Františka Schwarzenberga (1680-1732). Jedná se o vzpomínku na prvního držitele chýnovského panství z rodu Schwarzenbergů, který tu prý rád obědval. Sloup je vyznačen již na vojenské mapě z druhé poloviny 18. století, je cihlový, z větší části pokrytý erodující omítkou. Na jeho jižní straně bývala pamětní deska o rozměrech 43 x 47 cm. Od památníku se do kříže rozbíhají aleje. Jde o vyvýšené místo s pěkným výhledem. Dne 10. června 1732 zmíněný Adam František jako jeden z nejbližších šlechticů a nejvyšší podkoní, doprovázel císaře Karla VI. na lovu jelenů v rámci tzv. Císařského honu na habsburském panství kolem Brandýsa nad Labem. Podle dobových pramenů došlo k chybě při rozestavění střelců. Když císař vystřelil na probíhajícího jelena, zasáhl knížete Adama Františka přímo do břicha. Kníže utrpěl vážná vnitřní…  číst dále

Luboš Vacek, 21.9. 2018

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Dub

Místa v okolí

 Polánka
 kostel sv. Prokopa
 Dub
 Dolní Hořice
 Chýnovská jeskyně
 Dolní Hořice
 Radvanov
 Radvanov
 Chýnov
 Bílkův dům
 solnice
 Vodice
 Mladá Vožice
 kostel sv. Martina
 Mladá Vožice
 panský pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 Hroby
 Chotoviny
 Šelmberk
 Husův sbor
 Údolský hrádek
 Nemyšl
 Elbančice
 Měšice
 Těchobuz
 Kozí hrádek
 kostel sv. Marka
 zvonice
 židovský hřbitov
 synagoga
 špýchar
 Radenín
 židovský hřbitov
 Sudkův Důl
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Bedřichov
 sokolovna
 zemědělská škola
 fara
 Jordán
 Liderovice
 městské opevnění
 Střelnice
 Gausovy domy
 divadlo
 Vodárenská věž
 dům Albrechta pekaře
 dům pasíře Prokopa
 Stárkův dům
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 kašna
 Kovářka
 dům čp. 308
 Škochův dům
 stará radnice
 synagoga
 Měšťanský pivovar
 Kotnov
 Bechyňská brána
 Zátiší
 Hacpurek
 Klokoty
 Housův mlýn
 dvůr Borotín
 Borotín
 kostel sv. Barbory
 Šohajův dům
 Pacov
 synagoga
 socha sv. Václava
 panský pivovar
 děkanství
 Balkova Lhota
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 kaple sv. Magdaleny
 kaple sv. Anny
 Choustník
 Kamberk
 Hýlačka
 židovský hřbitov
 synagoga
 Choustník
 Černovice
 Kámen
 Miličín
 Lom
 boží muka sv. Rocha
 Lukavec
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 14001
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.9.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama