Chátrající cihlový sloup kuželovitého tvaru, postavený asi v polovině 18. stol. na paměť knížete Adama Frant. Schwarzenberga, prvního držitele chýnovského panství z rodu, který tu prý rád obědval. Sloup je zanesen již na vojenské mapě z 2. pol. 18. stol. Od památníku se do kříže rozbíhají aleje.
Hlavní obrázek místa
Cihlový památník.
© Luboš Vacek, 09/2018
Vrch Homole (666 m n. m.) se nachází severovýchodně od Tábora a asi 6 km jižně vzdušnou čarou od Mladé Vožice. Je součástí tzv. Dubských vrchů, pásma kopců, které na severu ohraničují Pacovskou pahorkatinu. Jejich nejvyšší vrchol nese název Batkovy (724 m n. m.) a kolem něj byl r. 1994 vyhlášen Přírodní park Polánka. Park byl nazván podle gotické tvrze, jejíž zbytky jsou zachovány v osamělém hospodářském dvoře pod Homolí. Vrch Homole leží nad vedlejší silnicí spojující Dolní Hrachovice na silnici II/137 poblíž Mladé Vožice a Chýnov na silnici I/19. Na vrcholu končí červená turistická značka. Asi 200 m pod ním je turistické rozcestí Pod Homolí, kde setkávají tři značené turistické trasy. Červená odtud vede přes obec Pohnánec do Mladé Vožice a žlutá přes Rodnou k zámku Radvanov. Modrá odtud vede dvěma směry: západním přes Dobronice u Chýnova ke Knížecímu rybníku u Tábora a východním přes Chotčiny do Dolních Hořic. Louky pod vrcholem Homole jsou vyhlášeny jako místo dalekého rozhledu, zejména západními směry.
Jiří Špaček, 26.9. 2018
historie

Pomník se nachází na katastrálním území Dub u Ratibořských Hor. Kuželovitý sloup byl vystavěn na památku knížete Adama Františka Schwarzenberga (1680-1732). Jedná se o vzpomínku na prvního držitele chýnovského panství z rodu Schwarzenbergů, který tu prý rád obědval. Sloup je vyznačen již na vojenské mapě z druhé poloviny 18. století, je cihlový, z větší části pokrytý erodující omítkou. Na jeho jižní straně bývala pamětní deska o rozměrech 43 x 47 cm. Od památníku se do kříže rozbíhají aleje. Jde o vyvýšené místo s pěkným výhledem. Dne 10. června 1732 zmíněný Adam František jako jeden z nejbližších šlechticů a nejvyšší podkoní, doprovázel císaře Karla VI. na lovu jelenů v rámci tzv. Císařského honu na habsburském panství kolem Brandýsa nad Labem. Podle dobových pramenů došlo k chybě při rozestavění střelců. Když císař vystřelil na probíhajícího jelena, zasáhl knížete Adama Františka přímo do břicha. Kníže utrpěl vážná vnitřní…  číst dále

Luboš Vacek, 21.9. 2018

Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Dub

Místa v okolí

 Polánka
 kostel sv. Prokopa
 Dub
 Dolní Hořice
 Chýnovská jeskyně
 Dolní Hořice
 Radvanov
 Radvanov
 Chýnov
 Bílkův dům
 solnice
 Vodice
 Mladá Vožice
 kostel sv. Martina
 Mladá Vožice
 panský pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 Hroby
 Chotoviny
 Šelmberk
 Husův sbor
 Údolský hrádek
 Nemyšl
 Elbančice
 Měšice
 Těchobuz
 Kozí hrádek
 kostel sv. Marka
 zvonice
 židovský hřbitov
 synagoga
 špýchar
 Radenín
 židovský hřbitov
 Sudkův Důl
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Bedřichov
 sokolovna
 zemědělská škola
 fara
 Jordán
 Liderovice
 městské opevnění
 Střelnice
 Gausovy domy
 divadlo
 Vodárenská věž
 dům Albrechta pekaře
 dům pasíře Prokopa
 Stárkův dům
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 kašna
 Kovářka
 dům čp. 308
 Škochův dům
 stará radnice
 synagoga
 Měšťanský pivovar
 Kotnov
 Bechyňská brána
 Zátiší
 Hacpurek
 Klokoty
 Housův mlýn
 dvůr Borotín
 Borotín
 kostel sv. Barbory
 Šohajův dům
 Pacov
 synagoga
 socha sv. Václava
 panský pivovar
 děkanství
 Balkova Lhota
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 kaple sv. Magdaleny
 kaple sv. Anny
 Choustník
 Kamberk
 Hýlačka
 židovský hřbitov
 synagoga
 Choustník
 Černovice
 Kámen
 Miličín
 Lom
 boží muka sv. Rocha
 Lukavec
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 14001
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 26.9.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama