Pivovar založen před r. 1579. V r. 1603, kdy jej získal Jan Bernard Fünfkirchen z Fünfkirchenu, se nacházel v areálu zámku. Za hrabat Küenburgů byl přenesen na dnešní místo. V r. 1946 byl pivovar zrušen, areál sloužil jako sklady, dílny, garáže.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 08/2007
Rok vzniku pivovaru není znám, musel však existovat před rokem 1579. V tom roce ztratil pro majetkové spory Jan Karel Voračický z Paběnic vožické panství s rozestavěným renesančním zámkem. Pondělí po sv. Jakubovi prodal Rudolf II. Vožici dědičně nejvyššímu písaři království Českého, Michalu Španovskému z Lisova. V kupní smlouvě je vedle zámku zmiňována i „várka piva“. Zpráva z roku 1603, kdy Vožici získal Jan Bernard Fünfkirchen z Fünfkirchenu, uvádí, že pivovar a sladovna se nacházely v areálu zámku. Jelikož oba provozy byly intenzivně cítit a zvyšovaly riziko požáru, bylo rozhodnuto, že bude pivovar přemístěn mimo zámek. Toto rozhodnutí však realizoval až jeden z pozdějších majitelů hrabě Küenburg. Posledním majitelem byl Jiří hrabě Küenburg. Posledním sládkem zde byl Josef Korbel. Po válce byla na pivovar uvalena národní správa a v roce 1946 byl zrušen. Poté objekt sloužil jako sklad, automobilové opravny, garáže a kanceláře. Současný vlastník, firma COMETT PLUS, na počátku 21. století celý objekt opravila.
Milan Caha (zdroj: www.pivovary.info a www.mu-vozice.cz), 30.8. 2009
Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Mladá Vožice

Místa v okolí

 kostel sv. Martina
 Mladá Vožice
 solnice
 Mladá Vožice
 socha sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Šelmberk
 Radvanov
 Radvanov
 Elbančice
 židovský hřbitov
 Kovářka
 Zátiší
 kostel sv. Prokopa
 Kamberk
 Polánka
 kaple
 Těchobuz
 zvonice
 kostel sv. Marka
 Dub
 Nemyšl
 špýchar
 židovský hřbitov
 Býkovická skála
 Vodice
 židovský hřbitov
 Načeradec - zámek
 Zvěstov
 Odlochovice
 Načeradec
 Libouň
 kostel sv. Václava
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 Hacpurek
 Chotoviny
 pivovar
 Chýnovská jeskyně
 Husův sbor
 Miličín
 boží muka sv. Rocha
 Neustupov
 Velký Blaník
 Bedřichov
 kostel sv. Havla
 Ratměřice
 Vlčkovice
 Lukavec
 kaple
 židovský hřbitov
 Jankov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 dvůr Borotín
 Buchov
 Olešná
 Borotín
 kamenná kašna
 Liderovice
 Chýnov
 Bílkův dům
 Pravonín
 Machlov
 kaplička
 kostel sv. Barbory
 Šohajův dům
 panský pivovar
 Pacov
 kostel sv. Václava
 pomník Antonína Sovy
 židovský hřbitov
 synagoga
 děkanství
 socha sv. Václava
 židovský hřbitov
 Kouty
 kaple sv. Anny
 Smilkov
 Údolský hrádek
 Měšice
 Sudkův Důl
 židovský hřbitov
 Votice
 Votice
 kostel sv. Václava
 boží muka
 Boží hrob
 sousoší Panny Marie
 Jordán
 sokolovna
 zemědělská škola
 městské opevnění
 Gausovy domy
 Střelnice
 Vodárenská věž
 kostel sv. Kateřiny
 dům čp. 308
 dům Albrechta pekaře
 dům pasíře Prokopa
 Stárkův dům
 Balkova Lhota
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 divadlo
 kašna
 Škochův dům
 stará radnice
 kaple sv. Magdaleny
 synagoga
 Měšťanský pivovar
 Kotnov
 Bechyňská brána
 Klokoty
 kostel sv. Jiří
 Beztahov
 Kámen
 Housův mlýn
 Křešice
Základní informace místa
ID místa: 8246
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 3.9.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama