Orientovaný kostel s obdélnou lodí i závěrem uváděn r. 1358, od r. 1384 farní, za husit. válek fara zanikla, r. 1613 obnovena. R. 1733 přestavěn barokně do současné podoby. Mobiliář barokní a rokokový, hl. oltář z roku 1764. Ve zdi zevně zazděno jedenáct náhrobníků Malovců z Malovic z let 1558-1630.
Hlavní obrázek místa
pohled od severu
© Milan Caha 04/2010
Kostel sv. Jiří ve Věžné je poprvé uváděn již roku 1358. Roku 1384 se stal kostelem farním, avšak již za husitských válek fara zanikla a kostel byl přifařen k Chýnovu. Fara byla obnovena Eggenbergy roku 1613. Roku 1733 prošel rozsáhlou úpravou a rekonstrukcí, výsledkem které byla jeho současná převážně barokní podoba. Kostel je jednolodní orientovaná stavba s fasádami členěnými lisenovými rámci. Obdélnou (13,6x8,28m) plochostropou loď osvětlují dva páry obdélných segmentem zakončených oken na delších stranách. Při západní zdi je na dvou mohutných pilířích vynesena kruchta, pilíře jsou současně základem pro patrovou hranolovou věž vyzdviženou nad západní průčelí. Od severu je připojena drobná čtvercová předsíň. Odsazený obdélný (9,3x5,7m) presbytář je taktéž plochostropý, osvětlený pěti okny shodnými s lodí, po dvou párech v bočních stěnách a poslední ve východní stěně za oltářem. V interiéru se nachází barokní oltář z roku 1764 s obrazem (kopie gotického deskového obrazu) sv. Jiří na bílém koni jak zabíjí draka. Rokokové boční oltáře jsou z let 1759-60, vlevo s obrazy sv. Vavřince a Šebestiána, vpravo sv. Václava a sv. Ludmily. Kazatelna je barokní (cca 1700) s obrazy evangelistů. Ve zdi lodi je zazděno jedenáct zajímavých náhrobníků s erby rodu Malovců z Malovic, pocházejících z let 1558 – 1630, kostel tehdy sloužil jako nekropole držitelů nedalekého hradu Kámen. Soupis památek z počátku 20. století uvádí v kostele tři zvony – první byl nákladem vězeňských občanů ulit roku 1602 na Novém městě pražském, druhý byl datován do roku 1722 a třetí byl bez datace. Zda jsou dosud na svém místě nám není známo.
Milan Caha (zdroj: http://www.vezna.cz/), 3.12. 2014

Půdorys místa

půdorys kostela
© Josef Soukup: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 18 Politický okres Pelhřimovský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1903
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Věžná

Místa v okolí

 Kámen
 kaple sv. Magdaleny
 židovský hřbitov
 Nový Dvůr
 Sudkův Důl
 synagoga
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Černovice
 Proseč u Pošné
 kostel sv. Barbory
 fara
 kaplička
 kaple sv. Anny
 boží muka
 boží muka
 Šohajův dům
 synagoga
 socha sv. Václava
 Višněvice
 Višněvice
 kostel sv. Václava
 děkanství
 panský pivovar
 Pacov
 Údolský hrádek
 Bedřichov
 návesní kaple
 židovský hřbitov
 Vodice
 Oblajovice
 boží muka
 synagoga
 Čížkov
 Proseč-Obořiště
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 kaple
 Hroby
 boží muka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Marka
 zvonice
 špýchar
 Těchobuz
 synagoga
 Chýnovská jeskyně
 Březina
 Radenín
 Konipas
 kostel sv. Markéty
 Pechburg
 Hacpurek
 Včelnička
 kamenná kašna
 Mnich
 Chýnov
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 Bílkův dům
 boží muka
 Choustník
 židovský hřbitov
 Božejov
 Ústrašín
 židovský hřbitov
 kostel Všech Svatých
 Hořepník
 Kamenice nad Lipou
 Choustník
 kaple sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 Polánka
 Libkova Voda
 Dub
 Radvanov
 Radvanov
 Budislav
 boží muka
 Červená Řečice
 kostel Božího Těla
 Elbančice
 boží muka
 Čermákův vrch
 kostel sv. Mikuláše
 Mladá Vožice
 solnice
 panský pivovar
 Mladá Vožice
 socha sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Brandlín
 Tučapy
 Šelmberk
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Věžná
Mariánské náměstí 84
394 94 Černovice
Tel: +420 565 492 300
farnostcernovice@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 11952
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.12.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama