Orientovaný kostel s obdélnou lodí i závěrem uváděn r. 1358, od r. 1384 farní, za husit. válek fara zanikla, r. 1613 obnovena. R. 1733 přestavěn barokně do současné podoby. Mobiliář barokní a rokokový, hl. oltář z roku 1764. Ve zdi zevně zazděno jedenáct náhrobníků Malovců z Malovic z let 1558-1630.
Hlavní obrázek místa
pohled od severu
© Milan Caha 04/2010
Kostel sv. Jiří ve Věžné je poprvé uváděn již roku 1358. Roku 1384 se stal kostelem farním, avšak již za husitských válek fara zanikla a kostel byl přifařen k Chýnovu. Fara byla obnovena Eggenbergy roku 1613. Roku 1733 prošel rozsáhlou úpravou a rekonstrukcí, výsledkem které byla jeho současná převážně barokní podoba. Kostel je jednolodní orientovaná stavba s fasádami členěnými lisenovými rámci. Obdélnou (13,6x8,28m) plochostropou loď osvětlují dva páry obdélných segmentem zakončených oken na delších stranách. Při západní zdi je na dvou mohutných pilířích vynesena kruchta, pilíře jsou současně základem pro patrovou hranolovou věž vyzdviženou nad západní průčelí. Od severu je připojena drobná čtvercová předsíň. Odsazený obdélný (9,3x5,7m) presbytář je taktéž plochostropý, osvětlený pěti okny shodnými s lodí, po dvou párech v bočních stěnách a poslední ve východní stěně za oltářem. V interiéru se nachází barokní oltář z roku 1764 s obrazem (kopie gotického deskového obrazu) sv. Jiří na bílém koni jak zabíjí draka. Rokokové boční oltáře jsou z let 1759-60, vlevo s obrazy sv. Vavřince a Šebestiána, vpravo sv. Václava a sv. Ludmily. Kazatelna je barokní (cca 1700) s obrazy evangelistů. Ve zdi lodi je zazděno jedenáct zajímavých náhrobníků s erby rodu Malovců z Malovic, pocházejících z let 1558 – 1630, kostel tehdy sloužil jako nekropole držitelů nedalekého hradu Kámen. Soupis památek z počátku 20. století uvádí v kostele tři zvony – první byl nákladem vězeňských občanů ulit roku 1602 na Novém městě pražském, druhý byl datován do roku 1722 a třetí byl bez datace. Zda jsou dosud na svém místě nám není známo.
Milan Caha (zdroj: http://www.vezna.cz/), 3.12. 2014

Půdorys místa

půdorys kostela
© Josef Soukup: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 18 Politický okres Pelhřimovský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1903
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Věžná

Místa v okolí

 Kámen
 kaple sv. Magdaleny
 židovský hřbitov
 Nový Dvůr
 Sudkův Důl
 synagoga
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Černovice
 Proseč u Pošné
 kostel sv. Barbory
 fara
 kaple sv. Anny
 Šohajův dům
 synagoga
 socha sv. Václava
 děkanství
 panský pivovar
 Višněvice
 Višněvice
 Pacov
 Údolský hrádek
 návesní kaple
 židovský hřbitov
 Bedřichov
 Vodice
 boží muka
 synagoga
 Čížkov
 Proseč-Obořiště
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 Hroby
 boží muka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Marka
 zvonice
 špýchar
 Těchobuz
 synagoga
 Chýnovská jeskyně
 Březina
 Konipas
 Radenín
 Pechburg
 Hacpurek
 Mnich
 Chýnov
 kaple Panny Marie
 Bílkův dům
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 boží muka
 Choustník
 Božejov
 Ústrašín
 židovský hřbitov
 kostel Všech Svatých
 Hořepník
 Kamenice nad Lipou
 Choustník
 kaple sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 Polánka
 Libkova Voda
 Dub
 Radvanov
 Radvanov
 Budislav
 boží muka
 Červená Řečice
 kostel Božího Těla
 Elbančice
 boží muka
 Čermákův vrch
 kostel sv. Mikuláše
 Mladá Vožice
 panský pivovar
 solnice
 kostel sv. Martina
 Mladá Vožice
 Brandlín
 Tučapy
 Šelmberk
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Věžná
Mariánské náměstí 84
394 94 Černovice
Tel: +420 565 492 300
farnostcernovice@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 11952
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.12.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama