Orientovaný kostel s obdélnou lodí i závěrem uváděn r. 1358, od r. 1384 farní, za husit. válek fara zanikla, r. 1613 obnovena. R. 1733 přestavěn barokně do současné podoby. Mobiliář barokní a rokokový, hl. oltář z roku 1764. Ve zdi zevně zazděno jedenáct náhrobníků Malovců z Malovic z let 1558-1630.
Hlavní obrázek místa
pohled od severu
© Milan Caha 04/2010
Kostel sv. Jiří ve Věžné je poprvé uváděn již roku 1358. Roku 1384 se stal kostelem farním, avšak již za husitských válek fara zanikla a kostel byl přifařen k Chýnovu. Fara byla obnovena Eggenbergy roku 1613. Roku 1733 prošel rozsáhlou úpravou a rekonstrukcí, výsledkem které byla jeho současná převážně barokní podoba. Kostel je jednolodní orientovaná stavba s fasádami členěnými lisenovými rámci. Obdélnou (13,6x8,28m) plochostropou loď osvětlují dva páry obdélných segmentem zakončených oken na delších stranách. Při západní zdi je na dvou mohutných pilířích vynesena kruchta, pilíře jsou současně základem pro patrovou hranolovou věž vyzdviženou nad západní průčelí. Od severu je připojena drobná čtvercová předsíň. Odsazený obdélný (9,3x5,7m) presbytář je taktéž plochostropý, osvětlený pěti okny shodnými s lodí, po dvou párech v bočních stěnách a poslední ve východní stěně za oltářem. V interiéru se nachází barokní oltář z roku 1764 s obrazem (kopie gotického deskového obrazu) sv. Jiří na bílém koni jak zabíjí draka. Rokokové boční oltáře jsou z let 1759-60, vlevo s obrazy sv. Vavřince a Šebestiána, vpravo sv. Václava a sv. Ludmily. Kazatelna je barokní (cca 1700) s obrazy evangelistů. Ve zdi lodi je zazděno jedenáct zajímavých náhrobníků s erby rodu Malovců z Malovic, pocházejících z let 1558 – 1630, kostel tehdy sloužil jako nekropole držitelů nedalekého hradu Kámen. Soupis památek z počátku 20. století uvádí v kostele tři zvony – první byl nákladem vězeňských občanů ulit roku 1602 na Novém městě pražském, druhý byl datován do roku 1722 a třetí byl bez datace. Zda jsou dosud na svém místě nám není známo.
Milan Caha (zdroj: http://www.vezna.cz/), 3.12. 2014

Půdorys místa

půdorys kostela
© Josef Soukup: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 18 Politický okres Pelhřimovský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1903
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Věžná

Místa v okolí

 Kámen
 kaple sv. Magdaleny
 židovský hřbitov
 Nový Dvůr
 Sudkův Důl
 synagoga
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Černovice
 Proseč u Pošné
 kostel sv. Barbory
 fara
 kaple sv. Anny
 Šohajův dům
 synagoga
 socha sv. Václava
 děkanství
 panský pivovar
 Višněvice
 Višněvice
 Pacov
 Údolský hrádek
 návesní kaple
 židovský hřbitov
 Bedřichov
 Vodice
 boží muka
 synagoga
 Čížkov
 Proseč-Obořiště
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 Hroby
 boží muka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Marka
 zvonice
 špýchar
 Těchobuz
 synagoga
 Chýnovská jeskyně
 Březina
 Konipas
 Radenín
 Pechburg
 Hacpurek
 Mnich
 Chýnov
 kaple Panny Marie
 Bílkův dům
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 boží muka
 Choustník
 Božejov
 Ústrašín
 židovský hřbitov
 kostel Všech Svatých
 Hořepník
 Kamenice nad Lipou
 Choustník
 kaple sv. Mikuláše
 kostel sv. Prokopa
 Polánka
 Libkova Voda
 Dub
 Radvanov
 Radvanov
 Budislav
 boží muka
 Červená Řečice
 kostel Božího Těla
 Elbančice
 boží muka
 Čermákův vrch
 kostel sv. Mikuláše
 Mladá Vožice
 panský pivovar
 solnice
 kostel sv. Martina
 Mladá Vožice
 Brandlín
 Tučapy
 Šelmberk
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Věžná
Mariánské náměstí 84
394 94 Černovice
Tel: +420 565 492 300
farnostcernovice@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 11952
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.12.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama