Částečně zachovalé tvrziště narušené hospodářským využitím návrší a výstavbou chatky. Tvrz existovala asi v rozmezí 13. - 15.století a byla možná centrem zaniklé vsi Moravičany.
Hlavní obrázek místa
Lesík, v němž se ukrývají pozůstatky dávné tvrze.
© Marek Skýpala 07/2006 & Pavel Zany Komárek 01/2007

Tvrziště na návrší nad malebným rybníkem u samoty Hacpurek.

Přístup k tvrzi zahájíme z osady Velká Černá. Na jejím severovýchodním okraji odbočuje ze silnice spojující obce Zhoř a Salačovu Lhotu nevýrazná polní cesta, která je po levé straně lemována telegrafickým vedením. Po louce nás cesta dovede až k samotě Hacpurek. Sejdeme k hrázi rybníka, z níž je již dobře vidět návrší na břehu rybníka. Na ploše tvrziště je vystavěna osamělá chatka.
Marek Skýpala, 15.12. 2006
popis

Co tam nejdeme?

Po tvrzi se do dnešních časů dochovalo velké tvrziště na návrší na rybníkem a mlýnem, vystavěným na Huťském potoce. Předběžný archeologický výzkum vývoj tvrze umisťuje do rozmezí 13. až 15.století. Další archeologický výzkum může přinést zajímavá odhalení. Tvrziště tvoří plošina obklopená příkopem a místy i valem.

Marek Skýpala, 15.12. 2006

historie

Střípek historie

Historický vývoj vsí Velké a Malé Černé byl spletitý a mnohdy je dochován jen torzovitě. O tvrzi se však písemné prameny nezmiňují. Do polohy samoty Hacpurek bývá někdy situována poloha zaniklé vsi zvané Moravičany.

Vážní zájemci jsou odkazování na III.díl Encyklopedie českých tvrzí, který vyšel v Praze roku 2005., 15.12. 2006

Vysočina,  Pelhřimov  (PE),

Místa v okolí

 špýchar
 kostel sv. Marka
 zvonice
 Těchobuz
 boží muka sv. Rocha
 Lukavec
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Bedřichov
 kostel sv. Václava
 panský pivovar
 Pacov
 Pechburg
 Šohajův dům
 synagoga
 děkanství
 socha sv. Václava
 židovský hřbitov
 kostel sv. Barbory
 Vyklantice
 kaple sv. Anny
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Vodice
 kaplička
 Elbančice
 židovský hřbitov
 Zátiší
 Březina
 Konipas
 Radvanov
 Radvanov
 kaple sv. Magdaleny
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Hořepník
 Proseč u Pošné
 Načeradec - zámek
 Šelmberk
 Načeradec
 Nový Dvůr
 panský pivovar
 Mladá Vožice
 kostel sv. Martina
 solnice
 Mladá Vožice
 Kámen
 socha sv. Václava
 Růžkovy Lhotice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Kateřiny
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Kamberk
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Jakuba
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 Pravonín
 Čechtice
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 boží muka
 návesní kaple
 Sudkův Důl
 Býkovická skála
 židovský hřbitov
 kaple
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Martina
 Polánka
 Onšov
 kaplička U Kněžny
 Chýnovská jeskyně
 Čížkov
 Údolský hrádek
 kaple
 Machlov
 Velký Blaník
 Křivsoudov
 radnice
 Křivsoudov
 Dub
 židovský hřbitov
 Kovářka
 pivovar
 fara
 boží muka
 synagoga
 boží muka
 Olešná
 kostel sv. Václava
 Libouň
 Alberovice
 kamenná kašna
 Hroby
 Chýnov
 Proseč-Obořiště
 Zvěstov
 Bílkův dům
 Odlochovice
 Ratměřice
Základní informace místa
ID místa: 4846
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.12.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama