Původně filiální raně gotický kostel, snad z přelomu 13. a 14. století. V roce 1365 je kostel uváděn jako farní. Loď kostela byla rozšířena v 15. století, jižní předsíň doplněna v 16. století. Roku 1673, 1734 a 1768 byl opravován. Poslední výraznější úpravy proběhly ve 2. polovině 19. století.
Hlavní obrázek místa
pohled od severovýchodu
© Milan Caha 04/2010
Kostel je přibližně orientovaná stavba s obdélnou lodí (13,6x9,45m), čtvercovým odsazeným presbytářem (6,3x6,2m). V koutě mezi závěrem a lodí byla dodatečně přistavěna obdélná sakristie. Asi 10 metrů východně od kostela je samostatně stojící zděná hranolová zvonice. Loď je přístupná od jihu hrotitým gotickým portálem bez profilace krytým drobnou čtvercovou předsíní. Ve 2. polovině 19. století byla zaklenuta čtyřmi poli české placky oddělenými pásy, v šířce západního pole je na třech obloucích vynesena kruchta s varhany datovanými do r. 1899. Okna jsou obdélná zakončená půlkruhem. Presbytář je zaklenut křížovou klenbou s klínovými žebry bez konzol s kruhovým svorníkem. Okno v jižní zdi shodné s okny v lodi, ve východní zdi lomené okno s nosíkem ve vrcholu. Sakristie zaklenutá valeně, k ní by se mohla vztahovat zmínka z 18. století o starobylé kapli sv. Petra a Pavla. Mobiliář převážně barokní – hlavní oltář z roku 1731 s novodobým obrazem Narození P. Marie a sochami sv. Maří Magdaleny, sv. Petra, sv. Pavla, sv. Barbory a sv. Kateřiny po stranách. Po stranách vítězného oblouku jsou boční oltáře, vpravo sv. Jana Nepomuckého z r. 1700 a vlevo s Kalvárií a sochami P. Marie, sv. Maří Magdaleny a sv. Jana Evangelisty.
Zany, 27.1. 2015
historie

Původně filiální raně gotický kostel, snad z přelomu 13. a 14. století (D. Líbal jej datuje do počátku 14. století s dodatečně přistavěnou sakristií). Za husitských válek jej pobořili a vypálili husité. V roce 1365 je kostel uváděn jako farní. Ve 2. polovině 14. století vznikla klenba presbytáře a hrotitý triumfální oblouk. Loď kostela byla rozšířena v 15. století, jižní předsíň byla doplněna pravděpodobně v 16. století. Roku 1673, 1734 a 1768 byl kostel opravován. Poslední výraznější stavební úpravy proběhly ve druhé polovině 19. století. Dnes je kostel v církevních katalozích uváděn pouze jako kaple a se zasvěcením sv. Petra a Pavla. Patří do farnosti Věžná, která je spravována excurrendo z farnosti v Černovicích.

Milan Caha (zdroj: Poche E a kol: Umělecké památky Čech (K-O), Praha, Academia 1978), 1.12. 2014

Půdorys místa

půdorys kostela se zvonicí
© Josef Soukup: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 18 Politický okres Pelhřimovský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1903
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Vysočina,  Pelhřimov  (PE), Obrataň

Místa v okolí

 Sudkův Důl
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Václava
 Údolský hrádek
 kaple sv. Magdaleny
 fara
 Oblajovice
 židovský hřbitov
 Vodice
 Kámen
 Bedřichov
 synagoga
 kostel sv. Barbory
 Černovice
 Šohajův dům
 kaple sv. Anny
 synagoga
 kostel sv. Václava
 socha sv. Václava
 panský pivovar
 Pacov
 děkanství
 Dolní Hořice
 Dolní Hořice
 Nový Dvůr
 kaple
 boží muka
 židovský hřbitov
 Proseč u Pošné
 kaplička
 Chýnovská jeskyně
 Hroby
 boží muka
 boží muka
 židovský hřbitov
 synagoga
 kostel sv. Marka
 zvonice
 Těchobuz
 Višněvice
 špýchar
 Višněvice
 Radenín
 kostel sv. Markéty
 kamenná kašna
 Chýnov
 návesní kaple
 Bílkův dům
 Hacpurek
 kostel sv. Prokopa
 Polánka
 Dub
 Choustník
 Radvanov
 Radvanov
 Pechburg
 boží muka
 synagoga
 Choustník
 Čížkov
 Ohrazenice
 Březina
 Konipas
 Ratibořské Hory
 Proseč-Obořiště
 boží muka
 Mnich
 kaplička
 židovský hřbitov
 Elbančice
 Mladá Vožice
 Včelnička
 Hořepník
 solnice
 socha sv. Václava
 panský pivovar
 kostel sv. Martina
 Mladá Vožice
 Vyklantice
 židovský hřbitov
 Čermákův vrch
 Šelmberk
 Budislav
 kostel sv. Mikuláše
 kostel Všech Svatých
 kaple Panny Marie
 Kamenice nad Lipou
 židovský hřbitov
 Brandlín
 Tučapy
 synagoga
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Myslkovice
 Kočičí hrádek
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Věžná
P. Mgr. Jan Poul
Mariánské náměstí 84
394 94 Černovice
Tel: +420 565 492 300
farnostcernovice@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 11945
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.12.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama