Gotická tvrz Doudlebských z Doudleb přestavěná v pol. 18. st. na čtyřkřídlý, jednopatrový barokní zámek s věžovitým rizalitem (upravený pozůstatek někdejší věže?) uprostřed jižního průčelí. Zadní trakt je dvoupatrový. Od r. 1954 domov seniorů.
Hlavní obrázek místa
Vstupní průčelí zámku
© Jan Šebek, 07/2008
Zámek leží uprostřed obce severozápadně od návsi v těsném sousedství kostela, obklopený bývalým zámeckým parkem a rybníkem. Budislaví prochází silnice 135 ze Soběslavi do Kamenice na Lipou, dopravní spojení je pouze autobusy z Plané nad Lužnicí, Tábora či Soběslavi převážně ve všední dny.
Zany, 2.5. 2010
historie

Budislav

První zprávy o vsi Budislav pocházejí z r. 1357, kdy je zde doložen (Erhart do r. 1366) se dvěma Jeniši (starším a mladším). Dále se připomínají Přibík Kasten (1359–1360) a Oldřich Babka z Budislavi (1378). Ves zřejmě drželo současně několik majitelů. V l. 1382–1407 se uvádí Ondřej Opat z Budislavi, po něm v l. 1407–1415 Jan Zoubek z Budislavi, purkrabí na Nových Hradech, který zpečetil stížný list ke koncilu v Kostnici. Od této doby historické prameny o Budislavi mlčí. Teprve v l. 1492–1508 je zde doložen Diviš, první člen rodu Doudlebských z Doudleb. Jeho čtyři synové, Petr, Jiřík, Bohuslav a František, se o rodinný majetek r. 1518 rozdělili. Nejmladší František získal tvrz, která je tak doložena poprvé, s dvorem. Před r. 1529 prodal svůj díl Václavu Tučapovi z Tučap. Dědic jednoho z jeho čtyř synů, Hynka (zemřel r. 1589), Václav, přikoupil r. 1549 sousední statek Záluží. Podle jeho závěti…  číst dále

Karel Tříska a kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl V. - Jižní Čechy, Svoboda, Praha 1986, 25.1. 2010

Další texty historie
Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Budislav

Místa v okolí

 Tučapy
 synagoga
 židovský hřbitov
 Chotěmice
 Brandlín
 Choustník
 Choustník
 Mezná
 boží muka
 Čermákův vrch
 Dírná
 Červená Lhota
 židovský hřbitov
 Myslkovice
 kostel sv. Ottona
 Lžín
 Radenín
 synagoga
 Pluhův Žďár
 židovský hřbitov
 Mnich
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Víta
 Soběslav
 Skalice
 Hroby
 Svákov
 fara
 Dráchov
 Kardašova Řečice
 Bílkův dům
 Černovice
 synagoga
 Chýnov
 Čertův kámen
 Údolský hrádek
 boží muka
 židovský hřbitov
 Babky
 Kozí hrádek
 Sudkův Důl
 Želeč
 Chýnovská jeskyně
 Talíř
 měšťanský pivovar
 nová radnice
 radnice
 Weisův dům
 Poštovský dům
 Měšice
 Višněvice
 Višněvice
 kostel sv. Barbory
 sokolovna
 kaple Kalvárie
 děkanství
 Hamr
 Rýdův kopec
 Lom
 kostel sv. Jiří
 Hýlačka
 sokolovna
 zemědělská škola
 Housův mlýn
 městské opevnění
 divadlo
 Gausovy domy
 Střelnice
 Jordán
 Horusický rybník
 dům Albrechta pekaře
 dům pasíře Prokopa
 Stárkův dům
 Měšťanský pivovar
 synagoga
 Kotnov
 Škochův dům
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 stará radnice
 kašna
 Vodárenská věž
 Bechyňská brána
 dům čp. 308
 Kámen
 Klokoty
Kontaktní informace
Domov pro seniory Budislav
Budislav 1
392 01 Soběslav
Tel: 381 594 710
http://www.domovbudislav.cz
ddbudislav@volny.cz
Základní informace místa
ID místa: 8732
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 2.5.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama