Gotická tvrz Doudlebských z Doudleb přestavěná v pol. 18. st. na čtyřkřídlý, jednopatrový barokní zámek s věžovitým rizalitem (upravený pozůstatek někdejší věže?) uprostřed jižního průčelí. Zadní trakt je dvoupatrový. Od r. 1954 domov seniorů.
Hlavní obrázek místa
Vstupní průčelí zámku
© Jan Šebek, 07/2008
Zámek leží uprostřed obce severozápadně od návsi v těsném sousedství kostela, obklopený bývalým zámeckým parkem a rybníkem. Budislaví prochází silnice 135 ze Soběslavi do Kamenice na Lipou, dopravní spojení je pouze autobusy z Plané nad Lužnicí, Tábora či Soběslavi převážně ve všední dny.
Zany, 2.5. 2010
historie

Budislav

První zprávy o vsi Budislav pocházejí z r. 1357, kdy je zde doložen (Erhart do r. 1366) se dvěma Jeniši (starším a mladším). Dále se připomínají Přibík Kasten (1359–1360) a Oldřich Babka z Budislavi (1378). Ves zřejmě drželo současně několik majitelů. V l. 1382–1407 se uvádí Ondřej Opat z Budislavi, po něm v l. 1407–1415 Jan Zoubek z Budislavi, purkrabí na Nových Hradech, který zpečetil stížný list ke koncilu v Kostnici. Od této doby historické prameny o Budislavi mlčí. Teprve v l. 1492–1508 je zde doložen Diviš, první člen rodu Doudlebských z Doudleb. Jeho čtyři synové, Petr, Jiřík, Bohuslav a František, se o rodinný majetek r. 1518 rozdělili. Nejmladší František získal tvrz, která je tak doložena poprvé, s dvorem. Před r. 1529 prodal svůj díl Václavu Tučapovi z Tučap. Dědic jednoho z jeho čtyř synů, Hynka (zemřel r. 1589), Václav, přikoupil r. 1549 sousední statek Záluží. Podle jeho závěti…  číst dále

Karel Tříska a kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, díl V. - Jižní Čechy, Svoboda, Praha 1986, 25.1. 2010

Další texty historie
Jihočeský kraj,  Tábor  (TA), Budislav

Místa v okolí

 Tučapy
 synagoga
 židovský hřbitov
 Chotěmice
 Brandlín
 Choustník
 Choustník
 Mezná
 boží muka
 Čermákův vrch
 Dírná
 Červená Lhota
 židovský hřbitov
 Myslkovice
 kostel sv. Ottona
 Lžín
 Radenín
 synagoga
 Pluhův Žďár
 židovský hřbitov
 Mnich
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Víta
 Soběslav
 Skalice
 Hroby
 Svákov
 fara
 Dráchov
 Kardašova Řečice
 Bílkův dům
 Černovice
 synagoga
 Chýnov
 Čertův kámen
 Údolský hrádek
 boží muka
 židovský hřbitov
 Babky
 Kozí hrádek
 Sudkův Důl
 Želeč
 Chýnovská jeskyně
 Talíř
 měšťanský pivovar
 nová radnice
 radnice
 Weisův dům
 Poštovský dům
 Měšice
 Višněvice
 Višněvice
 kostel sv. Barbory
 sokolovna
 kaple Kalvárie
 děkanství
 Hamr
 Rýdův kopec
 Lom
 kostel sv. Jiří
 Hýlačka
 sokolovna
 zemědělská škola
 Housův mlýn
 městské opevnění
 divadlo
 Gausovy domy
 Střelnice
 Jordán
 Horusický rybník
 dům Albrechta pekaře
 dům pasíře Prokopa
 Stárkův dům
 Měšťanský pivovar
 synagoga
 Kotnov
 Škochův dům
 Lichvicovský dům
 Ctiborův dům
 stará radnice
 kašna
 Vodárenská věž
 Bechyňská brána
 dům čp. 308
 Kámen
 Klokoty
Kontaktní informace
Domov pro seniory Budislav
Budislav 1
392 01 Soběslav
Tel: 381 594 710
http://www.domovbudislav.cz
ddbudislav@volny.cz
Základní informace místa
ID místa: 8732
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 2.5.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama