
plné vstupné 90,- Kč senioři (věk 65+) 70,- Kč zlevněné vstupné 40,- Kč příplatek foto/video (platí i na mobilní tel.) 40,- Kč Mimo běžnou otevírací dobu je možné sjednat mimořádnou prohlídku pro skupinu osob. Ke vstupnému se počítá 100% příplatek na osobu. Rezervace pro hromadné skupiny je možné dohodnout telefonicky na čísle +420 381 299 034. Zlevněné vstupné: děti ve věku od 6 do 15 let, držitelé průkazů osob ZTP starších 15 let, studenti do 26 let po předložení dokladu o studiu; členové Českého svazu ochránců přírody po předložení členského průkazu Sleva 50 % ze zlevněného vstupného: hromadné skupiny dětí do 6 let (např. mateřské školy), hromadné skupiny držitelů průkazů ZTP ve věku 6 – 15 let Vstup zdarma: děti do 6 let, vyjma hromadných skupin, držitelé průkazu ZTP/P včetně průvodce, držitelé průkazu ZTP ve věku od 6 do 15 let s výjimkou hromadných skupin, členové České speleologické společnosti po předložení členského průkazu, členové Slovenské speleologické… číst dále
Chýnovská jeskyně byla objevena r. 1863 při práci v lomu. Řadí se mezi krasové jeskyně, vytvořené působením vody v rozpustných horninách, ale vzhledem k přítomnosti nekrasových hornin (amfibolit) ve vápencovém celku byla vytvořena zejména působením koroze – chemickým rozpouštěním vápenců. Jeskyně je výjimečná barevností stěn a stropů (tři barvy vápence, tmavý amfibolit). Po prozkoumání a potřebných úpravách byla r. 1868 otevřena pro veřejnost jako vůbec první jeskyně v ČR. V jeskyni jsou dodnes zachována původní kamenná schodiště. V 80. a 90. letech 20. stol. byly objeveny rozsáhlé zatopené prostory. R. 2006 prošla jeskyně rekonstrukcí.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.