Památník vojáků zemřelých v letech 1813-1814 v nedaleké polní nemocnici stojí západně od Jevíčka na úpatí Červeného kopce. Vznikl na popud zemského školního rady Leopolda Klímy. Slavnostně odhalen byl v r. 1910.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2015
Pomník stojí asi 1 km od Jevíčka. Nejlépe se k němu dostanete po hlavní silnici z Jevíčka směrem na Svitavy. Projedete pod mostem nedokončené Hitlerovy dálnice a hned za ním je po levé straně rozcestník, kde se dá zaparkovat. Až k pomníku vede asi 1 km dlouhá úzká asfaltová cesta. Kolem prochází červená turistická stezka z Jevíčka do Velkých Opatovic. U pomníku je informační tabule a lavička.
Luděk Vláčil, 15.9. 2015
popis

Památník byl vyroben z tvrdého křemene a je 6 metrů vysoký. Má 1,3 metrů hluboké základy, na kterých je podstavec z kamenných kvádrů 2 metry široký a 1,5 metru dlouhý. Na podstavci je 2,2 metrů široká křemencová deska tvořící základnu mohutného obelisku 2 metry širokého a 4 metry vysokého. Na vrcholu tohoto asi 10 tun těžkého kamene je umístěn velký ocelový dvouhlavý orel vysoký 45 cm s rozpětím křídel 1,34 metrů. Na pomníku je železný kříž a tabulka s nápisem: 1813-1814 zemřelo po slavných bitvách na rány a nemoce v hlavní polní nemocnici č. 39 v Jevíčku u vědomí věrně vy- konané povinnosti vojáka 215 Rakušanů, 8 Rusů, 20 Prusů, 133 Francouzů a byli zde pochováni. Pokoj jejich popelu!

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.hradbouzov.cz , http://hranapoleon.blogspot.cz, 15.9. 2015

historie

Po bitvě u Lipska, známé též jako Bitva národů, která se odehrála 16. až 19. října 1813, zůstalo velké množství nemocných a raněných vojáků spojeneckých vojsk a také nemocných zajatých Francouzů. Vojenská rada ve Vídni nařídila rozvoz části nemocných a raněných do ostatních zemí rakouské říše. Na Moravě bylo zřízeno několik polních nemocnic, mezi nimi také ta v Jevíčku. Byla umístěna poblíž zámku v budovách panského dvora. Další menší pobočky měla nemocnice v Boskovicích, Velkých Opatovicích, Letovicích a Laškově. Fungovala zde do konce dubna roku 1814. Počátkem 20. století, na popud tehdejšího zemského školního rady Leopolda Klímy, byl zbudován na pohřebišti zemřelých vojáků velký pomník. Leopold Klíma byl zároveň tvůrcem pomníku. V květnu 1910 byl za účasti zástupců rakousko-uherské a francouzské vlády, starosty i rady města Jevíčka a několika tisíc přihlížejících slavnostně odhalen.

Luděk Vláčil - zdroj: https://cs.wikipedia.org/ , http://www.hradbouzov.cz , http://hranapoleon.blogspot.cz, 15.9. 2015

Pardubický kraj,  Svitavy  (SY), Jevíčko

Místa v okolí

 Jevíčko
 městská věž
 synagoga
 kaplička
 Velké Opatovice
 Velké Opatovice
 fara na Kalvárii
 Křenov
 Jaroměřice
 Borotín
 Biskupice
 kalvárie
 kostel sv. Vavřince
 Hrubé kolo
 fara
 Cetkovice
 Roubanina
 kaple sv. Isidora
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Plankenberk
 kaple sv. Marka
 Vrážné
 Úsobrno
 Rumberk
 morový sloup
 Cimburk
 Šebetov
 Šebetov
 Dlouhá Loučka
 kostel sv. Marka
 Zahálkovy skalky
 Štěničkův mlýn
 Kladky
 biokoridor Skřípov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Prokopa
 Podolí
 kostel sv. Vavřince
 zvonice
 archeopark Isarno
 Letovice
 Sudický dvůr
 Kořenec
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Anny
 Vraní Hora
 Údolní mlýn
 Radkov
 hřebčín Murhof
 kaple sv. Antonína
 Sudice II.
 kostel sv. Libora
 Jesenec
 socha sv. Libora
 povodňové desky
 Brána času
 děkanství
 Latinská škola
 schody mrtvých
 křížová cesta
 loretánská kaple
 Vranová Lhota
 Moravská Třebová
 městské opevnění
 Kalvárie
 radnice
 lapidárium
 morový sloup
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Libora
 venkovská usedlost
 kostel Všech svatých
 boží muka
 zvonice
 Bělá nad Svitavou
 Boršov
 boží muka
 kaple sv. Josefa
 Svitávka
 Ponikev
 Průchodnice
 boží muka
 Křetín
 Třebovské hradisko
 kostel sv. Jeronýma
 kaple Panny Marie
 Střítež
 Udánky
 kaple M. Jana Husa
 Hradisko
 kostel sv. Kateřiny
 Sebranice
 hrádek Lipová
 rychta se žudrem
 panský mlýn
 kaple sv. Josefa
 Jednov
 Bouzov
 Burianova rozhledna
 kostel sv. Stanislava
 Lechovice
 Kunštát
 kaple sv. Martina
 Lány
 Líšnice (Leštnice)
 židovský hřbitov
 partyzánský bunkr
 kostel sv. Jiljí
 kostel Všech svatých
Základní informace místa
ID místa: 12474
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.9.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama