Obec založena Janem Lucemburským r. 1325, kostel je prvně připomínán k r. 1352. Původně gotická stavba byla později barokně přestavěna, přesto si zachovala gotický vzhled. Orientovaný jednolodní kostel s mírně odsazeným obdélným, polygonálně ukončeným presbytářem a mohutnou věží v západním průčelí.
Hlavní obrázek místa
kostel od jihozápadu
© Jaroslav Valečka, 01/2012
Kostel stojí uprostřed řadové zástavby východní části široké, průjezdné návsi.
Jaroslav Valečka, 29.1. 2012
popis

Jednolodní kostel s obdélným, polygonálně ukončeným presbytářem se vyznačuje mohutnou věží v západním průčelí. Věž je třípatrová, nejvyšší patro je barokní nástavbou. K nárožím věže přiléhají u spodního patra mohutné, jednou odstupňované opěráky. Ve spodním patře je štěrbinovité okénko, ve středním patře klíčová střílna a oválné okénko, patrně barokního původu. Horní patro má velké, segmentově zaklenuté okno. Podobná okna jsou i v lodi a bočních stranách presbytáře. K lodi přiléhají čtvercové a mírně obdélné přístavby předsíně a sakristie. Uzávěr presbytáře zpevňují čtyři opěráky. Pouze jeden opěrák si uchoval původní tvar a je jednou odstupňovaný, ostatní jsou nověji šikmo seseknuté. Dvě okénka v uzávěru presbytáře jsou zcela zazděna a zazdívka lícuje se stěnou presbytáře. Pouze jižní okénko je zazděno jen zevnitř, pří opravách r. 1986 byla odkryta jeho původní výseč se zachovalou gotickou kružbou datovatelnou do doby…  číst dále

Jaroslav Valečka s použitím zdroje: E. Poche red.: Umělecké památky Čech 3, P/Š, Academie, Praha 1980, www.varhany.net, 6.2. 2012

historie

Kostel je prvně připomínán k r. 1352. Postaven byl však pravděpodobně dříve, neboť zakládající listina obce Řevničov (do r. 1923 Řenčov) byla vydána králem Janem Lucemburským v bavorském Münnerstadtu již 4. 11. 1325. Původně gotická stavba byla později barokně přestavěna, přesto si zachovala gotický vzhled.

Jaroslav Valečka s použitím zdroje: E. Poche red.: Umělecké památky Čech 3, P/Š, Academie, Praha 1980, www.varhany.net, 29.1. 2012

Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Řevničov

Místa v okolí

 Louštín
 Krušovice
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Prokopa
 Železniční muzeum
 Husův sbor
 Mackova hora
 Rychvald
 kostel sv. Gotharda
 Dřevíč
 kaple sv. Václava
 Kornhauz
 Kozojedy
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Barbory
 stará radnice
 synagoga
 Džbán
 kostel sv. Prokopa
 fara
 Domoušice
 kaple sv. Isidora
 kostel sv. Martina
 Hlavačov
 Vinařice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Markéty
 Pravda
 Ostrov
 Roviny, Na Rovinách
 kostel sv. Víta
 Divice
 Olešná
 Humniště
 kostel sv. Martina
 Líský
 sýpka
 Vysoká brána
 Pražská brána
 kostel sv. Matouše
 Samsonův dům
 synagoga
 Svídna - zaniklá ves
 mariánský sloup
 dům cisterciáků
 židovský hřbitov
 socha T. G. Masaryka
 sokolovna
 pivovar
 radnice
 kaple sv. Rocha
 Sobín
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Václava
 Hřivice
 kostel sv. Václava
 dub svatého Václava
 Hradiště
 kaplička
 palmový skleník
 Lány
 kostel Všech svatých
 zichovecký kromlech
 kaple
 Malíkovice
 Žerotín
 zvonice
 Hradečno
 socha sv. Blažeje
 kostel sv. Jakuba
 Třeskonice
 kostel Všech svatých
 Senomaty
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Havla opata
 smírčí kříž
 kostel sv. Jiří
 Panenský Týnec
 kaple sv. Blažeje
 křížový kámen
 Hradiště
 kostel sv. Havla
 Jivno
 Dub
 Travertinová kupa
 kaple
 kostel sv. Vavřince
 obelisk
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Kateřiny
 Nový hrad
 Toužetín
 Tuchořice
 Kolešovice
 Řisuty
 větrný mlýn
 pivovar
 Lipno
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Víta
 Třebíz
 kaple sv. Martina
 Klíčavská přehrada
 Cífkův statek
 Šubrtův statek
 kostel sv. Václava
 Líčkov
 skanzen Cyrus
 Klobuky
 Kobylníky
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 menhir Kamenný muž
 menhir Zakletý mnich
 Čeradice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel Všech svatých
 Dobříčany
 Stekník
Základní informace místa
ID místa: 10700
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.2.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama