
Na hradě není žádná expozice, volně přístupné je nádvoří hradu, hradní příkopy a ochozy s krásnou vyhlídkou na celé okolí - Krušné hory, České středohoří, Teplice, Ústí nad Labem, vodní nádrže Kateřina, Milada a další. PRO VEŘEJNOST je hrad OTEVŘEN pouze 1. ledna (novoroční výstup na Doubravku), 1. května (sportovní den) a v polovině září (Dny evropského dědictví), nebo u příležitosti některých mimořádných akcí. Mimo tyto dny je možná prohlídka hradu v pracovní dny po předchozí dohodě s panem Bělohradským, předsedou ZO AVZO TSČ ČR (viz kontakt).
Nad Teplicemi se vypíná zalesněný vrch Doubravská hora. Dosud nejstarší památkou, která se k němu vztahuje, je únětická nádobka, objevená u studny na hradě v 19. století a pocházející patrně z hrobového nálezu. Dominanta území mezi Středohořím a Krušnými horami přitahovala odedávna pozornost a byla opředena pověstmi. Podle nich byl na vrcholu kopce pohanský chrám starých Slovanů a později klášter, který jiná pověst klade do míst, kde stojí bývalý doubravický dvůr (patřící dnes státnímu statku), spojený prý podzemními chodbami s hradem na Doubravské hoře a s Kyšperkem. Hrad, jehož zříceniny dosud vyčnívají nad okolím, vybudoval na Doubravské hoře v 15. století vnuk husitského hejtmana Jakoubka z Vřesovic Jan Ilburk, který zdědil vesnici a statek Doubravici, k němuž patřila i hora. Avšak podle znění listiny z r. 1478, kterou Vladislav II. Jagellonský povolil vystavět Janu Ilburkovi nad vsí Doubravice znovu… číst dále
V nitru hory už 700 let spí tajemní rytíři. Čekají na chvíli, až bude lidu v Čechách nejhůře, aby mu přišli na pomoc. Potůček na úpatí bývá často zkalen odpadem z koníren uvnitř hory. Na stráni leží kameny, v nichž se spatřují vytlačená kopyta koní. Hodinu před půlnocí se zjevuje u brány, jež zůstala z původního hradu, tajemný jezdec nesoucí svou hlavu pod paží. Ujíždí pak cestou přes Černý rybník na Supí horu (hrad Kyšperk).
Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.
Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.
Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.
Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).
Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.
Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.