Roku 1592 zde císař Rudolf II. vystavěl renesanční letohrádek. O půl století později poškozen za třicetileté války. Přestavěn v raně barokním stylu. V r. 1918 se stal majetkem státu. Po novobarokní úpravě slouží jako letní sídlo prezidenta republiky.
Hlavní obrázek místa
Zámek Lány - letecký snímek
© Radovan Smokoň 09/2006
Zámeček v Lánech je již tradičně místem, kde tráví nějaký svůj čas prezidenti ČR. V návštěvních hodinách je přístupný zámecký park. V Lánech se nyní nachází muzeum TGM a pamětní síň Charlotty G. Masarykové jako jedné ze zakladatelek Čs.Červeného Kříže a muzeum sportovních vozů.
14.9. 2003
popis

Třípatrová trojkřídlá budova, mansardová střecha s báněmi v rozích, z jižní strany vstupní věžovitá část s kopulí. Při východním křídle kostel z let 1748 až 1752 (podle návrhu architekta F. I. Prée, sochařská výzdoba J. Jelíka, řezbářské doplňky J. F. Platzera). V sousedství zámku hospodářský dvůr. Park byl založen okolo roku 1770, dnešní podoba podle J. Plečnika, v zadní části přechází v oboru. Velký palmový skleník, rybník Bahňák, u zámku bronzová socha Jenoféfy. Rozloha 110 ha.

11.9. 2006

historie

Roku 1392 se připomíná tvrz, sídlo Haška z Lán. Od roku 1589 součást královského panství křivoklátského, v roce 1592 na místě tvrze vystavěn renesanční zámek, užívaný jako letohrádek při císařově pobytu ve zdejších lesích. Roku 1652 přestavba na raně barokní zámek, v roce 1658 císař zastavil křivoklátské panství Schwarzenbergům, roku 1685 odkoupen Valdštejny, za nich roku 1730 zámek zvýšen o jedno patro. Od roku 1731 fürstenberským majetkem, za Karla Egona Fürstenberga v letech 1821-1825 zámek zvýšen o 2. patro, v letech 1902-1903 přistavěno 3. patro. Od roku 1918 v majetku československého státu, do roku 1921 přestavěn architektem Josipem Plečnikem na letní sídlo prezidentů republiky.

11.9. 2006

pověsti

V květnu roku 1923 stihla prezidenta Masaryka bolestná rána. Zemřela jeho manželka, spolubojovnice a spolutrpitelka paní Charlotta G. Masaryková, žena se zlatým, hrdinným srdcem. Byla pohřbena na tichém lánském hřbitůvku. Její hrob byl prostý a neokázalý jako její život. Pouhý drnem obepjatý násyp země, mateřídouškou zarostlý, v čele žulový podstavec, na podstavci dvě skříňky: skříňka s prstí z amerického města Brooklyn s nápisem: „Co srdce pojí, moře nerozdvojí!“, a skříňka s prstí ze zborovského bojiště. Prsť tří zemí vypravuje pohnutý příběh života veliké ženy a hlásá, jak podivné, nevyzpytatelné jsou cesty osudu, který vede a řídí kroky lidské i dějiny národa. Když jako malé děvčátko pobíhala Charlotta Garrigueová v americkém městě Brooklyn, kde se narodila 20. listopadu 1850, jsouc třetím z 11 dětí ředitele pojišťovny, neměla tušení, že je jí souzeno, aby se stala ženou českého rebela, po jehož boku ji čeká kromě…  číst dále

2.9. 2002

Středočeský kraj,  Kladno  (KL), Lány

Místa v okolí

 palmový skleník
 Sobín
 kostel sv. Václava
 dub svatého Václava
 kaple sv. Isidora
 socha sv. Blažeje
 synagoga
 stará radnice
 skanzen Cyrus
 Turyňský rybník
 Jivno
 kostel sv. Martina
 Mackova hora
 Zkamenělec
 mariánský sloup
 křížový kámen
 kostel sv. Jiří
 Hradečno
 zvonice
 rozhledna Veselov
 obelisk
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Mikuláše
 Velká Dobrá
 fara
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 Malá Dobrá
 panská sýpka
 sýpka
 děkanství
 Humniště
 Smečno
 panský pivovar
 socha sv. Donáta
 vodárenská věž
 socha sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 Hamousův statek
 kostel sv. Mikuláše
 Masarykův most
 Bílý Újezdec
 Malíkovice
 Kornhauz
 Jenčov
 důl Mayrau
 vila Libochvíle
 Vysoký vrch
 Ostrov
 Kožová hora
 Janoutova parfumerie
 dům U České koruny
 Braškov
 kaple sv. Floriána
 budova velkostatku
 arciděkanství
 mariánské sousoší
 Kladno
 synagoga
 kostel sv. Petra
 radnice
 Středočeské divadlo
 Poldihaus
 Okresní dům
 Řisuty
 Bachrova vila
 Křivoklát
 Vůznice
 kaple sv. Floriána
 Kyšice
 Dřevíč
 kaple
 kaple
 kaple
 vápenné pece Kladno
 kaple
 Suchý mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Velké Přítočno
 kaplička
 kaple
 Louštín
 kaplička
 kaple
 kaple sv. Václava
 měšťanský dům
 kamenný milník
 Velká Buková
 Unhošť
 Železniční muzeum
 měšťanský dům
 kaple sv. Barbory
 socha sv. Václava
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Barbory
 Líský
 kostel sv. Štěpána
 kaple Božího hrobu
 kaple
 kaplička
 Husův sbor
 Nižbor
 kaple
 Krušovice
 kaple
 vodní park Čabárna
 Leontýn
 Městské divadlo
 Wiehlův dům
 Stradonice
 kaple
 kaple
 Okresní dům
 Ungelt
 radnice
 vodárna
 sýpka
 Nedvědovský dům
 děkanství
 Modletický dům
 piaristická kolej
 kašna
 kostel sv. Gotharda
 kaple
 kostel sv. Víta
 synagoga
 socha sv. Bonaventury
 kostel sv. Lukáše
 kostel sv. Markéty
 kaple
 kaple
 kaple
 židovský hřbitov
 Neprobylice
 Propadený zámek
 kostel sv. Ducha
 kostel Všech svatých
 Pochvalovská stráň
 Rychvald
 Lidický Dvůr
 hradiště Řípec
 Dřevíč
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Václava
 Všetaty
 Kozojedy
 Blahotice
 železniční viadukt
 zvonice
 Lhotka
 kaple
 sýpka
 bunkr Drnov
 kaple sv. Víta
 Loděnice
 kaple
Kontaktní informace
Správa Pražského hradu
příspěvková organizace Kanceláře prezidenta republiky
Pražský hrad
119 08 Praha 1
Tel: +420 224 371 111; +420 234 301 111; +420 726 211 111
Základní informace místa
ID místa: 1250
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 14.9.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama