
Jednolodní obdélný kostel s trojboce uzavřeným presbytářem, který je vzhledem k terénní situaci orientován téměř přesně k jihu. Šikmo k němu přiléhá presbytář původního kostela, nyní kaple (orientovaná k východu, trojboce uzavřená). Na severu kostel přímo navazuje na sousední dům, hlavní portál proto v západní stěně. V současné době novogotický, s fiálami. Stěny člení vysoké opěrné pilíře a hrotitá okna bez kružeb, s novogotickými vitrajemi (většinou), kružby mají okna původního presbytáře. Vysoká sedlová střecha s trojúhelným štítem na severu je nad závěrem zvalbená, zde i barokní sanktusík. Kostel nejpozději od roku 1479 bezvěžový. Vnitřek s kasetovým stropem, původní kněžiště s křížovou a paprsčitou klenbou. Oba vítězné oblouky kamenné, hrotité. Vnitřní vybavení většinou pozdně barokní, významné především "Svaté schody" u východní stěny. Na triumfálním oblouku by se měla necházet Madona… číst dále
Prvně zmiňován roku 1331 jako farní, vznikl zřejmě na přelomu 13. a 14. století. Vypálen a pobořen při husitském dobývání města roku 1429, znovu vyhořel roku 1479. Tehdy zahájena stavba nového kostela, z původního zbyl presbytář (nyní kaple šikmo ke stávajícímu závěru). Kostel dostavěn roku 1488. Další poškození při ústupu saských vojsk roku 1633, poté opravy v letech 1672–88. Roku 1733 přistavěny Svaté schody proti hlavnímu vstupu. Roku 1911 dokončena regotisační úprava, jejímž viditelným výsledkem je zejména nový vstupní portál. Po roce 1945 zpustl, první oprava proběhla počátkem 70. let 20. století, další probíhá v několika posledních letech.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.