Skromné pozůstatky obvodových zdí kaple Narození sv. Jana Křtitele na vrchu Jedovina. Kaple pocházela z r. 1818.
Hlavní obrázek místa
zřícenina kaple
© Jiří Čížek 04/2022
Pozůstatky zdí kaple se nacházejí daleko od všech značených cest. Na místo nevede žádná cesta a tak je možno se na vrchol vydat odkudkoliv. Nejsnadnější je přístup od severu. Když budete pozorní, naleznete patníky značící starou zádušní cestu ke kapli.
Vlky, 20.4. 2022
historie

Před vrchem Jedovina (hlavní vrchol 339 m n. m., vedlejší 323 m) se zastavila povrchová těžba uhlí. Nyní je dominantou vznikající rekreační oblasti Milada. Na hlavním vrcholku stávala kaple Narození sv. Jana Křtitele, kterou nechal postavit v roce 1817 Johann Adam Ritschel z Lochočic č. p. 15. Konaly se k ní pravidelné pouti vždy 24. června a byla i jindy hojně navštěvovaná. Lochočičtí měli ještě jinou kapli přímo ve vsi. Dokud ještě žil J. A. Ritschel, o kapličku pečoval, později však trpěla působením povětrnosti a ničili ji také vandalové. Poté, co v červenci 1928 ústecký arciděkan Schwind v ústeckých novinách vyzval k záchraně kapličky, chopila se věci chabařovická sekce Horského spolku a s přispěním obcí Lochočice a Habří vybrali na nový zvon. 21. července 1929 byly dokončeny i další opravy a kaplička byla znovu s velkou slávou otevřena. Již od roku 1940 však chátrala a byla rozebírána na stavební…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 27.4. 2022

Ústecký kraj,  Ústí nad Labem  (UL), Řehlovice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16349
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.4.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama