Postaven 1861–1864 jako novorománská cihlová trojlodní basilika s hranolovou věží v boku průčelí na vysoké kamenné terase pro teplickou evangelickou obec a lázeňské hosty augšpurské konfese, např. saského krále Bedřicha Viléma IV.
Hlavní obrázek místa
Pohled na impozantní stavbu kostela
© Vladimír Studecký 01/2005
K významným teplickým dominantám patří kostel sv. Bartoloměje, zvaný původně "Mírový kostel Apoštola Bartoloměje." Nachází se nedaleko centra města v Českobratrské ulici na vysoké kamenné terase. V současné době je nepřístupný.
Vladimír Studecký, 4.2. 2005
popis

Kostel sv. Bartoloměje (v letech 1945–90 též Prokopa Holého) je cihlová novorománská trojlodní basilika s půlkruhovou apsidou, orientovanou k jihu. Z cihel a keramických tvarovek je složena i většina architektonických prvků včetně okenních kružeb. Trojlodí osvětlují okna ve třech podlažích: malá sdružená okénka s půlkruhovými záklenky v přízemí, velká okna se středovými pruty a jednoduchou kružbou v patře bočních lodí (pět na každé straně) a ve dvojnásobném rytmu polokruhovitě zakončená okna v horní části hlavní lodi. Stěny jsou členěny pilastry bez hlavic (vždy mezi okny, tedy opět u horní části hlavní lodi dvojnásobně často proti lodím vedlejším), pod římsami cihlové vlysy. Jižní (závěrovou) stěnu prolamuje roseta v horní části hlavní lodi, nad okny apsidy (tvarově odpovídajícimi oknům v horní části hlavní lodi) slepá galerie. Severní (hlavní) průčelí nad dvojramenným schodištěm, překonávajícím výškový rozdíl od…  číst dále

Ivan Grisa, dle Umělecké památky Čech, svazek 4, 29.12. 2008

historie

Kostel byl postaven v letech 1861-1864 podle plánů berlínského architekta Augusta Stullera. Pro jeho sakrální stavby je typické využití principů převzatých ze starokřesťanské architektury. Stavba je koncipována jako novorománská cihlová trojlodní bazilika s otevřenou arkádou před vstupem a hranolovou věží v boku průčelí na vysoké kamenné terase. Románské oblouky předsíňové haly se zde vyznačují dokonale vypracovanou dekorací kamenných sloupů. Styl starokřesťanské baziliky je patrný nejen v typu stavby, ale především v propracované ornamentální výzdobě. Hrotitá věž byla dokončena až později, roku 1882 podle plánu stavebního rady Persia. Kostel byl postaven především pro vzmáhající se evangelickou obec v Teplicích a četné lázeňské hosty augspurské konfese, mezi jinými i saského krále Bedřicha Viléma IV., který stavbu významně podporoval. Počátkem devadesátých let 20.století nový vlastník nechal vnitřek kostela přestavět na velkolepou kostelní…  číst dále

Vladimír Studecký, 4.2. 2005

Ústecký kraj,  Teplice  (TP), Teplice

Místa v okolí

 synagoga
 Seumeho kaple
 divadlo
 Letná
 kostel sv. Alžběty
 radnice
 nádražní budova
 Škvárovník
 Teplice
 hotel Prince de Ligne
 dům Zlatý kříž
 Hadí lázně
 kostel sv. Valentina
 Doubravská Hora
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Huberta
 Tuchlov
 Lbín
 Křemýž
 kostel sv. Václava
 Zabrušany
 Starý dvůr
 Krupka
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Anny
 Krupka – MPZ
 Košťany
 Hradiště
 kamenný most
 kaple sv. Anny
 vrchnostenský dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Velvěty
 štola Starý Martin
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Barbory
 evangelický kostel
 Světec
 Kyšperk
 kaple sv. Wolfganga
 boží muka
 sloup s Pietou
 Duchcovský viadukt
 Ruský pomník
 Duchcov
 hromadný hrob
 železniční most
 Paradies
 kostel Vzkříšení
 Juchtová kaple
 kostel sv. Barbory
 luterský kostel
 Francouzský pomník
 kamenný most
 vodojem
 evangelický kostel
 kostel sv. Václava
 Pieta
 radnice
 Chlumecká kaple
 kostel sv. Mikuláše
 Hliňany
 maloměstské domy
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kateřiny
 Přemyslův pomník
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Kateřiny
 Chlumec
 Jubilejní pomník
 Pohádkový les
 synagoga
 pivovar
 Bílina
 nová radnice
 kaple sv. Václava
 Bílina
 starší radnice
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 obecní studna
 Nový zámek Trmice
 Salesiova výšina
 Hetov
 kaple Panny Marie
 Pruský pomník
 Milešovka
 bývalá pošta
 kaple Patronů Čech
 Rýzmburk
 Štěpánovská hora
 Bílinská kyselka
 kostel sv. Josefa
 Střížovický vrch
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 socha sv. Anny
 kaple sv. Anny
 Bořeň
 Milešov
 Klíšský dvůr
 Vlčí hora
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 Hrobčice
 pomník Hanse Kudlicha
 kostel sv. Havla
 Habrovice
 Kolektivní dům
 nemocnice
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Václava
 Radejčín
 městské lázně
 Bílý Újezd
 městské museum
 městské divadlo
 popraviště
 Ostrý
 Hradišťany
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Kateřiny
 kostel apoštola Pavla
 důl Pavel I.
 kostel sv. Kateřiny
 Einmannbunker
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Josefa
 Mirošovice
 důl Pluto II.
 Velemín
 Velemín
 Krásný Les
 kostel sv. Martina
 Císařská rozhledna
 průmyslový vodovod
 křížek u cesty
 Zlatník
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Matouše
 Oparno
 Libochovany
 kamenolom
 Špičák
 Režný Újezd
 Boreč
 Lovoš
 kostel sv. Valentina
 Most
 Bihlova vila
 židovský hřbitov
 Most
 Libouchec
 Schönstein
Základní informace místa
ID místa: 2835
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 4.2.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama