Prohlídková štola Starý Martin leží v krušnohorské stráni nad městem Krupka. Zpřístupňuje ukázku nejdelší žíly cínové rudy na našem území a způsobu její těžby. Vstupní objekt leží u silnice na Horní Krupku a horský hřeben. Od r. 2019 památka UNESCO.
Hlavní obrázek místa
Starý Martin
© montanregion.cz 09/2017
Prohlídková štola Starý Martin nebo též Martinka leží na katastrálním území města Krupka v krušnohorské stráni. Kolem prochází vedlejší silnice z Krupky přes Horní Krupku a Fojtovice ke státní hranici s Německem. Štola je přístupná v návštěvních hodinách, prohlídka trvá asi 45 minut a trasa tam i zpět měří 1 km. Kolem vstupního objektu prochází trasa okružní naučné stezky Po stopách horníků, která vychází z Komáří vížky od stanice lanové dráhy. Od r. 2019 je štola památkou UNESCO jako součást Hornické krajiny Erzgebirge/Krušnohoří.
26.9. 2021
popis

Štola Starý Martin patří mezi nejvýznamnější důlní díla Krušných hor. Otevírala nejdelší cínovou rudní žílu České republiky i střední Evropy, žílu Lukáš. V r. 2000 byla zpřístupněna široké veřejnosti v rámci komentovaných prohlídek. Starý Martin nabízí návštěvníkům ukázky historického vývoje důlní těžby, ukázky ražení historických dlouhých důlních děl, ukázky rozdílů ve vyztužování prostor v minulosti i současnosti, na vybraných stanovištích způsoby dobývání cínové rudy, které dokumentují rozvoj technologie těžby, úseky žíly Lukáš s její minerální výplní, výstavu minerálů a hornin, sbírku historických předmětů a znaků hornických měst v ČR, výstavu minerálů a hornin a venkovní expozici důlní techniky. Vyhledávanou atrakcí je také Pramen štěstí a krápníková výzdoba. K prohlídce štoly je doporučena pevná obuv a teplé oblečení. Prohlídka s odborným výkladem trvá cca 45 minut, délka trasy je 1000 m tam i zpět.…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 26.9. 2021

Ústecký kraj,  Teplice  (TP), Krupka

Místa v okolí

 kaple sv. Wolfganga
 Krupka – MPZ
 Krupka
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Starý dvůr
 Kyšperk
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Chlumecká kaple
 Juchtová kaple
 kostel sv. Valentina
 Francouzský pomník
 hromadný hrob
 Ruský pomník
 nádražní budova
 kaple sv. Huberta
 kostel sv. Alžběty
 Hadí lázně
 synagoga
 radnice
 Seumeho kaple
 divadlo
 Doubravská Hora
 Letná
 hotel Prince de Ligne
 dům Zlatý kříž
 kostel sv. Havla
 Teplice
 Škvárovník
 Chlumec
 evangelický kostel
 Jubilejní pomník
 Košťany
 kostel sv. Václava
 radnice
 bývalá pošta
 Pruský pomník
 kostel sv. Mikuláše
 maloměstské domy
 železniční most
 evangelický kostel
 Lauenstein
 kostel Vzkříšení
 obecní studna
 luterský kostel
 Lbín
 kostel sv. Barbory
 Krásný Les
 kaple sv. Anny
 kaple
 Tuchlov
 kostel sv. Mikuláše
 Velvěty
 kostel sv. Josefa
 Zabrušany
 Špičák
 Křemýž
 Střížovický vrch
 Císařská rozhledna
 kostel sv. Martina
 Habrovice
 kostel sv. Vavřince
 Hradiště
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Václava
 kamenný most
 kostel sv. Václava
 vrchnostenský dvůr
 kamenný most
 Hliňany
 Pieta
 Paradies
 Nový zámek Trmice
 evangelický kostel
 kaple sv. Barbory
 Přemyslův pomník
 boží muka
 Klíšský dvůr
 evangelický kostel
 kaple Panny Marie
 Duchcov
 Duchcovský viadukt
 nemocnice
 Světec
 sloup s Pietou
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
 městské lázně
 městské museum
 městské divadlo
 kostel sv. Kateřiny
 kostel apoštola Pavla
 popraviště
 kostel Všech Svatých
 vodojem
 Větruše
 Erbenova vyhlídka
 Rýzmburk
 kaple Patronů Čech
 kostel sv. Vavřince
 kombinovaný most
 železniční most
 Benešův most
 Salesiova výšina
 Schönstein
 Libouchec
 Mariánský most
 kaple sv. Václava
 Vlčí hora
 Masarykova zdymadla
 Vaňovský vodopád
 hrobka rodiny Botschen
 Střekov
 Vrkoč
 kostel sv. Anny
 Tiské stěny
 Radejčín
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Mikuláše
 pomník Hanse Kudlicha
 průmyslový vodovod
 kostel sv. Matouše
 Libochovany
Základní informace místa
ID místa: 14592
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 26.9.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama